Tetszett a cikk?

Az Alkotmánybíróság egyhangú határozatával elutasította az ombudsman beadványát a vagyonosodási vizsgálatok alkotmány-ellenességének megállapítására. Kommentár.

A vagyonosodási vizsgálatok jogszabályi háttere rendezett, a jogszabályok alkalmazásában van a hiba (erről már többször, például egy évvel ezelőtt is írt az Adózóna). Az adóhatóság jogszabályoknak ellentmondó módszertant dolgozott ki a vagyonosodási eljárásokra. Ez az adózó pénztárcája szempontjából vizsgálja a bevételeket és a kiadásokat. Valójában a bíróságoknak abban a „nem jogkérdés” -ben kellene dönteniük, hogy mi a különbség a pénzforgalmi szemlélet és a készpénzforgalmi szemlélet között. Erre akkor van szükség, ha a bírósági jogorvoslat során a felperes nem a becsült adóalaptól való eltérést támadja, hanem a becslés feltételeinek fennállását, illetve a becslés módszerét.

Az Alkotmánybíróság 498/B/2009. AB határozat indoklása leszögezi: „… az adóhatóság azon érveit, amellyel a becslés alkalmazását indokolta, az adózónak lehetősége van megtámadni egy, az ellenőrzést végző (és az annak alapján hozott határozatot megalkotó) szervtől elkülönülő, magasabb szintű fórum előtt”.

Jelenleg adóügyekben első fokon az APEH dönt, másodfokon az APEH dönt, majd a bíróságon többnyire volt APEH-jogász bíró dönt. Hogy hogyan, arra álljon itt illusztrációként egy két hete befejeződött ügy.

A véleménycikk folytatását olvassa el az Adózónán!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Oszkó: a vagyonadó csökkenti a vagyonosodási vizsgálatok számát

A jövő évtől bevezetendő vagyonadó - a nagy értékű ingatlanok és más vagyontárgyak megadóztatása - nem növeli, hanem csökkenti a vagyonosodási vizsgálatok számát, mivel a jövedelménél megtakarított adót így automatikusan befizeti az érintett személy - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a NAPI Gazdaság ingatlan konferenciáján.

MTI Itthon

Bajnai levélben sürgeti a kormánytagok vagyonosodási vizsgálatát

Cáfolta a kormányszóvivő a Magyar Nemzet pénteki cikkében foglaltakat, miszerint a most távozó miniszterek és a miniszterelnök megússza a vagyonosodási vizsgálatot. Szollár Domokos az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: Bajnai Gordon levélben kérte a kormány tagjait érintő vagyonosodási vizsgálat mielőbbi megkezdését az Állami Számvevőszéktől (ÁSZ).