HVG Extra Business
HVG Extra Business
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ült már olyan szobában, amely tele volt sikeres emberekkel, ön pedig ezt gondolta: „Nem vagyok közéjük való; hamarosan rá fognak jönni, és akkor mi lesz velem?” Ha igen, fontos tudnia, hogy nincs egyedül.

Amikor mércénk magas, önbecsülésünk viszont nem éppen sziklaszilárd, az „imposztorszindrómát” élhetjük át. Úgy érezzük, hogy sikerünk a merő véletlennek köszönhető, és előbb-utóbb mások – akik tényleg igazi szakértők – átlátnak majd a szitán.

Az imposztorszindrómára azok a leghajlamosabbak, akik megfelelően képzettek, ügyesek és viszonylag sikeresek. Logikus, hiszen el kell érni egy bizonyos szintet ahhoz, hogy azon kezdhessünk aggódni, túlhaladtuk saját határainkat.

Mindannyiunk számára fontos azonban tisztában lenni vele, hogy mindig van mit tanulnunk – így pedig bizton számolhatunk azzal, hogy mások rá fognak jönni, hogy még nem tudunk mindent. Nem kell úgy tennünk, mintha tényleg mindent tudnánk – figyelmünket inkább arra összpontosítsuk, hogy miként tudunk fejlődni.

Hogyan űzhetjük el kételyeinket?

Bensőnket ne hasonlítsuk össze mások kifelé mutatott képével! Amikor az imposztorszindrómát tapasztaljuk magunkon, szorongásainkat összehasonlítjuk mások látszólagos higgadtságával. Mindeközben nem vesszük számításba, hogy netán mindenki ugyanolyan feszélyezve érzi magát, mint mi – és talán ugyanannyira aggódik, hogy meg tud-e felelni az elvárásoknak.

Senki sem tökéletes! A megfelelő mentor sokat segíthet, de ha elérhetetlenül kiemelkedőnek látjuk, a végén csak rosszabbul érezzük magunkat. Amerikai szociológusok kutatásuk során megállapították, hogy a női hallgatók jó része úgy érezte, női mentoraik szintjét soha nem lesznek képesek elérni. Kate Bahn közgazdász szerint mi, „mérsékelten” sikeres emberek már attól is alkalmatlannak érezhetjük magunkat, hogy a „kiemelkedően” sikeresek tanácsait elolvassuk. Hasznosak a példaképek, de csak ha őket is embernek tekintjük.

Előfordulnak hibák. Ha nem  követtünk el hibákat, akkor valószínűleg nem vállaltuk a kockázatot, hogy új módszereket próbáljunk ki vagy a dolgokat máshogy csináljuk. Keressük a „kísérletezés”, a potenciális hibázás lehetőségét, hogy aztán tanulhassunk ezekből!

A fenti cikk a Siker: a teljesítmény pszichológiája című könyv szerkesztett részlete. Miért érezzük úgy, hogy mindig másoknak sikerül minden a munkahelyen? Hogyan győzzük le a sikertől való félelmünket? Megteremthető-e az egyensúly karrier és magánélet között? A Siker...közérthetően magyarázza el a teljesítménnyel kapcsolatos pszichológiai kutatások eredményeit, és könnyen alkalmazható módszerekkel segíti a kitűzött célok elérését. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiborcz érdekeltségébe került a Posta Biztosítók

Tiborcz érdekeltségébe került a Posta Biztosítók

Marabu Féknyúz: A nagy ugrás

Marabu Féknyúz: A nagy ugrás

Megtámadták a Kúrián a népszavazást arról, hogy szenteste napja munkaszüneti nap legyen

Megtámadták a Kúrián a népszavazást arról, hogy szenteste napja munkaszüneti nap legyen

Az ország versenyképességét gátolja a diákok egyre rosszabb matekteljesítménye

Az ország versenyképességét gátolja a diákok egyre rosszabb matekteljesítménye