Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Mit tehet a dolgozó anya, ha beteg a gyereke, de nincs, aki vigyázna a kicsire, ő viszont nem hiányozhat munkahelyéről? Hogyan lehet beosztani a munkaidőt kisgyermek mellett és mit tehet a munkáltató, ha alkalmazottja hosszabb időre kiesik a körforgásból? Gyakori kérdések, praktikus válaszok.
„Cukorbeteg lett a gyermekem. A munkahelyem segíteni akart, de más beosztásba nem tudott áttenni … Felmondtam, nem tudtam 12 órázni. Sehova sem vesznek fel, mert tudják, hogy beteg a gyermekem” – a bejegyzés a dolgozókat ért atrocitásokat csokorba gyűjtő Munkahelyi Terror nevű blogon jelent meg szeptember közepén, hosszas vitát generálva az olvasók, hozzászólók körében. Mit tehet a munkavállaló, ha gyermeke sokat betegeskedik, esetleg tartósan beteg és ápolásra szorul? Megmondja-e az állásinterjún vagy a munkaszerződés aláírásakor, hogy milyenek a családi körülményei, vállalva, hogy mégsem veszik fel? Míg Nyugat-Európában egy állásinterjún nem kérdés, hogy van-e a pályázónak kisgyermeke – vagy ha van, nem negatívumként könyvelik el, figyelnek arra, hogy ez ne adjon okot diszkriminációra –, itthon a cégek többsége munkaerő-felvételkor bizony mérlegeli, hogy a pályázó tervez-e gyermeket a közeljövőben, várhatóan kiesik-e majd a munkából. Mindez jó alap lehet az elutasításra, hogy végül olyan jelöltet válasszanak, akinél – előreláthatóan – nem merül fel egyhamar a gyermekvállalás kérdése. Természetesen ennek ellenkezőjére is van példa, de az általános vélekedés e téren azt tükrözi, hogy a nyugat-európai mintát még egy ideg nem fogjuk követni.
„Magyarországon a kisgyermekes nők helyzete – foglalkoztatási szempontjából – eleve nem túl rózsás. Van néhány cég, ahol a családbarát politika megjelent, ami azt jelenti, hogy figyelnek a kisgyermekes alkalmazottakra, rugalmasan alakítják munkaidejét, kedvezményeket adnak. De az általános vélekedés az, hogy ha egy nőnek gyermeke születik, bármilyen jó szakértő, beosztott vagy vezető volt korábban, szülés után kevesebbet fog dolgozni” – vázolja az általános munkáltatói dilemmát Repka Ágnes, a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. országos munkaerő-közvetítési vezetője, hozzátéve, van alapja a félelemnek, hiszen a gyermek születésétől kezdve egy darabig biztos prioritást élvez a munkával szemben. Ezzel önmagában még nincs gond, ha az alkalmazott el tudja látni a munkakörébe tartozó feladatokat. Ha azonban a munkáltató azzal szembesül, hogy a kisgyermekes kolléganő a legváratlanabb pillanatokban jelent beteget, nem lehet rá hosszú távon számítani, esetleg a teljesítménye is romlik, fölmerülhet az elbocsátás lehetősége. A rátermett munkaerőt megtartani szándékozó, toleráns munkaadók elhessegetik ezt a lehetőséget, a munkaadói jogaikat mindenáron érvényesíteni vágyó vezetők azonban megfontolják, sőt, alkalomadtán el is bocsátják a dolgozót, ha azt látják, hogy túl sokat hiányzik. Még akkor is, ha legjobb szakemberüktől válnak meg ily módon. Mi lehet a megoldás, hogy a munkavállaló és a munkaadó is jól járjon?
Gyerekes kérdés. Együtt is lehet © sxc.hu |
EBH: ha felmerül a hátrányos megkülönböztetés gyanúja | |
|
Ki ugorjon be, ha csörög a telefon és az óvónő közli, hogy a csemete belázasodott? Ha élnek a nagyszülők, és a család közelében laknak, kézenfekvő, hogy besegítenek, vállalják a felügyeletet, ha a szülők nem érnek rá, még akkor is, ha a kicsi történetesen beteg. A közeli hozzátartozók szintén beugorhatnak alkalmi bébiszitternek, csak szervezés és bizalom kérdése. Előfordul azonban, hogy a szülő nem akarja másra hagyni gyermekét, maga szeretné ápolni. „Itthon nem divat, hogy az apa vigyáz a beteg gyerekre, míg Nyugat-Európában ennek van kultúrája” – feleli Repka Ágnes a kérdésre, nem lenne-e kézenfekvő, ha az apa gondoskodna a csemetéről, ha az édesanyának dolgoznia kell. A tradicionális férfi-női szerepek azonban máig élnek: eszerint az apa a családfenntartó, ő keresi a pénzt, az anya pedig tyúkanyó módjára gondoskodik családjáról. Nincs ez másként akkor sem, ha megbetegszik a legifjabb. Nyugaton gyakran az apa marad otthon a gyerekkel és az édesanya megy vissza a munkahelyére, itthon erre alig van példa. Általában akkor cserélődnek fel a szerepek, és vállalja az apa a munkából való kiesést, ha az anya jobban keres, és szükség van a fizetésére a megélhetéshez.
© sxc.hu |
Ha tartósan beteg gyermek van a családban, s emiatt állandó vagy fokozott felügyeletre szorul, megoldás lehet az otthoni munka, a saját vállalkozás, ahol a munkaidőt mindenki magának osztja be. A tartósan betegek körét külön jogszabály (5/2003. (II.19.) ESZCSM rendelet) határozza meg; ebbe a csoportba tartoznak többek között a cukorbetegek, az anyagcsere- és gasztroenterológiai vagy különböző kardiológiai betegségekben szenvedők.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
A nők szerepét igyekszik erősíteni egy igencsak férfias szakmában Carolina Vergnano, aki négy éve áll a család nevét viselő olasz kávémanufaktúra élén.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
Játékosai az új szezonban “Forever 20” feliratú mezben fognak játszani. Jota a 20-as számot viselte.