szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Február 15-én lejár a jelentkezési határidő a felsőoktatási intézményekbe. Mire érdemes figyelni? Tudnivalók, teendők az utolsó hétre.

Az új felsőoktatási törvénytervezet alaposan felkavarta a kedélyeket novemberben elején. Ebben a kétciklusúra tervezett - államilag szabályozott -, új alapokra helyezett, 12 féléves pedagógusképzésen kívül az új felvételi eljárásra vonatkozó elképzeléseket is ismertették. A tervezet szerint a felsőoktatási intézményeknek felkészülési időt kell biztosítaniuk a hallgatóknak, ezért két évvel korábban közzé kell tenniük a felvételi követelményeket. A főiskolai vagy egyetemi felvételihez két emeltszintű érettségi kellene (egy előírt és egy választható tantárgyból), ám ez alkalmassági és gyakorlati vizsgával is kiegészülne egyes - például művészeti, „testkulturális” - szakok esetében. A törvénytervezet szerint kötelező lenne a szakmai alkalmassági vizsgálat, többek között a leendő művészeknél, sportolóknál, tanároknál, egyészségügyi vagy szociális pályát választóknál. Szigorítanák a felsőoktatási intézménybe való bejutás feltételeit is: ehhez a többletpontokkal együtt a megszerezhető felvételi pontoknak legalább a felét kellene elérni. A jelentkezés feltételeit is korlátoznák: a hallgató legfeljebb öt felsőoktatási intézménybe adhatná be jelentkezési lapját.

Az új felsőoktatási törvénytervezetről a kormány, a diákszervezetek és a felsőoktatási intézmények képviselői ma ismét egyeztettek. Nagy Anna kormányszóvivő szerint a korábban összeállított problématérkép - a felsőoktatással kapcsolatos megoldandó kérdéseket tartalmazza, többek között a felvételi követelményekkel, képzéssel kapcsolatos felvetéseket is - és az alapelveket rögzítő anyag összefésüléséből összeállt az anyag. Mint mondta, várhatóan jövő hét elején újra egyeztetnek, jövő hét közepén pedig nyilvánosságra hozhatják a végleges dokumentumot. Az idei jelentkezés határideje azonban február 15-én lejár, így az ezzel kapcsolatos változások a 2011-es, leendő gólyákat nem érintik.

Felvételi öröm a ponthatárok kihirdetése után 2010 júliusában
Stiller Ákos

Új tanév, már ismert problémák

A 2011/12-es tanévben 53 450 államilag finanszírozott egyetemi, főiskolai hely kiadó. (Ebből 19 600 mesterképzés). Idén bővült a kör: 3256 alapképzés, 85 egységes és osztatlan képzés, 1455 felsőfokú szakképzés és 3484 mesterképzés közül választhatnak a jelentkezők. A felvételi eljárás díja továbbra is 9 ezer forint, ezért legfeljebb három helyet jelölhet meg a diák. Minden további jelentkezés kétezer forintba kerül. Ha egy képzés államilag támogatott és költségtérítéses formáját is megjelöli valaki, az egy jelentkezésnek minősül - olvasható a felvi.hu tájékoztatójában. Az intézményi eljárási díj legfeljebb 4 ezer forint lehet. Ezt azok a felsőoktatási intézmények kérhetik, amelyeknél egy-egy képzéshez szükséges alkalmassági, gyakorlati vagy felvételi vizsgát tartanak. A felvételi eljárás díját a halmozottan hátrányos helyzetűeknek nem kell megtéríteniük, a hátrányos helyzetűeknek pedig csak az alapdíj felét kell kifizetniük.

A továbbtanulni vágyók száma tavaly jelentősen megugrott: 140 ezren szerettek volna bejutni valamely egyetemre vagy főiskolára. A meghirdetett 56 ezer államilag finanszírozott helyre összesen 118 ezren pályáztak. A jelenkezők fele elektronikus úton juttatta el a kért adatokat az Oktatási Hivatalnak, ám 4 ezer jelentkezést nem tudtak feldolgozni, mert valami hiányzott, vagy hibásan lett feltüntetve az adatlapon.

