szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A munkahelyek 65-70 százalékát a mikro-, kis- és középvállalkozások adják, így esetükben különösen fontos a gazdasági válság negatív hatásainak tompítása - hangzott el a mai kormányszóvivői tájékoztatón, ahol a kkv-k számára kialakított garancia- és hitelkonstukciókról beszéltek.

Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára ismertette azokat a pénzügyi konstrukciókat, hitel- és garancialehetőségeket, amelyeket a gazdasági csúcson bejelentett 1400 milliárdos, gazdaságélénkítésre szánt csomag részeként vehetnek majd igénybe a mikro-, kis- és középvállalkozások.

Az egyik konstrukció a mikrovállalkozásokat célozza meg. Keretein belül forgóeszközre maximum hatmillió forintos, legfeljebb egyéves futamidejű hitelt kaphatnak, míg a beruházási hitel felső határa 10 millió forint lehet majd, s ezt 10 év alatt lehet törleszteni. Erre 59 milliárd forintos keret áll rendelkezésre.

A második konstrukcióval minimum 10, maximum 100 millió forintot vehetnek fel, a futamidőt pedig 10 évben határozták meg. Erre 51 milliárdos kerete van a költésgvetésnek, s 8,15 százalékos kamattal számolhatnak a vállalkozások.

A harmadik csomag a Magyar Fejlesztési Bank konstrukciója, 160 milliárdos keretből nyújt beruházási és forgóeszközre fordítható hitelt.

A bankok egyre szigorúbb feltételei miatt sok kis- és középvállalkozás számára szinte lehetetlenné vált a hitelfelvétel. A kormány ezért 80 százalékos állami garanciát nyújt a maximum 100 millió forintos hitelek esetében - hangzott el a sajtótájékoztatón.

Burány Sándor ezeken s az 1400 milliárdos programon túl még két elemet emelt ki a kkv-ket érintő támogatásokból. Az egyik a Garantiqa hitelgarancia-konstrukció, amely maximum 25 éves futamidőre ad pénzt, és itt is érévnyes a 80 százalékos állami garancia. A másik pedig a közel 100 ezer Széchenyi-kártyást érinti, esetükben kamattámogatással lehet számolni, erre kétmilliárdot szán a kormány.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Nincs pénz, nincs eszköz a kkv-szektorban

A kis és közepes (kkv) cégek alapvetően azért nem vásárolnak az üzletmenetük hatékonyságát javító új infokomunikációs technológiákat és eszközöket, mert nem tudnak nagyobb összeget beruházásra költeni, s nincs pénzük megfelelő, a rendszert üzemeltető szakemberek alkalmazására.

hvg.hu Vállalkozás

Befagyhat jövőre a kkv-k jelzálog alapú hitelezése

A Magyar Lízingszövetség és számos bank szerint 2009-ben a kkv-k nagy része finanszírozhatatlanná válik a pénzügyi és gazdasági válság miatt megnövekedett felszámolási kockázat miatt. A megoldás az ingatlan alapú lízingfinanszírozás lehetne, de ezt ellehetetleníti a hatályos illetékszabályozás.