szerző:
László Éva Lilla
Tetszett a cikk?

Rámenős vagy csöndes és alapos? Felismeri az ügyfelek igényeit vagy csak a saját érdekeit nézi? Milyen a jó ingatlanos és mi az, ami nélkülözhetetlen ebben a szakmában? Utánanéztünk, mi különbözteti meg a kontárt a profi ingatlanértékesítőtől.

„Nemrég nyílt meg az irodánk, igyekszünk minél több elégedett ügyfelet szerezni” - hangzik el a mondat, miközben az egyik, neten is hirdető ingatlaniroda tulajdonosa és értékesítője egy budai lakás felé kalauzol bennünket. Másfél szobás, kertre néző, néhány éve teljes körűen felújított ingatlan felé tartunk - legalábbis ez állt a hirdetésben, amely felkeltette figyelmünket. A lakás, amelynél végül kikötünk, egy utcával arrébb van - amit az értékesítő a telefonban „elfelejtett” megemlíteni - éppen egy zajos csomóponthoz közel, teljesen felújítandó, és 2 millió forinttal többe kerül, mint amire emlékeztünk. Mint kiderül, ez nem az a lakás, amely iránt érdeklődtünk. „Az nem létezik” - feleli az ingatlanos, indítványozva, „ha már itt vagyunk”, nézzük meg, hátha megfelel az igényeinknek. Nem eladó lakást is meghirdetnek? „Kell valami a portfólióba” - valahogy így hangzik a válasz. A miénk meg úgy, hogy az ügyfél köszöni, de nem kér a kontárokból. Felmerül a kérdés: ma már bárkiből lehet ingatlanos? Következmények nélkül meg lehet vezetni az ügyfeleket?

„A kiválasztás nálunk háromfordulós állásinterjúból áll, amelyet - jó esetben - az úgynevezett próbahét követ. Ilyenkor a leendő kolléga egy hetet tölt az irodában, megismerkedik a cég működésével, a munkakörülményekkel és az itt dolgozókkal. Ez az időszak arra is jó, hogy kiderüljön, az illető be tud-e illeszkedni a csapatba, alkalmas-e az ingatlanértékesítői munkára” - mesél a kezdő ingatlanosok első lépéseiről Lipiczky András, az Otthon Centrum belvárosi - V., VI. és VII. kerületet lefedő - irodájának vezető tanácsadója, aki hat éve dolgozik a szakmában. Mint mondja, a próbahét után még mindig dönthet úgy az értékesítőjelölt, hogy visszalép, ám amennyiben mégis belevág, részt kell vennie egy egyhetes központi képzésen, ahol a szakmai - legalább alapfokú ingatlanközvetítői alapismereteket - sajátíthatja el, hogy az ezt követő vizsgán számot adjon tudásáról. A pályakezdőktől nem várnak sokat: egy középfokú végzettség és egy OKJ-s - államilag elismert - ingatlanközvetítői képzés elég, utóbbi három hónapos tanfolyam elvégzésével megszerezhető (ld. keretes írásunkat lent). Előny, de nem követelmény az idegennyelvtudás, a gazdasági vagy jogi végzettség, esetleg a korábban megszerzett értékesítői, ügyfélszolgálatos tapasztalat.

Álom és valóság. Minden eladó.
L. Lilla

Minden kezdet nehéz: megmaradni vagy megszökni?

Ahhoz, hogy valaki előre tudjon lépni - és meg is tudjon élni -, legalább egy évet le kell húznia értékesítőként - mondja Lipiczky András. A kezdet nem könnyű, az első három hónap ugyanis nagyjából azzal telik, hogy az értékesítő kiépíti ügyfélkörét, kialakítja portfólióját. Minél sokszínűbb adatállományt hoz létre, annál könnyebben boldogul később. A megbízásszerzésnek több lehetséges - és hatékony - módja van, legáltalánosabb az írott vagy elektronikus médiumokban megjelenő ingatlanhirdetések begyűjtését követően a tulajdonosok megkeresése és az ingatlan állományba vétele (értékesítői megbízás szerzése). Emellett az időigényes, ám jóval személyesebb „kopogtatásos módszer” is működik: az értékesítők ilyenkor személyesen érdeklődnek egy-egy kiszemelt ingatlan tulajdonosánál, hogy van-e eladó lakásuk. A tapasztalt értékesítőket korábbi ügyfeleik is ajánlhatják.

„Tény, hogy ebben a szakmában sokan úgy indulnak, hogy az értékesítést ideiglenes megállónak, menekülési lehetőségnek tekintik” - ért egyet Lipiczky a felvetéssel, miszerint a válság miatt sokan - túl sokan - próbálkoztak az ingatlanbiznisszel, miközben tisztában voltak vagy vannak vele, hogy amint kedvezőbb állásajánlatot kapnak, azonnal kiszállnak. Mint mondja, igazán jól csak az tud megélni, aki hosszú távra tervez. A belvárosi irodában - ahol a V., VI. és VII. kerületi ingatlanok értékesítésével, bérbeadásával foglalkoznak - éves szinten 20-30 százalékos a fluktuáció. Az itt dolgozó 55-60 értékesítő, tanácsadó 50-60 százaléka három éve van a cégnél, 20-30 százalékuk pedig több mint öt éve. A bérezés is ennek megfelelően alakul, tisztán járulékos rendszerben.

