szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A brit gazdaságnak hasznos a kelet-európai uniós polgárok nagy-britanniai munkavállalása - mondta szerdán a brit kormányfő.

Gordon Brown a bevándorlás hatásairól tartott beszédében kijelentette: a migráció mindig kétirányú folyamat. A miniszterelnök ennek illusztrálására - szavait a bevándorlás ellen kampányolóknak címezve - kiemelte, hogy jóllehet Nagy-Britanniában jelenleg egymillió külföldi EU-polgár él és dolgozik, ugyanakkor több mint egymillió brit él és dolgozik más uniós országokban. Brown külön szólt a kelet-európai EU-tagállamokból érkezőkről. Szakértői felméréseket idézve kijelentette: a keletiek az EU-bővítés óta minden évben "nettó pozitív" hatást gyakoroltak a brit gazdaságra.

A kormányfő szerint a kelet-európai munkavállalók például még öt évnyi nagy-britanniai tartózkodás után is több mint 50 százalékkal kisebb valószínűséggel vesznek igénybe szociális vagy adókedvezményeket, mint a britek, és több mint 40 százalékkal kisebb valószínűséggel kérnek szociális lakáskiutalást. A legfrissebb adatok szerint mindemellett most már nagy mértékben csökken a kelet-európai bevándorlás.

A brit statisztikai hivatal legutóbbi negyedéves összesítése kimutatta, hogy a tavaly decemberrel zárult tizenkét hónapban összesen 106 ezer új kelet-európai munkavállaló érkezett Nagy-Britanniába, 33 százalékkal kevesebb, mint 2008 egészében. Nagy-Britannia a 2004-es EU-bővítés után nem élt a kelet-európaiak munkavállalásának átmeneti korlátozási lehetőségével, munkapiacát azonnal megnyitotta az új tagállamok előtt. A munkáspárti brit kormány csak annyi feltételt szabott, hogy az ezekből az országokból érkezőknek be kell jegyeztetniük állásukat a brit belügyminisztériumnál, és egy évet fizetett munkaviszonyban kell tölteniük, mielőtt a szociális ellátó rendszer teljes szolgáltatási körét igénybe vehetik.

A Migration Policy Institute nevű intézet ez év elején ismertetett legújabb tanulmánya 1,5 millióra becsülte azok számát, akik a 2004-es EU-bővítés óta munkavállalási céllal Nagy-Britanniába érkeztek az akkor uniós taggá vált kelet-európai országokból, köztük Magyarországról. Az összeállítás szerint a 2004 után érkezett kelet-európai munkavállalók felemár hazament.

A bevándorlás folyamatosan belpolitikai viták tárgya Nagy-Britanniában. A vita különösen kiéleződött az elmúlt másfél év súlyos brit recessziója közepette, most pedig a közelgő brit parlamenti választások adnak ismét alkalmat a kérdés előtérbe helyezésére.
   

A magyar kormány nem tudott túllépni a saját árnyékán – mérleget vontunk az EU-elnökségről

A magyar kormány nem tudott túllépni a saját árnyékán – mérleget vontunk az EU-elnökségről

Olyan hiba van a Windows 11-ben, amit csak a rendszer teljes újratelepítésével lehet megoldani

Olyan hiba van a Windows 11-ben, amit csak a rendszer teljes újratelepítésével lehet megoldani

A cáfolat ellenére pénzbe fog kerülni a személyi igazolvány és az útlevél

A cáfolat ellenére pénzbe fog kerülni a személyi igazolvány és az útlevél

Vlagyimir Putyin levelet küldött Orbánnak

Vlagyimir Putyin levelet küldött Orbánnak