szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Országos Közjegyzői Kamara ma rendezte meg harmadik műhelykonferenciáját, ezúttal a fizetési meghagyásos eljárás átalakulásának kérdéseiről. A konferencia egyik tanulságaként az előadók megállapították, hogy a teljes folyamat elektronizálása gyorsabb és olcsóbb eljárást tesz lehetővé, és a közjegyzők bevonása jelentős terheket vehet le a bíróságról.

A fizetési meghagyás többeket érinthet, mint gondolnánk. Használják akkor, ha a tömegközlekedési eszközön bliccelő utas nem fizeti ki a bírságot, ha a gépkocsivezető nem egyenlíti ki a parkolási díjat, ha a lakástulajdonos késik a villanyszámlával, illetve bármilyen egyéb pénzbeli szerződéses kötelezettség nem teljesítésekor. A fizetési meghagyás felhívás arra vonatkozóan, hogy az adós tegyen eleget a kötelezettségének. Ha az adós határidőben ellentmondást nyújt be, ezzel megakadályozza a fizetési meghagyás jogerőre emelkedését, és a fizetési meghagyásos eljárást polgári peres eljárássá alakítja át. Ellenkező esetben a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, tehát ellene már csak rendkívüli jogorvoslatnak (perújításnak) van helye, a törvényben meghatározott szűk körben.

A fizetési meghagyás segítségével tehát a peres eljárásnál gyorsabban, könnyebben, olcsóbban érvényesíthetjük nem vitatott követelésünket. Az eljárásban jelenleg – értékhatártól függően – a helyi vagy a megyei bíróság jár el. A tervek szerint a fizetési meghagyás kibocsátását a közjegyzők vennék át a bíróságoktól, amely a folyamat gyorsítását és a bíróságok tehermentesítését célozná.

„A megelőző igazságszolgáltatás részeként a közjegyzőség egyik legfontosabb feladatának a bíróságok tehermentesítését tekinti. A közjegyzők közreműködése évi többszázezer ügy bíróságon kívüli lezárását eredményezi. – mondta el d r. Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke. – Ez rugalmasabb, a gazdasági élet igényeihez is gyorsabban alkalmazkodó ügyintézést tesz lehetővé.” A közjegyző bevonásának legnagyobb előnye, hogy gyorsabb szolgáltatást nyújt egy nemperes eljárás során, határozata viszont ugyanolyan hatállyal bír, mint a bíróságé.

Egy európai uniós rendelethez kapcsolódóan hamarosan a fizetési meghagyásos eljárás teljes folyamatának elektronizálása várható. Az uniós belső határokon átnyúló követelések behajtásának alapja az elektronikus fizetési meghagyás bevezetése, amihez a meglévő szabályok egyszerűsítése és formalizálhatóvá tétele szükséges. A közjegyzők tapasztalatai szerint bevonásukkal és az elektronikus eljárás bevezetésével a fizetési meghagyás kibocsátása a jelenlegi 30 naptári napos határidő helyett 5 munkanapra csökkenhetne.

A MOKK konferenciáján előadást tartott Dr. Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter is. A miniszter beszédében kiemelte: „A jogérvényesítés továbbfejlesztésének egyik legfontosabb célja az, hogy miként tehető hatékonyabbá – vagyis szakszerűbbé, gyorsabbá és olcsóbbá – a jogkeresők számára az igazságszolgáltatás; ezt tartja szem előtt a kormányzat a fizetési meghagyásos eljárásokkal összefüggésben is. A napokban törvényjavaslatot nyújt be a kormány az Országgyűléshez, mellyel jövő évtől egyszerűsítik és gyorsítják a fizetési meghagyásos eljárást, a későbbiekben pedig bevezetik az elektronikus fizetési meghagyást is.” A rendezvényen a legnagyobb hazai bankok mellett jelzáloghitel-intézetek, lízing-, faktor- és flottakezelő cégek, követeléskezelők, végrehajtók, a hazai egyetemek képviselői, valamint ügyvédek vettek részt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Magyar gazdaság

Megfizetési meghagyás

Júliustól árbevételük fél százalékára is megbüntethetők azok a cégek, amelyek bejelentés nélkül kölcsönöznek munkaerőt kézbesítési feladatokra. A szigor oka, hogy egyre többen törtek be a posta felségterületére.

hvg.hu Vállalkozás

Harminc százalékkal több lett a végelszámolási eljárás

Az idei év első negyedében 2007 hasonló időszakához képest 21 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója és 30 százalékkal több lett a végelszámolási eljárás. A leginkább kockázatos iparágaknak továbbra is az építőipar valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek.

MTI Vállalkozás

Végelszámolás: 61 százalékos emelkedés

Tavaly nem változott érdemben a felszámolások száma Magyarországon, a végelszámolással bezárt, munkaviszonyt leplező vállalkozások száma viszont 61 százalékkal emelkedett - derül ki az Opten Kft. 2007-es tendenciákat összesítő jelentéséből.