Tetszett a cikk?

A lakásállomány 10 százalékát fogja érinteni a vagyonadó 2010-es bevezetése, de - az Otthon Centrum szakértői szerint - a szocpol megszűnésének és az áfaemelésnek ennél is súlyosabb következményei lesznek, írja a Napi Gazdaság.

Önmagában a vagyonadó ingatlanokra vonatkozó eleme várhatóan nem rajzolja át jelentősen az ingatlanpiacot átrajzolni - mondta Nagygyörgy Tibor az Otthon Centrum igazgatója hozzátéve nem számít arra, hogy az adóköteles ingatlanok tömegével jelennének meg a piacon. Ugyanakkor az éppen 30 millió feletti lakások árából muszáj lesz engedniük a tulajdonosoknak. Hasonlóképp az új beruházásoknál is figyelni fognak a fejlesztők, hogy lehetőleg az adóköteles limit fölött ne legyen a lakások ára az árlistán; a szocpollal megszűnő méltányolható lakásigény, illetve az illetékcsökkentés mérlegelése mellett ez egy új árazási szempont lehet. Mérséklődhet a lakáskiadási céllal vásárlók kereslete is a 30 millió feletti kategóriában, hiszen egy átlagos állapotú ingatlannál körülbelül egyhavi bérleti díjnak megfelelő összeget kell majd adóban befizetni.

Azonban a júliustól megszűnő szocpol és állami kamattámogatás, valamint az új lakások esetében 25 százalékra emelkedő áfa piacmérséklő hatása jóval jelentősebb lesz, mint amire az ingatlanadó bevezetésekor lehet számítani. Emellett a lakáshitelek tömeges bedőlése és a lakások áron aluli piacra kerülése okozhat gondokat az ingatlanpiacon és a pénzügyi rendszerben egyaránt. Ezért és a szociális problémák elkerülése miatt is az ilyen bedőlt lakáshitelesek megsegítésére érdemes lenne létrehozni egy - az állam és a bankok által 50-50 százalékban lejegyzett - 7 éves zárt végű ingatlanalapot. Az alap a forgalmi érték 75 százaléka körül vásárolhatná meg az ingatlanokat, az efeletti esetleges adósság a bank vesztesége lenne. A lakásokat 5 éven belül a jelenlegi piaci érték 100 százalékán vásárolhatnák vissza az adósok az alaptól, addig bérlőként használhatnák az alap által fizetett vételár 3 százalékának megfelelő bérleti díjért.

 

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!