szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Könnyen ráfaraghatsz, ha túl sokat mutatsz magadból munkahelyeden, ám az sem megoldás, ha bezárkózol, és nem nyitsz kollégáid felé. Hogyan találd el a helyes arányt és az arany középutat? Mi az, amit soha ne ossz meg munkatársaiddal? Tanácsok.

Óhatatlan, hogy akik egy zárt közösségben dolgoznak, többet tudnak meg egymásról, mint azok, akik  a többiektől elszeparálva végzik munkájukat. Nem véletlen, hogy a közvetlen kollégáink előtt sokáig nem maradhatnak titokban magánéletünk legfontosabb történései sem. De hol a határ? Mi az, amit még elmondhatunk, és mit érdemes titokban tartani?

Szakértők szerint mivel egyre több időt töltünk munkahelyünkön, lassan összemosódik a határ a munkahelyi kapcsolatok és a barátságok között, ami főként annak köszönhető, hogy az emberek egy része magánéletét is a munkahelyén éli. Ugyanakkor a szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy nem árt meghúzni a határt kollegialitás és barátság között, hogy elkerülhetők legyenek a feszültségek, félreértések, sértődések, amelyek akkor generálódnak, ha a felmerülő problémákat - személyes okokból - nem tudjuk tárgyilagosan kezelni.

Fizetés, igény a luxusra, kórtörténet

Jut is, malac is
© sxc.hu
Senkinek nem esik jól, ha kiderül, hogy kollégája jobban keres nála, még akkor sem, ha az illető más munkakörben dolgozik. Ilyenkor ugyanis óhatatlanul is felmerül az emberben, hogy a másiknak könnyebb, jobban megbecsülik, a kisebbrendűségi érzés, az önbizalomhiány pedig, ami ebből fakad, nem tesz jót a teljesítménynek, munkakedvnek. A hencegő kolléga sem a társaság kedvence, aki tekintet nélkül másokra - a dolgozókra -, arról mesél, mennyit költött a hétvégén, hova utazik, és milyen luxuscikkekre fáj a foga. Az sem kellemesebb, ha olyan kollégával hoz össze a sors, aki kényszeresen beszámol minden betegségéről, panaszáról, fájdalmáról, figyelmen kívül hagyva, hogy ezek érdekelnek-e bárkit is.

Pletyka, személyes problémák, mások bajai

Ha a bőbeszédűség rosszindulattal társul, vagy a hajlandósággal, hogy a kolléga kibeszéljen másokat, kétes eredetű híreket terjesszen távollevőkről, vagy egyszerűen csak továbbadja azokat az információkat, amelyeket a folyosón, az ebédlőben felcsipegetett, kellemetlenebb a helyzet, mintha pusztán egy állandóan csacsogó munkatárssal lenne dolgunk. A panaszkodás még elviselhető, ki lehet kapcsolni tudatunkból a nem kívánt információkat, ám a pletykával szemben nehezebb védekezni, az indiszkréció pedig a jó kollegiális kapcsolat halála. Ha hallod, hogy másról pletykálnak, az a legkevesebb – amellett, hogy nem veszel részt a találgatásokban –, hogy nem adod tovább, amit hallasz. Gondolj bele, neked milyen rosszul esik, ha olyasmivel szembesülsz, amit már az egész osztály tud rólad, ám a valósághoz vajmi kevés köze van.

A pletykálkodókat kérdőre lehet vonni, vagy figyelmen kívül lehet hagyni mondandójukat, ám ha valaki bizalmas információkat oszt meg rólad másokkal, óvatosan kell kezelned a helyzetet. Ha tudod, hogy ki szivárogtatta ki rólad a híreket, amelyek számodra kínosak, négyszemközt vond felelősségre az illetőt, és ügyelj rá, hogy legközelebb semmit ne mondj neki, ami nem publikus, amit nem tárnál a nagyközönség elé.