Havi fix, vagy határ a csillagos ég?

Három hónap az alapokra

Az OKJ-s ingatlanközvetítő értékbecslő tanfolyam elvégzése a feltétele annak, hogy valaki ingatlanközvetítő tevékenységet végezzen - legálisan. A tanfolyam időtartama 130 óra (3 hónap). Minimális követelmény a középfokú képesítés. A gyorstalpaló képzés keretében jogi ismeretek, épület-szerkezettani, épületdiagnosztikai, épületgépészeti, értékbecslői és gyakorlati-technika ismeretek sajátíthatók el. A képzés már 60 ezer forinttól elérhető, ehhez jön még a vizsgadíj, ami 22 ezer forint. Továbbképzéssel megszerezhető az Európai Felsőszintű Ingatlaszakmai Minősítés (EUFIM).

Egy kezdő az első három hónapban azzal számolhat, hogy valószínűleg nem lesz bevétele, és egészen addig, amíg ki nem építi az ügyfélkörét, nem is lesz állandó, havi fizetésre. A következő hat hónapban - ha csordogálnak a megbízások - már rendszeres árbevétellel lehet kalkulálni, átlagosan havi 140-150 ezer forinttal – tudtuk meg. Aki egy-két éve dolgozik a szakmában, ennek kétszeresét is megkeresheti. Határ a csillagos ég, ám a busás fizetésért meg kell dolgozni. Az értékesítők - irodától függően - általában 3-5 százalékos (plusz áfa) megbízási díjat számítanak fel. Egy idő után - többnyire egy-két év elteltével - érdemes szakosodni: az üzlethelyiségek értékesítése, kiadása, lakóingatlanok értékesítése, bérbeadása mind-mind járható út.

„A prémium-kategóriás ingatlanok eladása valóban anyagi biztonságot jelent, ám veszélyes a nagy jutalékra építeni, mert nem lehet minden hónapban nagy értékű ingatlant értékesíteni” - válaszolja Lipiczky a felvetésre, miszerint egy-egy luxuslakás eladása busás haszonnal kecsegtet. Nem árt, ha az értékesítő tarsolyában alacsonyabb értékű ingatlanok - például másfél szobás lakások, garzonok - is vannak, mert ezek jobban pörögnek a piacon, ezért biztosabb árbevételt jelentenek, mint a több száz milliós ingatlanok.

Hogy az értékesítő mennyire hatékony, hogyan teljesít, többféle módszerrel mérhető. Fontos szempont, hogy havonta hány megbízást köt eladó ingatlanok tulajdonosaival, ebből hány általános és kizárólagos szerződés. A potenciális vásárlók által aláírt közvetítési és megtekintési nyilatkozatok száma is számít (a kiajánlott és megtekintett ingatlanok alapján).

2007-hez képest az elmúlt években nőtt a lakáskínálat a piacon, a fizetőképes kereslet viszont drasztikusan csökkent, a tranzakciók száma országos szinten 50-60 százalékkal esett vissza - tudtuk meg. Aki most szeretne ingatlanirodát nyitni, nincs előnyös helyzetben, a kisebb, kevésbé piacképes ügynökségek jó része lehúzhatta a rolót, jelenleg az országos - 8-10 éve működő - hálózatoknak áll a zászló. Ugyanakkor a kis irodák közül is akad, amelyik sikeresen - esetenként az országos hálózatoknál is jobban - működik: elsősorban az, melynek tulajdonosa egy adott régióban jól ismeri a helyi lakosokat és igényeiket. „A válság sok szempontból jót tett az üzletnek, lemorzsolódott például egy hozzá nem értő, magát ingatlanosnak nevező réteg” - véli Lipiczky András, hozzátéve, hogy kontárok még mindig vannak, ám kevesebben rontják a szakma hírnevét, mint a gazdasági válság kirobbanása előtt.

Éveket spórolhat egy új vérvizsgálat, ami képes diagnosztizálni az endometriózist

Éveket spórolhat egy új vérvizsgálat, ami képes diagnosztizálni az endometriózist

Dél-Koreában sok ezer tüntető sürgette a felfüggesztett elnök letartóztatását

Dél-Koreában sok ezer tüntető sürgette a felfüggesztett elnök letartóztatását

Ezekkel a számokkal lehetett tarolni a hatos lottón

Ezekkel a számokkal lehetett tarolni a hatos lottón

Nekimegy a Coca-Colának Donald Trump oltásellenes leendő minisztere

Nekimegy a Coca-Colának Donald Trump oltásellenes leendő minisztere