szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alkoholfogyasztás nemcsak a mindennapi életben, a munkahelyen is komoly problémákat okozhat a teljesítmény-csökkenéstől egészen a dolgozó kimaradásáig, az egészségügyi következményekről és egy esetleges munkabalesetről már nem is beszélve. Mi a megoldás, hogyan kezelhetik a cégek a szeszesitalfogyasztás kapcsán felmerülő gondokat?

„Ahogy bejön a hideg, reggelente lecsúszik egy feles, ennyi kell munka előtt. Fűt is, meg jól is esik. Két hete viszont egyszer csak jközölte a főnök, hogy másnap be se kell jönnöm, ki vagyok rúgva” – meséli az építkezéseken fizikai munkát végző József, aki idén múlt negyvenéves. Mint mondja, sok helyen megfordult – korábban a mezőgazdaságban dolgozott, öt éve húzza az igát az építőiparban –, de eddig sehol sem okozott gondot a „szeszelés”. Neki. „Nem ittam én többet egy-két felesnél, nem arról van szó” – teszi hozzá magyarázatképpen. Mivel feketén foglalkoztatták, azt hitte, hogy munkáltatóját nem érdekli – vagy legalábbis nem teszi szóvá –, ha reggelente lecsorog a torkán néhány kupicával. Érdekelte.

A hatályos jogszabályok alapján, az általános tilalom mellett a veszélyes munkát végzőknél, ahol fennáll a sérülés lehetősége – például gépsor mellett tevékenykedőknél vagy kémiai anyagokkal dolgozóknál – rögzítik azt a szabályt írásban, miszerint, aki alkoholt fogyaszt munkaidőben vagy alkoholos állapotban dolgozik, azonnali hatállyal eltávolítható – válaszolta megkeresésünkre Gábor Edina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) főigazgatója. Reklamációnak ilyenkor nincs helye, a munkavállaló ugyanis belépéskor aláírja, hogy tisztában van a szabályzattal (és a munkavédelmi előírásokkal). Italozás tehát kizárva. A fizikai munkát végzőknél sincs ez másképp, noha tény, hogy a feketén foglalkoztatottak esetében nagyobb a valószínűsége, hogy a munkaadó szemet huny az alkoholos befolyásoltság felett (is), amennyiben nem hanyatlik jelentősen a dolgozó teljesítménye. Ahol a munkavállalók nincsenek közvetlen veszélynek kitéve – például egy irodában –, ott a munkáltatók a mai napig nem igazán törődnek ezzel a kérdéssel, habár a tilalom az ott dolgozókra is vonatkozik – tudtuk meg.

A legtöbb iparágban – már ami a fejlett országokat illeti – formálisan vagy informálisan szabályozzák a munkahelyi szeszesital-fogyasztást: tiltják esetenként akár hatósági intézkedéseket is foganatosítanak a dolgozó ellen – áll az ICAP jelentésében. Ugyanakkor tény, hogy például a multinacionális vállalatoknál országspecifikus előírások lehetnek érvényben – akad, ahol a munkahelyi büfében sört, bort is lehet venni, bár ezek fogyasztása munkavégzés közben tilos. A szabályozás függhet az adott ország kultúrájától, a munkakörtől. A sör-, a bor- vagy az égetettszesz-ágazatban dolgozókra - különösen azokra, akiknek munkaköri leírásában a kóstolás is szerepel - szigorúbb szabályok vonatkozhatnak, melyek kiterjedhetnek a szesz birtoklására, vagy a véralkoholszint rendszeres ellenőrzésére.

Ami sok, az sok: szeszt csak mértékkel
sxc.hu

„A magyar társadalom megbocsátó a munkahelyi alkoholfogyasztást illetően, amennyiben céges rendezvényről, karácsonyi buliról, előléptetési mulatságról vagy születésnapi ünnepségről van szó: ilyenkor gyakorlatilag elfogadott az alkoholfogyasztás – mondja Gábor Edina, hozzátéve, persze az sem mindegy, hogyan csapódik le az italozás a különböző státuszt betöltőknél. Előfordul, hogy a kollektíva – a főnökkel együtt – a pohár fenekére néz egy céges születésnapi bulin. Ám miután legördül a függöny, minden visszatér a megszokott kerékvágásba: a következő munkanapon munkavégzésre alkalmas állapotban kell megjelenni. Kérdés, melyik cégnél hol van a határ, hogyan szabályozzák a kérdést a munkáltatók és helyeznek-e kilátásba retorziókat.

