Már a 25 millió forintot is eléri a cégvezetők fizetése
Az amerikai vállalatvezetőkénél csaknem háromszor gyorsabban nő a kínai vállalatvezetők fizetése, a trend folytatódásával akár négy éven belül kiegyenlítődik a különbség - állítja egy friss felmérés.
A kínai vállalatvezetők fizetése tavaly átlagosan 8 százalékkal nőtt, miközben az Egyesült Államokban csupán 3 százalékos volt az emelkedés. A kelet-ázsiai ország vállalatvezetői jelenleg hasonló pozícióban lévő amerikai társaik vásárlóerejének 75 százalékát tudhatják magukénak, ez 2007-ben még csupán 57 százalék volt - idézi a China Daily napilap a londoni székhelyű ECA tanácsadó cég szerdán kiadott jelentését.
A jelenlegi trendet alapul véve Kína 2017-re beéri és le is hagyja Amerikát a cégvezetők fizetését illetően - vélik a kutatók. A trendet a kínai statisztikák is megerősítik: az emberi erőforrás és közbiztonság minisztériumának adatai szerint a kínai vállalatvezetők átlagos fizetése 2010-ben évi 668 ezer jüant (25 millió forint) tett ki, miközben 2005-ben még csupán 291 ezer jüan (11 millió forint) volt.
A fizetések emelkedése több következményt is magával hoz, így például a kínai menedzserek megnyerésére törekvő amerikai vállalatoknak a fizetésen túl extra juttatásokkal kell majd vonzaniuk a tehetségeket az országba, a Kínában dolgozó külföldi és helyi vezetők bérezése pedig kiegyenlítődik majd, ami a kínai cégek vonzerejét növelheti.
Sokan ugyanakkor - az amerikai közvéleményben is hallható véleményekkel megegyezően - kritikának adnak hangot a vállalatvezetők fizetésével kapcsolatban, mondván, azok túl gyorsan, túlságosan is nagyra nőnek. A kínai társadalomban jelenleg is óriásiak az egyes szociális rétegek közti jövedelmi különbségek. A kérdés a Kínai Társadalomtudományi Akadémia, a lakosság legnagyobb aggodalmait részletező rangsorában évek óta az első öt között szerepel.
A hivatalos statisztikák szerint a társadalom egészén belül a leggazdagabb 10 százalék huszonháromszorosát keresi meg a legszegényebb 10 százalék bérének. A jövedelmi aránytalanságok nemcsak város és vidék, de egyes iparágakon, vállalati típusokon és a céges hierarchia lépcsőin belül, az ország különböző tartományai közt is jelentkeznek.