A jelentkezési lappal kapcsolatos leggyakoribb hibák közé tartozik - az Eduline oktatási oldal pontokba szedte ezeket - a kötelezően kitöltendő rubrikák üresen hagyása, a középiskola tévesen megadott OM-kódja - az Oktatási és Kulturális Minisztérium azonosító kódja -, a kiválasztott szak nem hivatalos megnevezése, illetve a nem ajánlott küldeményként feladott jelentkezési lap, ami a határidő letelte után beérkező dokumentumok feladóinak jelenthet gondot. (Abban az esetben, ha igazolni szeretnék, hogy még a hatáidő letelte előtt elküldték a jelentkezési lapot. Az e-felvételi esetében is akadnak banánhéjak, ez ugyanis hitelesítés vagy e-aláírás nélkül érvénytelen. Az elektronikus úton beküldött jelentkezési lapokat legkésőbb 2011. február 23-ig hitelesíteni kell a magyarország.hu oldalon megtalálható ügyfélkapun keresztül, vagy Oktatási Hivatal címére beküldött, aláírt hitelesítő adatlappal.

Marton Szilvia

A legvonzóbb képzések

Tavaly is a turizmus-vengéglátás volt a legvonzóbb képzés: 4393 jelentkező választotta. A gazdaságtudományi, műszaki, jogász, bölcsész és társadalomtudományi képzés mellett - meglepetésre - a pedagógia is „betört” az élvonalba: 2009-hez képest közel másfélszeresére emelkedett a pedagógusképzést választók száma. A legmagasabb ponthatárt tavaly a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakán állapították meg: 462-vel lehetett bekerülni, míg ugyanitt, nemzetközi tanulmányok szakra 461 ponttal lehetett felvételt nyerni. A Budapesti Gazdasági Főiskola turizmus és vendéglátás szakán tavaly 418 pont volt a határ az államis helyek esetében. Az orvosi karokra könnyebb volt bejutni, mint egy évvel korábban - 418 és 434 pont között húzták meg a határt -, és a jogászképzést választóknak sem kellett jobban teljesíteniük, mint 2009-ben: 409 és 426 pont között alakultak a ponthatárok.

Pontszámítás

A felvételi pontszámítás idén a szokot módon zajlik. Alapképzésen, egységes, osztatlan képzés esetében maximum 400 pont szerezhető, ehhez jönnek a többletpontok, legfeljebb 80. A felvételi pontszám a tanulmányi és érettségi pont összege, vagy az

érettségi pont kétszerese. (Művészeti és a művészetközvetítés képzési területen a gyakorlati vizsga (legfeljebb 200 pont) eredményének kétszerese. 

28 pont jár a középfokú (B2) komplex, 40 pedig a felsőfokú (C1) komplex nyelvvizsgáért. Nyelvvizsgákért legfeljebb 40 többletpont jár.

Évek óta változatlan a helyzet a legnépszerűbb felsőoktatási intézmények élbolyát tekintve: tavaly is az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerettek volna a legtöbben továbbtanulni: összesen 26 852-en. Ezt követte a Szegedi Tudományegyetem - ahova 19 200 diák jelentkezett -, és a Debreceni Egyetem. A Pécsi Tudományegyetem, a Budapesti Gazdasági Főiskola, a gödöllői Szent István Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem is a jelentkezők által legkedveltebb intézmények között van.

Döntött az Alkotmánybíróság: Alaptörvény-sértően fosztották meg a szaldóelszámolástól a háztartási napelemeseket

Döntött az Alkotmánybíróság: Alaptörvény-sértően fosztották meg a szaldóelszámolástól a háztartási napelemeseket

Legalább négyen meghaltak, miután lezuhant egy felvonó Olaszországban

Legalább négyen meghaltak, miután lezuhant egy felvonó Olaszországban

Több mint 100 veszélyes kémprogramot találtak, telefonokon terjednek azokhoz, akiket kipécéztek

Több mint 100 veszélyes kémprogramot találtak, telefonokon terjednek azokhoz, akiket kipécéztek

Lövésenként 50 forintból szedi le az ellenséges drónrajokat egy új energiafegyver

Lövésenként 50 forintból szedi le az ellenséges drónrajokat egy új energiafegyver