Képmutatás lenne azt állítani, hogy a kiválasztásnál nem előny a jó külső, azonban annak belső értékekkel is társulnia kell, különben a szépség kifejezetten hátrány lehet - vélik HR-vezetők. De mi a helyzet valójában?
A Tárki és az Image Factory 2008-as klímariportja azt járta körül, a magyarok vajon milyennek látják önmagukat. A magyarok 22 százaléka vallotta be, hogy külsejéből előnye vagy hátránya származott karrierje során. A nők között ez az arány magasabb volt, 25 százalék. A budapestiek 31 százaléka számolt be arról, hogy külseje befolyással volt szakmai pályafutására. A legkevésbé a vidéki városok lakói gondoljtk így.
Előny vagy hátrány a munka világában a dekoratív külső?
Dr. Szirmay Ágnes pszichológus és Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke egyöntetűen kijelentette, - a TÁRKI kutatással egybehangzóan -, hogy a kellemes külső nem minden, annak belső szépséggel, harmóniával, életörömmel kell társulnia. „Ez nemcsak szexus” - húzza alá Szirmay Ágnes, hozzátéve: a szépség többnyire belső erőt, energiát, egészséget, pozitív hozzáállást, tehetséget, valamilyen kisugárzást jelent. Nem feltétlenül klasszikusan "szép" vonásokat.
Ha egy kifejezetten csinos embernek belső tulajdonságai révén még kisugárzása is van, biztosan előnnyel indul az életben és a munka világában - véli a pszichológus, a HR tanácsadó és Vér László, a CIB Bank Zrt. ügyvezető igazgatója, Humán Erőforrás és Általános Szolgáltatások Divízió vezetője. Ha azonban a szépség nem társul szakmai rátermettséggel, inkább hátrányt jelent - teszi hozzá Vér László, amellyel Csaposs Noémi is egyet ért. Hiszen láttunk már olyat, hogy a szőke bombázóról nem feltételezték, hogy el tud látni egy felső vezetői asszisztensi munkakört, miközben a kettőnek semmi köze egymáshoz - mutat rá a szakember, hozzátéve: ettől függetlenül inkább előny, mint hátrány, feltéve, ha nem élnek vissza vele. A cikk folytatásáért kattintson ide.
Tartalmi partnerünk a HR portal.