Tetszett a cikk?

A válságadók formájában kivetett különadó komoly fejtörést okozhat, ha az adott kereskedelmi tevékenység nehezen bontható szét kiskereskedelmi és nagykereskedelmi ágazatra. A vevők besorolásán milliárdok múlhatnak.

Az egyes ágazatokat terhelő különadóról szóló törvény október 18-án fogadták el, és bár kihirdették, a szöveg csak a 2010.december 4-én lesz hatályos, amikor már jócskán felkészültnek kell lenni a befizetésre és a bevallásra. A törvény szerint adóköteles: a bolti kiskereskedelmi tevékenység, a távközlési tevékenység folytatása, továbbá az energiaellátó vállalkozási tevékenysége.

A legvilágosabb az energiaellátók köre, mert az azonos a Robin Hood-adót is fizetők körével. A távközlési tevékenységet se nagy ördöngösség behatárolni, hiszen az elektronikus hírközlési szolgáltatást a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által vezetett nyilvántartásban engedéllyel rendelkező szereplők végezhetik, közülük pedig kiszűrhető az a néhány, amely nem vállalkozási tevékenységet végez, működése nem irányul jövedelem- és nyereségszerzésre.

A probléma a bolti kiskereskedelemből származó nettó árbevétel behatárolásánál tapasztalható.

A cikk folytatását olvassa el az Adózónán!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Hernádi: elkerülhetetlenek a válságadók

A Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Heti Válasznak adott interjúban elmondta: a kormány tartani akarja a 3,8 százalékos államháztartási hiányt, így aligha maradt más, mint a bevételek növelése adóemelések, egyszeri, árbevételre kirótt válságadók révén.

hvg.hu Itthon

Visszavághatnak a multik a kormánynak?

Beindult a vállalati lobbi a telekommunikációs, energetikai és kiskereskedelmi cégek válságadója ellen, amely egyes szakértők szerint komoly gazdasági kockázatokat hordoz. Az érintett külföldi tulajdonú cégek akár jogi úton is megpróbálhatnak érvényt szerezni a sarc elleni kifogásaiknak.

Gazdaság

Így „úszhatta meg" a válságadót a gyógyszeripar

A kormányzat által bevezetett válságadók kapcsán az elmúlt hetekben többször felmerült a kérdés, hogy gyógyszeripar ezúttal „hogyan maradt ki a szórásból”. A szektornak azonban csak látszólag kegyelmezett meg a kabinet, más kérdés, hogy a mostani helyzetben talán még ezt is egyfajta („az új húzóágazat” irányába tett) gesztusként lehet értékelni a kormány részéről.