HVG Extra Business
HVG Extra Business
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Anders Ericsson kiválóságkutató új könyvében elmondja véleményét arról, hogyan értelmezte félre megállapításait a 10 ezer órás szabály atyja, Malcolm Gladwell.

Anders Ericsson 30 éve tanulmányoz sakkbajnokokat, hegedűvirtuózokat, élsportolókat és memóriaművészeket annak érdekében, hogy rábukkanjon a kiemelkedő teljesítmény titkára. Tapasztalatait és teljesítményjavító módszereit 2016-ban egy könyvben foglalta össze.

A közelmúltban magyarul is megjelent Csúcsteljesítményben Ericsson a hozzá kapcsolt leghíresebb “szabály”, a Malcolm Gladwell által népszerűvé tett 10 ezer órányi gyakorlás elméletéről is elmondja véleményét.

“Ez a szabály rendkívül vonzó, nem lehet ellenállni neki. Először is, könnyen megjegyezhető. Sokkal kevésbé lenne hatékony, ha a hegedűseink 20 éves korukra mondjuk 11 ezer órát gyakoroltak volna. Továbbá kielégíti az ember egyszerű ok-okozati kapcsolat iránti vágyát: elég, ha bármibe 10 ezer óra gyakorlást fektetünk, és mester válik belőlünk. Sajnos azonban ez a szabály – az egyetlen dolog, amit sokan a gyakorlás hatásairól tudnak – több ponton is téves”

- idézi az Urbanlegends.hu Ericssont. Ha kíváncsi, mely tévedéseket követte el Malcolm Gladwell népszerű elmélete kidolgozásakor, és miben volt ennek ellenére is igaza, olvassa el az Urbanlegends.hu bejegyzését!

Vajon a velünk született adottságaink döntik el, miben lehetünk tehetségesek? Hogyan segíthetjük hozzá a gyerekeinket, hogy csúcsteljesítményt érjenek el? Anders Ericsson könyvében három évtized mítoszromboló kutatásait egyesíti hatékony tanulási stratégiává, amely alapvetően különbözik mindattól, amit hagyományosan gondolunk az új képességek megszerzéséről. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Misztikus szám: 10 ezer óra gyakorlással profik lehetünk bármiben

Csaknem minden nemzedék csaknem minden pszichológusa szembesül a nehéz kérdéssel: valóban létezik veleszületett tehetség? Igen, létezik. A teljesítmény receptje: tehetség és szorgalom. Igen ám, de ezzel a megközelítéssel az a baj, hogy a tehetséges emberek karrierjének mélyebb pszichológiai elemzése során mintha az derülne ki, hogy a tehetség kisebb szerepet játszik a sikerben, mint a szorgalom és az erőfeszítés. Részlet Malcolm Gladwell Kivételesek című könyvéből.

Orángutánbébivel bukott le egy thai csempész

Orángutánbébivel bukott le egy thai csempész

Tömeges ellenőrzés volt Budapesten, több mint kétezer sofőrrel fújattak szondát

Tömeges ellenőrzés volt Budapesten, több mint kétezer sofőrrel fújattak szondát

Visszaállíthatják a sorozást Németországban

Visszaállíthatják a sorozást Németországban

Villám csapott egy franciaországi állatkertbe, tizenhárman megsérültek

Villám csapott egy franciaországi állatkertbe, tizenhárman megsérültek