Tetszett a cikk?

Jócskán megtépázta néhány patinás nagy egyetem nimbuszát az akkreditációs testület, amikor a tavasszal egyre-másra dobta vissza a mesterképzés indítására beadott pályázataikat.

Egyetemek a pácban: tömegmészárlás az akkreditációs kérelmek között - ezzel a címmel tudósított a Hírszerző internetes portál két hete arról, hogy az egyetemi-főiskolai szakok engedélyezéséről első körben döntő Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) legutóbb 138 mesterképzési kérelemből 58-at elutasított. A másfél-két éves mesterképzések zöme 2009-től indul majd be, s ezeken a hároméves alapképzésen túljutott hallgatók - országos átlagban - mintegy harmada szerezhet egyetemi diplomát. A témában az elmúlt hetekben megjelent sajtótudósítások egy része ugyanakkor sejteni engedte: mintha nem lenne minden rendben a mesterképzés akkreditációja körül, például azért, mert egyes döntésekben a szakmai értékeken kívül az intézményi lobbierő is szerepet játszhat.

A MAB felvette a kesztyűt. Július közepén a testület közleményben tartotta szükségesnek leszögezni, hogy eddig csupán a mesterszak-létesítési kérelmek 18 százalékát utasította vissza, s a számokat némi homályos viszontinszinuációval is megspékelte, felvetve: a megjelent sajtóinformációk esetleg "szándékosan félrevezetőek s zavart keltőek". A beadványok egy része nem kellően kidolgozott, pontatlan, tartalmilag kiegyensúlyozatlan, esetenként pedig hiányoznak a tárgyi és személyi feltételek - így a MAB-közlemény, amely külön is kitér az intercity-professzorkodásnak nevezett jelenségre, vagyis arra, hogy 2007-ig lehetőség volt az akkreditációnál egy oktatót több intézménynél is figyelembe venni.

© Horváth Szabolcs
A fenti hiányosságok még a legjobbnak tartott intézményekre is igazak lehetnek - bizonygatja elfogulatlanságát a MAB. A testület májusi, illetve júliusi döntéseit tartalmazó lista mindettől függetlenül tartalmaz a kívülálló számára meghökkentő tényeket. Feltűnő például, hogy a kifejezetten elit intézményként számon tartott Közép-európai Egyetem (CEU) mindeddig nem tudott a MAB számára elfogadható mesterképzési beadványt produkálni nemzetközi környezet-közpolitika és menedzsment szakon, az iparművészeti oktatás magyarországi fellegvárának számító Moholy-Nagy Művészeti Egyetemnek pedig a design- és művészetstratégiai, a stúdióművészeti és a médiaművészeti mesterképzése egyaránt elvérzett. Talán ennél is meglepőbb a Pázmány Péter Katolikus Egyetem esete, amely klasszika-filológiából nem vitte át a lécet, vagy a Semmelweis Egyetemé, ahol a népegészségügyi szak találtatott könnyűnek.

Az igazi vérfürdő azonban a tudományegyetemek nyelvi-nyelvtanári szakjain zajlott. A bizottság nem támogatta egyebek mellett a Szegedi Tudományegyetem anglisztikai és angoltanári mesterképzését, a Debreceni Egyetem francia szakát, továbbá az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) az angoltanári, továbbá a francia, az olasz, a portugál, a román és az újgörög specializált képzést. Az ELTE-re amúgy is rájárt a rúd; az évente egy-két szakembert kibocsátó úgynevezett kis szakok közül kihullott a rostán a középkor-kutatói, a Távol-Kelet-szakértői és az afrikanisztikai mesterképzés.

Vannak ugyanakkor akkreditációs sikertörténetek is, mégpedig nem is feltétlenül a legpatinásabb univerzitások nevéhez köthetően. A múlt héten jelentették be például, hogy tanítók és óvópedagógusok a jövőben egyetemi diplomát szerezhetnek a Pécsi Tudományegyetem Szekszárdi Főiskolai Karán. Hasonló sikert könyvelhet el a Nyíregyházi Főiskola, amely mezőgazdasági mérnöki szakon, illetve a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola, amely szlavisztikából folytathat majd egyetemi, azaz mesterképzést.