Magyarországon körülbelül egymillióra becsülik azok számát, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt (nagyivók). 2004-ben közel 700 ezer volt az alkoholisták száma Magyarországon, ebből 178 272 volt nő – áll az Egészségügyi Minisztérium Alkoholpolitika és Stratégia 2009 című tervezetében. A foglalkoztatottak számát tekintve – a KSH adatai szerint a harmadik negyedévben a 15-64 éves korosztályból 3 millió 791 ezer fő – ez azt jelenti, hogy a nagyivók többsége, ahogy az EU többi tagállamában, itthon is dolgozik. Ugyanakkor egy ILO-jelentés szerint a legtöbb munkahelyi alkoholprobléma a mértékletesen italozók vagy alkalmi szeszesital-fogyasztók körében merül fel.

Az alkoholfogyasztás a dolgozó testi épségét fenyegető közvetlen veszélyek mellett – baleset, sérülés, esetleg halál –, számos egyéb fizikai és mentális problémát okozhat. Az állandó kimerültség, a fáradtság, a koncentráció hiánya előbb-utóbb teljesítményromláshoz vezethet, esetenként a dolgozó magatartása is megváltozik: agresszív lesz, destruktívan hat a kollégákra: beléjük köt, hátráltatja a munkájukat. Ez pedig már megfelelő indok az elbocsátásra. „A hétfői hiányzások hátterében gyakran alkoholprobléma áll” – teszi hozzá az OEFI főigazgatója, utalva azokra, akik menetrendszerűen kimaradnak a munkából a hét első napján ilyen-olyan okokra hivatkozva. Ráadásul, tetézve a bajt, amennyiben alkoholfüggőségről van szó, bejön a képbe a szenvedély finanszírozásának kérdése is: előfordulhat, hogy a munkavállaló nem legális úton szerzi meg az italra szánt pénzt: lop a kollégáktól vagy munkaadójától.

Az alkoholmámorban végzett munka egyéb kérdéseket is felvet: hogyan lehet bizonyítani, ha valaki munkaidőben vagy közvetlenül azelőtt iszik, úgy, hogy az teljesítményére is rányomja a bélyegét (lehet-e, kell-e alkoholtesztet végeztetni ilyenkor), és mi következik azután, ha kiderül, az alkalmazott nem veti meg a „szíverősítőt” munkaidőben – vagy közvetlenül azelőtt – sem. Külföldön akad példa arra, hogy egy vállalat fizeti a szenvedélybeteg alkalmazott rehabilitációját, gyógykezelését, persze, ha értékes munkaerőről van szó, akire a jövőben is számítanak. Itthon viszont ez a hozzáállás nem dívik.

A problémára összességében az ártalom-megelőző módszerek alkalmazása lehet a megoldás, ahogy azt a Nemzetközi Alkoholpolitikai Központ (ICAP) is megállapította 2003-as jelentésében. A stratégia részét képezi az alkohol elérhetőségének korlátozása – például nem árusítják munkahelyi büfében –, az alkoholproblémával küzdők korai kiszűrése, a felvilágosítás – prevenció –, valamint a dolgozókat segítő programok bevezetése. Itthon akad néhány cég – elsősorban nagyvállalatok, ahol különféle egészségmegőrző programok is futnak –, amely a szenvedélybeteg dolgozóknak is hatékony segítséget nyújt. Mint Gábor Edina mondja, azzal egyetlen munkáltató sem jár jól, ha a betanított, képzett munkaerőtől alkoholproblémák miatt kell megválnia. „Jobban kellene hangsúlyozni, hogy a munkaadó és a munkavállaló egy oldalon áll. A munkaerő érték, ezt kellene felismerni” – teszi hozzá.

Karrier

Életével fizethet a munkáért

Ha a dolgozók részéről sem merül fel igény az egészséges, biztonságos munkahely iránt, akkor munkavédelem ide, kockázatértékelés oda, továbbra is emberáldozatokat fog követelni a munka. Sokan nem fogják fel, milyen sokat tehetnek már azzal is, ha tájékozódnak jogaikról.

Szabad az út Trump előtt, de ettől még zsákutcába lavírozhatja magát

Szabad az út Trump előtt, de ettől még zsákutcába lavírozhatja magát

10 új autó, amit nagyon várunk 2025-ben – magyarországi modellek is főszerepben

10 új autó, amit nagyon várunk 2025-ben – magyarországi modellek is főszerepben

Magyarországnak is hozhat a konyhára, a kormány mégis ferde szemmel néz Románia és Bulgária schengeni tagságára

Magyarországnak is hozhat a konyhára, a kormány mégis ferde szemmel néz Románia és Bulgária schengeni tagságára

Terjeszkednek a kínai autógyárak, Egyiptomból jönnek majd az MG-k

Terjeszkednek a kínai autógyárak, Egyiptomból jönnek majd az MG-k