szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, mégis mindegy lesz, mikor megyünk szabadságra, a kormány ugyanis ismételten módosítaná a Munka törvénykönyvét, és a pénteken közzétett javaslat szerint eltörölné a távolléti díj jelenlegi számítási módszerét – írta blogbejegyzésében az RSM DTM tanácsadó cég szakértője, Pentz Edina. Ezzel egy, a szakmát alaposan felkavaró vita végére kerülhet pont.

Visszaállhat a régi rend, miszerint akár „rövid”, akár „hosszú” hónapban megyünk szabadságra, a teljes munkabérünket kapjuk meg – közölte szakmai blogjában az RSM DTM tanácsadó cég.

Pentz Edina bérszámfejtési vezető bejegyzése szerint a kormány honlapjára pénteken felkerült ugyanis egy törvényjavaslat, amely módosítaná a Munka törvénykönyvét (Mt.), mégpedig úgy, hogy eltörölné a távolléti díj jelenlegi számítási módszerét. A javaslat egyben módosítaná a Közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényt is, ezzel biztosítva a két jogszabály közötti munkajogi összhangot.

A tervezet értelmében a munkavállaló nem bukhat súlyos ezreket a rossz időben kivett szabadsága miatt. Az egy napra járó havi munkabér meghatározásánál ugyanis az adott hónap munkarendjéhez igazodó munkanapok számával kell a havi bért elosztani, tehát eltűnik a 174-es osztószám.

A távolléti díj szabályozása január 1-jével lépett életbe, és az első pillanattól fogva heves szakmai vitákat váltott ki. A vita február elején kulminálódott, miután munkavállalók tömegével jelezték: a megszokottnál több bért számfejtett munkáltatójuk. Az első reakció persze az elégedettség volt a dolgozók körében, hiszen kinek ne jönne jól néhány ezer vagy tízezer forint plusz, ám az örömbe rövidesen üröm vegyült, miután kiderült: a bőséges január árát egy szűk július vagy augusztus formájában kell majd megfizetni.

A szabályozás ugyanis úgy rendelkezett, hogy a szabadság idejére járó távolléti díjat az alapbér alapján, a 174-es bűvös osztószám segítségével kell meghatározni. Aminek pedig az lett a következménye, hogy abban a hónapban, amikor a munkavállaló szabadságra megy, biztosan nem visz haza ugyanakkora fizetést, mintha a teljes hónapot végigdolgozta volna. Ez önmagában egyébként még nem is akkora tragédia, ám a szakemberek attól tartottak, hogy ez a fajta rendszerbe kódolt anomália munkahelyi konfliktusok garmadáját eredményezheti. Hiszen ha nem mindegy, az ember mikor megy szabadságra, elindul a verseny a munkavállalók között.

A pénteken közzétett módosítási tervezet viszont több témában is finomítja az új Mt.-t, ezért napirendre került a távolléti díj számításának módosításán túl a szabadság kiadásának pontosítása, miszerint a munkavállalónak kiadásra kerülő 14 nap szabadsága – eltérő megállapodás hiányában – naptári évente és egybefüggően értendő.

A törvénytervezet kitér a gyermekek születésekor kiadásra kerülő „apanapokra” is, és pontosítani kívánja, azaz függetlenül a kispapa munkaviszonyának kezdő időpontjától, teljes egészében kivehető legyen számára a pótszabadság, azaz ne legyen arányosítás a munkaviszonyban eltöltött időre vonatkozóan. Emellett a tervezet foglalkozik a munkáltatók körében egyre kedveltebb munkaidőforma, a kötetlen munkaidő jellegének pontosításával is.

Egy elég különleges számítógéppel rukkolt ki a Huawei

Egy elég különleges számítógéppel rukkolt ki a Huawei

Majkának üzen Dopeman új klipjében, de Magyar Pétert is bevágják pár képkockára

Majkának üzen Dopeman új klipjében, de Magyar Pétert is bevágják pár képkockára

120 tévécsatornát kap most ingyen, meg egy rakás filmet és sorozatot, akinek LG tévéje van

120 tévécsatornát kap most ingyen, meg egy rakás filmet és sorozatot, akinek LG tévéje van

Magyar Péter Nagyváradról üzent Orbánnak: „A rombolás, gyűlöletkeltés, árokásás a múlté, a végső visszaszámlálás megkezdődött!”

Magyar Péter Nagyváradról üzent Orbánnak: „A rombolás, gyűlöletkeltés, árokásás a múlté, a végső visszaszámlálás megkezdődött!”