A kezdeti nehézségeken túl vagy: már nem aggódsz, hogy a kollégák befogadtak-e, mert a kedvező első megnyilvánulásokból arra következtetsz, hogy nem akarnak kifúrni – vagy ennek nem adják látható jelét. Munkaköröddel elégedett vagy, fel tudtad venni a tempót és látszólag minden rendben van. Ilyenkor derült égből villámcsapásként érhet a felismerés: valami mégis elromlott, egyik napról a másikra az addig tökéletesnek tűnő új állásról kiderül, mégsem az.
Az első pár hét mindig nehéz az új helyen, a munkavállalók gyakran elkeserednek, borúsan látják a jövőt, nem tudják azonnal megszokni a környezetet, az új arcokat. Mikor érdemes arra gyanakodni, hogy nem csak kezdeti nehézségekről, kedvetlenségről van szó?
Kétes pozíció, mosolygó kollégák
Amikor főnököd körbevezet a cégnél, és bemutat a kollégáknak, csak elnéző mosollyal néznek rád, a bátrabbak esetleg közlik, ne örülj korán, mert ebben a pozícióban senki sem bírta tovább három hónapnál? Mielőtt rábólintasz egy állásajánlatra, nézz utána, milyen gyakran cserélődtek az emberek, akik ezt a pozíciót az elmúlt években betöltötték. Ha főnököd pár hét után közli, elégedett a teljesítményeddel, nyugodtan hozd szóba a munkatársak „jóslatát”, miszerint nem bírod majd pár hónapnál tovább a cégnél. Kérdezz rá, miért, miből gondolhatják ezt. Ha főnököd megbecsül, megosztja veled véleményét.
Főnöki intelmek
Ha főnököd rögtön az első héten behív az irodába és elmondja, mivel nem elégedett, mit vár el tőled, esetleg azt is elmagyarázza, ezt hogyan érheted el, ne keseredj el! Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy te vagy a leggyengébb láncszem a csapatban, és ő a kezdetektől pikkel rád. Örülj neki, hogy figyel, elmondja a véleményét. Sokkal rosszabb lenne, ha hallgatna és csak hónapokkal később közölné, mit csinálsz rosszul. Ha látod feletteseden, hogy nem kedvel, gyakori fejmosásban részesít, és láthatóan kívülállóként kezel, alkalomadtán – amikor legközelebb elbeszélget veled – kérdezd meg tőle, hogyan dolgozhatnál hatékonyabban, hogy megfelelj az elvárásoknak. Ne várd meg, míg rosszul érzed magad a folytonos nyomás – kritika – miatt.
Ha a főnök túlságosan elégedett veled, és közli, hogy az egész kollektívából csak te érsz valamit, légy résen! Nem vall rátermett vezetőre a tény, ha egy újonc előtt kibeszéli az alkalmazottait, megosztja vele ellenérzését, kimutatja elégedetlenségét. Ilyenkor fölmerül a kérdés, vajon rólad mit mond a többieknek a hátad mögött.
Fizetés nuku?
Rossz jel, ha fizetés helyett a főnök közli, kér egy kis haladékot, mert a cég nincs abban a helyzetben, hogy pontosan tudná fizetni a béreket. Ha az állásinterjún, majd később, amikor aláírtad a szerződést, szó sem esett haladékról, vagy arról, hogy a cég esetleg nem tud időben fizetni, nézz utána, milyen a vállalat anyagi helyzete, esetleg kérdezd meg kollégáidat, a közeljövőben számíthatsz-e a késve átutalt bérre. Ha úgy érzed, senki sem tud információval szolgálni, keress fel egy munkajogászt.
Aggasztó jelek
Sokat elárul a cégről a kollégák viselkedése, hangulata: hogy lelkesen dolgoznak-e, esetleg csak gépiesen teszik a dolgukat. Ha azt látod, hogy akad, aki nap mint nap kikészül, sír, összeomlik, légy résen. Ha kollégáid, felettesed szemmel tartja személyes levelezésedet, kihallgatja telefonbeszélgetéseidet, esetleg minden lépésedet szemmel tartja, az arra utalhat, hogy nem bíznak benned. Rossz jel az is, ha a beígért – állásinterjún egyezetett – dolgok mégsem valósulnak meg. Előfordulhat, hogy saját íróasztalt ígért a főnököd, mégis egy másik kollégával kell osztoznod. Az ebédszünet fél óra helyett csak tízperces, és ferde szemmel néznek rád, ha kihasználod az előírt szünetet? Amint azt tapasztalod, hogy új munkakörödben, új helyeden valami nem stimmel, tartsd nyitva a szemed, így később nem érhet kellemetlen meglepetés.