Vallási, politikai nézetek, vélemény másokról

Ugye ismerős a helyzet: a kolléga, aki mindenkit meg akar téríteni, akinek politikai nézetei meghatározzák tetteit, befolyásolják emberi kapcsolatait, még munkaidőben sem hagy nyugtot a többieknek. Ha nem akarsz elidegenedni kollégáidtól, sem kellemetlen perceket szerezni nekik, vallási, politikai nézeteidet tartsd meg magadnak. Manapság semmivel sem lehet úgy felkavarni az indulatokat, mint a politikával, a demagóg megnyilvánulásokkal. Munkahelyeden nem tanácsos felszítani az indulatokat, mert az ellenszenv, a rosszallás a csapatmunka kárára válik, mondandód könnyen ellened hangolhatja a többieket. Ahogy az is, ha fennen hangoztatod véleményedet másokról, de csak a negatív dolgokat hánytorgatod fel. Ügyelj arra, hogy ne kritizálj másokat, mert előbb-utóbb azok is elkerülnek, akik közel álltak hozzád, attól tartva, hogy ők lesznek a következők, akiket a nyilvánosság előtt véleményezel.  

hvg.hu Karrier

Ordít a főnök? Négy zavarbaejtő helyzet

Újra megtörtént: főnököd kijött sodrából és rajtad töltötte ki a mérgét, káromkodott, esetleg nyilvánosan ledorongolt? A helyzet kellemetlen, ilyenkor ugyanis többnyire nincs mód arra, hogy kioktasd vagy hasonló hangnemben visszavágj. A tisztelet és az önbecsülés határmezsgyéjén egyensúlyozva azonban megvédheted magad. Ötletek.

hvg.hu Karrier

Hazugságok az állásinterjún

Kirúgtak? Nem kaptál referenciát előző munkaadódtól? Hónapok óta nem találsz állást? Nincs szakmai tapasztalatod? Az állásinterjún számos érzékeny kérdés adódhat, amelyekre csak őszintén, köntörfalazás nélkül illik válaszolni. Tanácsok.

hvg.hu Karrier

Súlyos kérdések az állásinterjú előtt

Idegesség, pech vagy a körülmények furcsa összjátéka folytán adódhatnak olyan kérdések, amelyek az utolsó pillanatban, éppen az állásinterjú előtt merülnek fel benned. Melyek ezek? Tippek és tanácsok.

hvg.hu Karrier

Nem bízol a főnökben? A leggyakoribb okok

A bizalom a jó munka záloga, kulcsfogalom, csakúgy, mint a csapatmunka, az együttműködés vagy a hozzáértés, de talán a legfontosabb, ha egy zárt közösségben dolgozol, ahol kollégáiddal egymásra vagytok utalva. Bizalom nélkül nem működik a gépezet. Nehéz definiálni, kinek, mit jelent, és milyen szintjei vannak, az azonban biztos, hogyha egyszer elvész, nagyon nehéz újra visszaszerezni.

hvg.hu Karrier

Munka, szenvedéllyel: te melyik típusba tartozol?

Ahhoz, hogy megtaláld az igényeidnek megfelelő állást, és megálld a helyedet, már az elején tisztában kell lenned elvárásaiddal, ambícióiddal, teherbíró képességeddel. Mindez szorosan összefügg a személyiségjegyekkel, amelyek alapján egy amerikai szerzőpáros a dolgozó ember tíz típusát különböztette meg.

Az USA-nak adja ki Montenegró a dél-koreai kriptokirályt

Az USA-nak adja ki Montenegró a dél-koreai kriptokirályt

A magyarok nem számítanak semmi jóra a jövőben?

A magyarok nem számítanak semmi jóra a jövőben?

Egy friss tanulmány példákkal bizonyítja, hogy terel, elhallgat és valótlanságokat állít a kormányzat és az akkugyárak is a kockázatokról

Egy friss tanulmány példákkal bizonyítja, hogy terel, elhallgat és valótlanságokat állít a kormányzat és az akkugyárak is a kockázatokról

Hangot ad a néma tömegeknek: Csalog Zsolt dokuportréi hajléktalanokat, gulág-túlélőket, csalódott munkásokat mutattak be a Kádár-korban

Hangot ad a néma tömegeknek: Csalog Zsolt dokuportréi hajléktalanokat, gulág-túlélőket, csalódott munkásokat mutattak be a Kádár-korban