szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincs annál bosszantóbb, mint amikor egy sikertelen állásinterjú után legjobb barátunk azzal próbál megnyugtatni minket, nem tehetünk a kudarcról, a hiba nem bennünk van, csak „rosszul jött ki a lépés”. Melyek azok a tanácsok, amelyeket a legszívesebben meg sem hallanánk?

Sokszor és sokat írtunk már arról, hogyan érdemes állást keresni: hogyan öltözzön a jelentkező az interjúra, hogy készüljön fel, mit mondjon és mit ne ejtsen ki a száján a felvételi beszélgetésen, mire figyeljen  - gesztusok, testbeszéd, viselkedés - és miként próbálja kihozni magából a legjobbat legyűrve idegességét. Ezúttal azokat az üres frázisokat, használhatatlan – ám kétségkívül jó szándékkal adott – tanácsokat gyűjtöttük össze, amelyekkel az álláskeresők nem tudnak mit kezdeni.

sxc.hu

„Lesz ez még jobb is, ne keseredj el! Fel a fejjel!”

Ki ne élte volna már át a helyzetet, amikor egy rosszul sikerült állásinterjú vagy szakmai kudarc után barátilag hátba veregették, mondván, nehogy magába roskadjon, jönnek még jobb idők. Természetes, hogy a kudarc, a csalódottság, a sikertelen álláskeresés megviseli az embert, nem tud egyik pillanatról a másikra úgy tenni, mintha minden rendben lenne, és máris azon gondolkodna, mi lesz a következő lépése. Ilyenkor az a legjobb, ha időt adunk barátunknak, családtagunknak, szerettünknek, hogy feldolgozza a negatív élményeket és ne próbáljuk meg egy legyintéssel és jóindulatúnak szánt, ám semmitmondó szöveggel vigasztalni. Ha mindenképpen el akarjuk terelni a figyelmét, inkább szervezzünk szabadidős programokat – mozi, kirándulás – vagy kísérjük el sportolni.

 „Nem a te hibád. Hülye volt az interjúztató.”

Noha valóban segít, ha a csalódott álláskereső elemzi legutóbbi kudarcát – hogyan teljesített, mit rontott el és melyik volt az a pont, ahol „elbukott” – nem szerencsés, ha sokáig kesereg, ez ugyanis elveszi a kedvét a további keresgéléstől, próbálkozástól, lendülete lelohad. Ebben a helyzetben az a leghasznosabb, ha egy jóbaráttal – külső szemlélővel – meg tudja osztani rossz tapasztalatait, aki elfogulatlanul, tényszerűen rávilágít, legközelebb mit kell másképp csinálnia. Persze, nem az a megoldás, hogy a felelősséget egy harmadik személyre hárítjuk - keresünk egy bűnbakot, míg a másik felet felmentjük -, sokkal inkább az, ha mindkét fél szempontjából megvizsgáljuk a helyzetet, ami a csalódáshoz vezetett.

 „Majd adódik egy jobb lehetőség.”

Az sem javít az elkeseredett álláskereső borús hangulatán, ha azt hallja, hogy az állás, amit – sikertelenül – megpályázott, nem is volt olyan ígéretes, jobb, hogy nem vették fel, majd talál egy sokkal kecsegtetőbbet. Mert ugyan ki szembesül szívesen a ténnyel, hogy feleslegesen strapálta magát egy „nem is olyan jó” állásért? Arról már nem is beszélve, hogy mennyi időt és energiát emészt fel, míg egy elfogadható ajánlatra bukkanunk. Ebben a helyzetben érdemes kielemezni, mit kínált a munkaadó, ezért mit várt el, és hogyan kellett volna teljesíteni a felvételi beszélgetésen. Ha világosan látjuk, hol, mit rontottunk el, legközelebb már biztosan nem követjük el ugyanazokat a hibákat.

„Hívd fel a munkáltatót, hogy adjon még egy lehetőséget.”

A sikertelen állásinterjú az út végét jelzi. Azt, hogy nincs több lehetőség, a megpályázott poszttól végleg el kell búcsúzni. Bármennyire elkeseríti az álláskeresőt a kudarc, ilyenkor nincs mit tenni. Semmi értelme arra ösztönözni, hogy hívja fel a munkáltatót, mondván „nem volt formában”, „adjon még egy lehetőséget, nem bánja meg”, mert az számít, hogy a jelentkező hogyan teljesít a felvételi beszélgetésen (adott helyzetben, ott és akkor.). Arról nem is beszélve, hogy a könyörgés nem professzionális, emellett, hogyha egy embernek újabb lehetőséget adna a munkáltató, a többi jelentkező is joggal várhatná el ugyanazt.

hvg.hu Karrier

Három gyakori tévhit az állásinterjúról

Az állásinterjúval kapcsolatban mindig is számos mítosz, elrettentő történet keringett - kekeckedő HR-esről, a jelöltet kellemetlen helyzetbe hozó kérdésekről, kudarcba fulladt beszélgetésről -, ki a barátjától hallott valami furcsát, ki saját, kellemetlen tapasztalatait adja tovább. Akad néhány tévhit, amelyet nem árt még idejében eloszlatni.

hvg.hu Karrier

Bomba kérdések az állásinterjún

Az állásinterjú összetett procedúra: a megpályázott posztra beküldött - és előszűrőként működő - önéletrajz mellett a jelölt szóbeli teljesítménye is sokat nyom a latban. Mi több, az állásinterjú második, harmadik körében már leginkább az számít, hogy meg tud-e felelni a munkaadó elvárásainak, válaszai - szóbeli teljesítménye alapján - átmegy-e a rostán. Ehhez azonban kérdeznie is kell. De hogyan és mit? Tippek.

hvg.hu Karrier

Száz trükkös állásinterjú-kérdés

Örök dilemma, hogy vajon mit fog kérdezni az interjúztató a felvételi beszélgetésen. Lesznek-e beugratós, trükkös kérdések vagy csak egyszerű, leginkább az önéletrajzra szorítkozó információra kíváncsiak a HR-esek? Mire számíthat a jelentkező? Íme, száz lehetséges kérdés.

Nagyon ritkán jut el kényszerbontásig olyan házak ügye, mint Tordai Bencéé

Nagyon ritkán jut el kényszerbontásig olyan házak ügye, mint Tordai Bencéé

Eladó Austin Powers britzászlós Jaguarja

Eladó Austin Powers britzászlós Jaguarja

Katona Tamás volt KSH-elnök: Az uniós pénzeket csak kormányváltással lehet lehívni

Katona Tamás volt KSH-elnök: Az uniós pénzeket csak kormányváltással lehet lehívni

Varga Mihály helyettese és Palkovics László bizalmasa is tagadta bűnösségét a több minisztériumot is érintő korrupciós perben

Varga Mihály helyettese és Palkovics László bizalmasa is tagadta bűnösségét a több minisztériumot is érintő korrupciós perben