Kérdés, hogy ha a most sikertelenül próbálkozók újabb nekifutásai is eredménytelenek lesznek, mindez mennyiben írja majd át a felsőoktatási népszerűségi listákat. A speciális kis szakokra alighanem nehéz idők várnak, nem kizárt ugyanis, hogy ezek egyáltalán nem lesznek képesek megfelelni a szabályoknak. Vannak szakemberek, akik szerint a különleges szakok esetén könnyítésre lehet szükség. Megfelelő minősítéssel rendelkező jogász, mérnök vagy mondjuk történész oktatókat ugyanis sokkal egyszerűbb "felmutatni" - érvelnek -, mint mondjuk az afrikanisztikai tanulmányokat oktatni képes, elvárt képzettségű szakembereket, vagy például olyan skandinavistákat, akiknek nyelvészeti-irodalomtudományi szaktudása magas szintű dán vagy norvég nyelvismerettel párosul. "Ha egy sportolónkat be akarjuk nevezni az olimpiára, nem a nevezési követelmények leszállításában kell mesterkednünk, hanem akár itthon, akár külföldön kell felkészítenünk őket" - érvelt ugyanakkor a HVG-nek Bazsa György, a MAB elnöke, utalva arra, hogy nem kötelező minden szakembert Magyarországon képezni. További következmény lehet, hogy a nagynevű presztízsintézmények iránt csökken a kereslet, nő viszont azok iránt, amelyek egy helyen kínálják az alap- és a mesterképzést. Nyilván e megfontolásból is igyekszik néhány, alapképzési helyeit betölteni nem tudó főiskola vagy főiskolai kar előremenekülni, vagyis amolyan mesterképzési központtá válni, ezzel ugyanis a főiskolai szintű oktatását is vonzóbbá teheti a felvételizők szemében.

TÖMÖRY ÁKOS

hvg.hu Karrier

Top főiskolai szakok - ilyen fizetésekre számíthatsz

Bekerülni azokra a szakokra, ahol a legnagyobb a túljelentkezés, komoly teljesítmény. De felmerül a kérdés, mit is nyerünk mindezzel. Részesei leszünk a divat diktálta trendeknek, jól csengő szakmát szerzünk, de tényleg ez jelenti az utat a siker felé? Vagy a menedzsment, a gazdaság és más jól csengő kifejezések áldozataivá válunk? A top tíz szak elvégzésével ugyanis még korántsem jár együtt a luxusautó vagy a balatoni villa, viszont jó eséllyel találhatjuk szembe magunkat a munkaerőpiaci túlkínálattal.

Karrier

Az első bolognai végzősök: mi lesz velük?

A lehető legtovább koptatnák az egyetemi padokat az új rendszerű alapképzést elsőként az idén elvégző hallgatók. Talán bölcsen is teszik, a munkaerőpiacon ugyanis egyelőre bizonytalanság fogadja őket.

MTI Karrier

Nincs diploma nyelvvizsga nélkül: hol a legrosszabb a helyzet?

Bár több mint tíz éve a diploma megszerzésének feltétele a nyelvvizsga, eltérő mértékben, de az MTI által megkérdezett valamennyi felsőoktatási intézményben jellemző volt még az idei diplomaosztáskor is, hogy a diákok egy része azért nem kaphatta kézhez felsőfokú végzettségét igazoló oklevelét, mert nem volt meg az ehhez szükséges nyelvvizsgája.

Robert F. Kennedy oltásellenességének tragikus következményeit a saját bőrükön tapasztalták meg egy kis szigetország lakói 

Robert F. Kennedy oltásellenességének tragikus következményeit a saját bőrükön tapasztalták meg egy kis szigetország lakói 

Rekordszámú drónnal támadták Ukrajnát az oroszok keddre virradó éjszaka

Rekordszámú drónnal támadták Ukrajnát az oroszok keddre virradó éjszaka

Tiborcz cége egy noir hangulatú imázsfilmmel hozná meg a gazdag ázsiaiak kedvét a Gellért szállóhoz

Tiborcz cége egy noir hangulatú imázsfilmmel hozná meg a gazdag ázsiaiak kedvét a Gellért szállóhoz

Szobrot állítanak Csurka Istvánnak

Szobrot állítanak Csurka Istvánnak