Egy friss nemzetközi munkahelyi felmérés szerint a magyarországi álláskeresők több mint fele úgy véli, önéletrajza nem a lehető legjobb képet nyújtja róla a potenciális munkaadó felé, több mint egyharmaduk pedig attól tart, hogy nem szerepel jól a személyes állásinterjúk során.
A Kelly Services nemzetközi munkaerő-közvetítő és kölcsönző cég által készített felmérése 115 ezer dolgozó véleményét gyűjtötte össze összesen 33 országban – köztük majdnem 4500 magyar munkavállalóét – számos, a munkahely-kereséssel valamint a toborzási folyamat egyes aspektusaival kapcsolatos témában.
Ebből kiderül, hogy a munkavállalók 54 százaléka nincs meggyőződve arról, hogy önéletrajza a lehető legjobb színben tünteti fel, 43 százaléknak vannak kétségei afelől, hogy jól szerepel-e a személyes állásinterjúk során, 17 százalék elismeri, előfordult már, hogy önéletrajzában vagy egy állásinterjú során valótlant állított, és mindössze 4 százalék gondolja úgy, hogy az adott pozícióra való alkalmasságot a végzettség mutatja legjobban.
A válaszadók 58 százaléka szerint az álláskeresési folyamat legrosszabb része a várakozás a munkaadó válaszára, míg 81 százalék véli úgy, hogy a munkaadók az állásinterjúk során általában korrekt magatartást tanúsítanak vele szemben.
„Az álláskeresőknek sokszor igen rövid idő áll a rendelkezésére, hogy „eladják magukat” a potenciális munkaadónak, úgyhogy a lehető legjobban ki kell használniuk minden lehetőséget” – kommentálta a felmérés eredményeit Jónás Anikó, a Kelly Services magyarországi ügyvezető igazgatója.
A felmérés szerint, míg az álláskeresők 46 százaléka meg van győződve arról, hogy önéletrajza a lehető legjobb képet nyújtja róla a munkaadók számára, 25 százalék éppen ennek ellenkezőljét gondolja.
A munkavállalók 17 százaléka elismeri, hogy állított már magáról valótlant az önéletrajzában vagy egy interjú során. A leggyakoribb ivalótlanság a korábbi pozíciókban keresett jövedelem felnagyítása, valamint egyes múltbéli negatívumok elhallgatása. A felmérés szerint a férfiak hajlamosabbak arra, hogy valótlanságot állítsanak, mint a nők.
Az álláskeresési folyamat legrosszabb része a válaszadók 58 százaléka szerint a várakozás a munkaadó válaszára, ezt követi az álláslehetőségek megtalálása (hirdetések böngészése, stb.) majd az interjúkon való részvétel (mindkettő 14 százalékkal), az önéletrajz elkészítése (8 százalék), és a jelentkezési lapok kitöltése (7 százalék).
A válaszadók legnagyobb része (28 százalék) nyilatkozott úgy, hogy jelenlegi vagy legutóbbi állását személyes kapcsolatok segítségével találta meg; a második leghatékonyabb módszernek az online álláshirdetések böngészése bizonyult (21 százalék), ezt követik az egyéb módszerek (18 százalék), majd a munkaadóval kezdeményezett közvetlen kapcsolatfelvétel, a közvetlenül a munkaadótól vagy személyzeti tanácsadótól érkező megkeresés”valamint az újsághirdetés (egyaránt 11 százalék).