Bértárgyalás: így alkudhat ki magasabb összeget az álláskereső
Nem csak az álláskereső jövőbeni fizetését, juttatási csomagját befolyásolhatja, milyen kérdéseket tesz fel az interjúztatónak. Sokat elárul a pályázó személyiségéről, érdekérvényesítő képességéről, mennyire van tisztában saját piaci értékével, illetve azzal, hogy mekkora értéket tud teremteni az őt alkalmazó cég számára. De hogyan lehet kideríteni, hogy mekkora összegről beszélünk, illetve mennyire komoly az ajánlat?
Az alkudozás szerencsés esetben a munkáltató javaslatával kezdődik. Ilyenkor a pályázónak érdemes azonnal megköszönnie az ajánlatot, egyben visszakérdeznie: „Akkor ezt tekinthetem az Önök ajánlatának?”. Kiválasztási szakemberek szerint ez a reakció egyértelműen profizmusra utal, ahol persze egy profi nem is állhat meg. Máris adódik a következő kérdés: „Ez az összeg mennyire alkuképes?” Vesztenivalója még akkor sincs az álláskeresőnek, ha egyértelmű „nem” a válasz, ugyanis még mindig ki lehet hozni valamennyi pluszt az egyéb juttatásokból.
Általában nem szerencsés a helyszínen azonnal elfogadni az első ajánlatot. Az okos pályázó mindig nyitva hagyja a kérdést arra hivatkozva, hogy az általa megjelölt összeget a munkakör pontosabb ismerete, valamint a felelősségi körök kérdése is befolyásolhatja. Éppen ezért felteheti a kérdést: „Mikorra várja a válaszomat?” A megfontoltság látszatát keltve egyrészt komolyabb félnek tűnik a pályázó, másrészt időt nyer, így nyugodtan átgondolhatja tárgyalási stratégiáját. Közben persze érdemes biztosítani a munkáltatót arról, hogy komolyan érdekli a felkínált pozíció. Alapszabály: nem hivatkozunk házastársra, barátokra, akivel a döntés előtt egyeztetni szeretnénk, ezzel ugyanis a totális döntésképtelenség látszatát kelthetjük!
További tippek a sikeres béralkuhoz a Jobline Magazinban.