11,5 százalék körüli munkanélküliséget várnak elemzők, akik úgy látják, már erősödik a munkaerő-kereslet a külföldi tulajdonú cégeknél, a belföldre termelő és szolgáltató vállalatoknál azonban még lehet leépítés. A kifutó közmunkaprogramok is kedvezőtlenül befolyásolják a munkanélküliséget.
A munkanélküliségi ráta 11,4 százalékra nőtt 2009 decembere és 2010 februárja között, amely 2,3 százalékponttal haladta meg az egy évvel korábbit a KSH adatai szerint. Az elemzők korábban nem számítottak ekkora munkanélküliségre. Még egy hét és kijönnek a legfrissebb, 2010 első negyedévére vonatkozó munkaerő-piaci adatok. Mire számítanak az elemzők?
Németh Dávid, az ING Bank makroelemzője 11,6 százalékos munkanélküliségi rátát jelez a 2010 január ás március közötti időszakra. Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője 11,5 százalékos munkanélküliségi rátát vetít előre, Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta, hogy várakozásaik szerint 11,4 százalék körül tetőzhet a munkanélküliség az első negyedévben. Az elemzői várakozásoknál kissé magasabb munkanélküliség elsősorban a munkanélküliek számának váratlan megugrásának köszönhető, mivel a foglalkoztatási adatok a várakozásoknak megfelelőek voltak.
A Takarékbank elemzője úgy véli, az exportorientált, elsősorban külföldi tulajdonú vállalatoknál már erősödik a munkaerő kereslet, ugyanakkor a gyenge belső kereslet miatt a belföldre termelő és szolgáltató vállalatok még leépítésre kényszerülhetnek. A kereskedelem és az építőipar lehet a legnagyobb elbocsátó, amellyel a másik két elemző is egyetért. Török Zoltán szerint a kkv szektor 2010 végére, 2011 elejére jöhet rendbe pénzügyileg. A Raiffeisen elemzője is úgy látja, hogy beindul a termelés az exportban érdekelt feldolgozóipari vállalkozásoknál, főleg az autóipari beszállítóknál, és az elektronikai iparban érzékelhető a növekedés. A témáról bővebben itt olvashat.
Tartalmi partnerünk a HR Portal.