Tetszett a cikk?

Az egyetemi és főiskolai hallgatók számára kiírt Diák Menedzsment Bajnokságon idén virtuális hipermarket vezetésével bizonyíthatták a legrátermettebbek, hogyan állnák meg helyüket a stratégiai menedzsment területén.

Az ország 26 felsőoktatási intézményéből a versenyre jelentkezett csaknem ezer diák 10 regionális selejtezőn mérhette először össze tudását. A háromfős csapatok közül 60 jutott tovább az online középdöntőbe, majd a legjobb 10 csapat mérkőzhetett meg a május 7-én megrendezett döntő alkalmával.
A HVG és a Jobline által is támogatott verseny során egy üzleti szimulációs szoftverrel modellezett virtuális piacon a diákok az irányításukra bízott hipermarketek vezetésével versengtek a vevőkért. A csapatok egy - virtuális - éven keresztül stratégiai menedzsment-döntésekkel (árazás, marketing, pénzügyek, HR) irányították cégeiket. Az „áruházak” közötti verseny célja a legmagasabb profit elérése volt.

A döntőben új feladatot is kaptak a versenyzők: két esettanulmány közül választhattak, majd az általuk elképzelt megoldásokat prezentálták a támogatók képviselőiből álló zsűrinek. A végső sorrend a korábbi hipermarket-szimuláció üzleti eredményei és a prezentációk alapján alakult ki.
A verseny harmadik helyezettje a B52 (BCE-MÜTF), második a Buy More (BCE) csapat lett. Az élen a Pannon Egyetemről érkezett ATP Tour csapat végzett.

Már a képzés során felkészültek

A győztesek

Az ATP Tour tagjai mindhárman a Pannon Egyetem elsőéves számvitel mesterszakos hallgatói, és nem csupán csoporttársak, hanem jó barátok is. Hegedűs Andrea a gazdálkodási és menedzsment alapszak elvégzése után választotta a számvitelt, mivel tanulmányai során a legkedveltebb tárgyai közé a pénzügyi, számviteli tárgyak tartoztak. Jelenleg a vezetői számvitel tantárgyaival ismerkedik, de a könyvvizsgálat ismereteinek elsajátítása is a tervei között szerepel.
Krausz Péter közgazdászként végzett, valamint mérlegképes könyvelőként is sikeres vizsgát tett. Szakmai célkitűzése, hogy a mesterszak elvégzése után kontrollerként dolgozhasson. A csapat harmadig tagja, Nagy Tamás szintén közgazdász, mesterszakos tanulmányai mellett jelenleg mérlegképes könyvelői végzettségének megszerzése is folyamatban van. A gazdaság, valamint a pénzügyi világ történései iránti érdeklődésének kezdete még a középiskolás éveire tehető, azóta egyre inkább a számvitel felé orientálódott.

A csapatmunka sikere

A verseny lényege egy hipermarket vezetése volt, amely egy olyan virtuális piac szereplője, ahol öt versenytárs szerepel. A csapatok közötti rangsort az adott negyedévben elért magasabb profit jelentette. Több fordulón keresztül kellett döntéseket hozni termékenként az árakról, a dolgozók felvételéről, képzéséről, a bérekről, a promóciós kiadásokról és a negyedévi rendelésekről. A döntőn a szimulációs verseny mellett egy esettanulmányt is meg kellett oldaniuk a csapatoknak, és a javaslatokat 10 percben a szakmai zsűri előtt előadni.

„Mivel tanulmányaink során már találkoztunk üzleti szimulációval, tudtuk, melyek a főbb területek, amelyek kellő elemzést igényelnek. A legnagyobb fejtörést az okozta, hogy olyan stratégiát tudjunk kidolgozni, amely sikeres lehet a versenytársak néhol kimondottan ellentmondásos és irracionális döntéseivel szemben is. Ugyanakkor hiába volt meg a selejtező és a középdöntő sikeres stratégiája, tudtuk, hogy a játékvezetés a döntőre módosított játékbeállításokkal vár bennünket, így sokáig gondolkodtunk, mi legyen az új irányvonal a szimuláció során. Végül, mint az eredmény is mutatja, jól döntöttünk. Az országos döntőben prezentált esettanulmány megoldására sok időt és energiát fordítottunk” – meséltek a sikerhez vezető stratégiáról az ATP Tour tagjai.

