szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gazdasági válság kezdete óta - harmadik éve - a globális munkanélküliség rekord szinten áll, a foglalkoztatás fellendítése 2011-ben továbbra is lassan halad majd, főleg a fejlett gazdaságokban - hívja fel a figyelmet foglalkoztatási trendekről szóló éves felmérésében a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO).

A munkahelyek helyreállítása meglehetősen eltérő képet mutat. míg a fejlett országokban magas a munkanélküliség és növekszik az elbátortalanodás, addig a fejlődő régiókban bővül a munkahelyek száma és továbbra is jelentős a veszélyeztetett foglalkoztatás mértéke, valamint a szegény foglalkoztatottak száma - olvasható A Globális foglalkoztatási trendek 2011-ben: a foglalkoztatás fellendítésének kihívásai című ILO-jelentésben. Ezek a trendek éles ellentétben állnak a több kulcsfontosságú makroökonómiai indikátor által jelzett fellendüléssel: a globális GDP, a magánfogyasztás, a befektetések és a nemzetközi kereskedelmi és részvénypiacok mind fellendültek 2010-ben, túlszárnyalva a válság előtti szintet.

„A világ egyes országainak munkaerő-piacain meglehetősen eltérő képet mutató fellendülés ellenére a recesszió okozta megpróbáltatások még mindig nem értek véget” – mondta Juan Somavia, az ILO főigazgatója, hangsúlyozva, hogy az államok közös kihívás előtt állnak. „Újra kell gondolnunk az általánosan elfogadott makroökonómiai politikánk elemeit, és a minőségi munkahelyek létrehozását. A méltányos munkát a makroökonómiai politikák központi célkitűzésévé kell tennünk, a magas szintű növekedéssel, az alacsony inflációval és a kiegyensúlyozott állami költségvetéssel együtt” - tette hozzá.

A gazdasági növekedés ellenére hivatalos adatok szerint 2010-ben a munkanélküliek száma világszerte 205 millió volt, ami alapvetően nem jelent változást 2009-hez képest, ám 27,6 millióval több, mint a globális gazdasági válság előestéjén, 2007-ben. Az ILO 6,1-es globális munkanélküliségi rátát jelez 2011-re, ez pedig 203,3 millió munkanélkülit jelent. A fejlődő világ számos gazdaságában – például Brazíliában, Kazahsztánban, Sri Lankán, Thaiföldön és Uruguayban – a munkanélküliségi ráta már a válság előtti szint alá csökkent. Becslések szerint globálisan 1,53 milliárd munkavállaló volt veszélyeztetett foglalkoztatású 2009-ben, ami 50,1 százalékos rátának felel meg. Ebben az évben a világ munkavállalóinak 20,7 százaléka szélsőségesen kevés, napi 1,25 USA-dollárból (mai árfolyamon körülbelül 250 forint) élt családjával.

Mi a helyzet a fiatalokkal?

Stiller Ákos

2010-ben világszerte 78 millió fiatal munkanélkülit regisztráltak: ez jelentősen meghaladja a 2007-es 73, 5 milliós szintet, de kevesebb, mint a 2009-ben regisztrált 80 millió. A 15-24 éves fiatalok körében a munkanélküliségi ráta 12,6 százalékponton volt tavaly, ami 2,6-szerese a felnőtt munkanélküli rátának. 56 országban - ahol pontos adatok voltak - 1,7 millióval kevesebb fiatal munkanélkülit regisztráltak, mint amire a válság előtti trendek alapján számítani lehetett. Az elbátortalanított dolgozókat (passzív munkanélküliek) nem tekintik munkanélkülinek, mivel nem keresnek aktívan munkát - hívta fel a figyelmet a különbségre z ILO. „A fiatalok foglalkoztatása kiemelt kérdésnek számít“ – hangsúlyozta Juan Somavia.

A munkaerőpiac fellendülésének késlekedése nemcsak az output növekedése és a foglalkoztatás növekedése közötti különbségben nyilvánul meg, hanem abban is, hogy a termelékenységből származó nyereségek sok országban nem tükröződnek a reálbérek emelkedésében. A teljes globális foglalkoztatás az ipari termelésben 2009-ben csökkent, ami komoly eltérés a 2002 és 2007 közötti 3,4 százalékos megszokott éves növekedési rátától. A fejlett gazdaságokban és az Európai Unió régiójában az iparban a foglalkoztatás 9,5 millióval csökkent  2007 és 2009 között, míg a fejlődő régiókban az iparban a foglalkoztatottság nőtt, bár meglehetősen visszafogott tempóban. A globális foglalkoztatás 2009-ben a mezőgazdaságban nőtt, ami eltérést mutat a hagyományos trendektől, és azt jelzi, hogy az alacsonyabb termelékenységű mezőgazdasági szektor gyakran egyfajta védőzónaként szolgál azoknak a dolgozóknak, akik az ipari termelésben vagy a szolgáltató szektorban elvesztették állásukat.

Régiónként más probléma

Dél-kelet Ázsiában és a Csendes-óceáni térségében a munkanélküliségi ráta átlagosan nem növekedett a válság alatt. A veszélyeztetett foglalkozású munkavállalók száma azonban 173,7 millióra emelkedett 2009-ben, ami 5,4 milliós emelkedést jelentett 2007-hez képest. Kelet-Ázsiában továbbra is komoly kihívást jelent az egyre több munkanélküli fiatal: 2010-ben arányuk 8,3 százalék volt, ez pedig 2,5-szerese a felnőttek munkanélküliségi rátájának. Latin-Amerikában és a Karibi térségben a gyors fellendülés a munkahelyek számának erőteljes növekedéséhez vezetett. Fekete-Afrikában öt dolgozóból körülbelül négy a családjával együtt kevesebb, mint napi 2 USA-dollárból él. Közép- és Délkelet-Európában és a FÁK régióban a munkanélküliség 9,6 százalékra csökkent, miután 2009-ben elérte a 10,4 százalékos csúcsot, mely a világon a legmagasabb regionális ráta volt. 
              
„A globális gazdaság átrendezéséhez úgy, hogy a növekedés egyszerre legyen erőteljes és fenntartható, többet kell tennünk a valuták és a pénzügyi rendszerek kiigazításánál” – mondta Juan Somavia, hozzátéve, hogy a vállalkozói szellem, a reálgazdaságba történő befektetések, a befogadó munkaerőpiacok, és a jövedelmek által vezérelt növekedés előmozdítása lehet az az eszközök, amely beindítja a növekedést.

Látványos videó: így tesznek meg 30 ezer kilométert a Bubik egy nap a fővárosban

Látványos videó: így tesznek meg 30 ezer kilométert a Bubik egy nap a fővárosban

Leállás jön az OTP-nél, órákig nem működik majd a kártyás fizetés sem

Leállás jön az OTP-nél, órákig nem működik majd a kártyás fizetés sem

Kiváló vendégek szerepelnek a The Liminanas új dupla albumán

Kiváló vendégek szerepelnek a The Liminanas új dupla albumán

Az amerikai külügyminiszter szerint Európában egy internetes véleményért is 60 nap börtön járhat

Az amerikai külügyminiszter szerint Európában egy internetes véleményért is 60 nap börtön járhat