szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabó Gábor akadémikust, a természettudományi kar lézerfizikusát választotta az intézmény rektorává a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szenátusa hétfői ülésén.

Szabó Gábor akadémikusra a 49 tagú testületből harmincketten adták voksukat, az azonos nevű másik jelöltet, Szabó Gábor mérnököt, az intézmény jelenlegi vezetőjét a szenátus tizenhét tagja támogatta - hangzott el az eredményt ismertető sajtótájékoztatón. A leköszönő rektor megbízatása június 30-ig szól, Szabó Gábor akadémikus pedig 2014. június 30-ig vezetheti a felsőoktatási intézményt.

Szabó Gábor
MTI/ Kelemen Zoltán Gergely

A megválasztott rektor hangsúlyozta, hogy a szegedi egyetemen rektorváltás történt, de irányváltás nem lesz. Az SZTE sikeres volt az elmúlt hét évben, sok fontos fejlesztési projekt indult el a közelmúltban, az intézménynek azonban küzdenie kell olyan problémákkal, amelyek az egész magyar felsőoktatást érintik. Az egyik ilyen a képzés tömegessé válásához történő alkalmazkodás.

Szabó Gábor akadémikus szerint a bolognai rendszer hazai bevezetésében akadnak ugyan nehézségek, "nem lehet és nem szabad az egészet visszacsinálni”, hiszen a folyamat elsődleges célja az európai szinten átjárható és rugalmas felsőoktatás létrehozása. A professzor szerint több ponton is a jelenlegi struktúra átalakítására van szükség, ez azonban csak megfelelő hatástanulmányok ismeretében történhet, figyelembe véve azt, hogy melyek azok a területek - például az informatikai, mérnöki és pénzügyi képzés -, ahol már most is jól működik a rendszer. A magyar felsőoktatás teljes vertikumát lefedő Szegedi Tudományegyetemnek ebben kezdeményező szerepet kell játszania - tette hozzá.

Szabó Gábor 1954-ben született, fizikusdiplomáját Szegeden szerezte. Az SZTE optikai és kvantumelektronikai tanszékén dolgozik egyetemi tanárként, 2010-től a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Tíz magyar, öt egyesült államokbeli és három német szabadalom kötődik a nevéhez. 2007-től a Magyar Innovációs Szövetség elnöke.

MTI Karrier

Az informatikusképzés hiányosságai

Az informatikusképzés legnagyobb hiányossága, hogy nem fordítanak kellő figyelmet a gyakorlati oktatásra a felsőoktatási intézmények - derül ki abból a felmérésből, amelyet a Nyugat-magyarországi Egyetem elsőéves gazdaságinformatikus hallgatói végeztek száz cégnél nyolc megyében.

MTI Karrier

Mesterképzés: mi a helyzet idén?

Felülvizsgálandónak tartják bölcsészkari dékánok azt a korábbi oktatási kormányzati döntést, amely a mesterszakoknál a tavalyi első felvételi létszámok alapján szabta meg az idei államilag támogatott helyeket. Javasolják, hogy a jelentkezési arányok szerint növeljék a keretszámokat a bölcsészettudományokban és társadalomtudományokban.

MTI Karrier

Hét magyar diák jutott be az elitegyetemre Abu-Dzabiban

Nobel-díjas tudósok, Pulitzer-díjas írók és művészek emelik az oktatói kar rangját a New York-i Egyetem szeptemberben nyíló vadonatúj tagozatán, amely az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Abu-Dzabiban tárja ki kapuit 188 első évfolyamos egyetemista előtt. A legjobbak közé hét magyar diák is bekerült.

MTI Gazdaság

Létrejött a vertikális szőlész- és borászképzés

A szakemberképzésnek kulcsszerepe van abban, hogy a magyar borok ismét tartósan a világ élvonalába tartozzanak – hangoztatta Tiffán Ede borász, a Budapesti Corvinus Egyetem Borászati és Szőlészeti Intézete Tanácsadó Testületének alakuló ülését követően, ahol elnökké választották.

Tizenhárom ember ellen emeltek vádat az újvidéki tragédiával összefüggésben

Tizenhárom ember ellen emeltek vádat az újvidéki tragédiával összefüggésben

Történelmi rekordot ért el a NASA, és épp karácsonykor

Történelmi rekordot ért el a NASA, és épp karácsonykor

Bőven 1000 lóerő felett teljesít a V12-es legerősebb Lamborghini

Bőven 1000 lóerő felett teljesít a V12-es legerősebb Lamborghini

Videón a Huawei 39,4 millióba kerülő luxusmobilja, ami 1 kg-ot nyom

Videón a Huawei 39,4 millióba kerülő luxusmobilja, ami 1 kg-ot nyom