Mindhárman részt vettek az elemzésekben az egyes döntések előtt. „A szimulációs feladatban a döntési helyzetek elemzésében volt részem, valamint a kiértékelés után nagy szerepet vállaltam a döntések meghozatalában is. A prezentáció során nemcsak a tartalmi megvalósításban vettem részt, hanem annak power point diákban való megjelenítését is magamra vállaltam” – mesélt a csapatmunkából vállalt szerepéről Hegedűs Andrea. A csapat – a versenyt megelőzően – közösen elkészített egy elemző táblázatot, amely rengeteg mutatót, megoldási lehetőséget tartalmazott, ezért szinte már az eredmény kézhezvétele előtt ismerték a várható profitjukat. „A versenyek előtt az elemzésekből vettem ki a részem, a versenyek során az én feladatom volt a döntések utáni helyzet értékelése, valamint különböző összefüggések feltárása, amelyekből következtethettünk a versenytársak stratégiájára. A döntések meghozatalában, valamint a prezentáció felépítésének kialakításában is aktív szerepet vállaltam” – vette át a szót Nagy Tamás.

„Úgy gondolom, hogy a folyamatos elemzések mellett az ötleteim is hozzájárultak a sikeres döntésekhez, valamint a győztes előadás felépítéséhez. Emellett a csapat hasznára vált a prezentációs gyakorlatom, amelyet sikerült a döntőben is kamatoztatni. A program kezelését is magamra vállaltam, mivel a segédtáblázatok létrehozásában aktív szerepet kaptam” – mondta el Krausz Péter, aki a verseny alatt egyben a csapat szónoka is volt. S, hogy miben látják az ATP Tour tagjai sikerük kulcsát? A jó csapatszellem és a kölcsönös bizalom nagyon fontos volt ebben a játékban. Szerintük a sikerük egyik kulcstényezője volt, hogy minden forduló során az alapos elemző munkát követően a versenytársak szélsőséges döntéseire is megfelelően tudtak reagálni.

A győztes ATP Tour csapat tagjai ahogyan a versenyre, úgy a jövőjükre is tudatosan készülnek. Hegedűs Andrea szakmai gyakorlata során számviteli ügyintézőként már beleláthatott egy multinacionális vállalat mindennapjaiba, a nyár folyamán pedig a kontrolling területén szerez majd további tapasztalatokat. Tervei szerint 2011 júniusában diplomázik, azonban a célja az, hogy a második félévben már gyakornokként dolgozhasson a kontrolling vagy a könyvvizsgálat területén.

Krausz Péter tanulmányai során mindig is törekedett arra, hogy az egyetemi képzése mellett számos olyan megmérettetésen vegyen részt, amely elősegíti a szakmai fejlődését. Ezért is örült, hogy a 2010-es Diákmenedzsment Bajnokság aktív szereplője lehetett. Úgy érzi, a felkészülés során olyan területeken fejlődött, amelyek rendkívül fontosak ahhoz, hogy a jövőben sikeres szakemberré válhasson.

Nagy Tamás szintén azok közé tartozik, akik tanulmányaik mellett valamilyen plusztevékenységgel tudatosan igyekeznek felhívni magukra a figyelmet. A Diák Menedzsment Bajnokságon való részvételét több szempontból is hasznosnak ítéli: sokat fejlődött a csoportmunka és a logikus gondolkodás terén, emellett a zsűri előtti prezentáció is számos tanulsággal szolgált számára a jövőre vonatkozóan.

Semei Györgyi

Sikkasztás gyanúja miatt nyomoz a rendőrség a Békéscsabai Tankerületi Központban, több millióval rövidíthették meg a tanárokat

Sikkasztás gyanúja miatt nyomoz a rendőrség a Békéscsabai Tankerületi Központban, több millióval rövidíthették meg a tanárokat

Newton és Einstein is dolgozott rajta, de most megszületett az új egyenlet, ami segíthet megvédeni a Földet az aszteroidáktól

Newton és Einstein is dolgozott rajta, de most megszületett az új egyenlet, ami segíthet megvédeni a Földet az aszteroidáktól

Jön a nagy földindulás: így szórják tele az országot e-autó töltőállomásokkal

Jön a nagy földindulás: így szórják tele az országot e-autó töltőállomásokkal

Antennával tévézik? Változás történt, lehet, hogy mostantól ön is a One ügyfele – itt vannak a fontos tudnivalók

Antennával tévézik? Változás történt, lehet, hogy mostantól ön is a One ügyfele – itt vannak a fontos tudnivalók