szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A válság miatt üresen konganak a kelet-szlovákiai szállodák.

A válság miatt üresen konganak a kelet-szlovákiai szállodák. Még az UNESCO nevével fémjelzett, történelmi városmaggal rendelkező Bártfa és Lőcse is szenved a turisták megcsappanásától - írja az Új Szó.

Hová lettek a lengyelek és a magyarok

Tavalyhoz képest mintegy a negyedével esett vissza a látogatók száma, itt elsősorban a lengyel turisták elmaradásáról számoltak be. Kassán egyenesen drámai a helyzet, a helyi utazási irodák szerint a visszaesés meghaladja a 60 százalékot. A nagyváros főleg a magyarországi látogatók hiányát érzi. A Magas-Tátrában csak egy árnyalattal jobb a helyzet: az első félévben a hegység vendéglátói helyei 8 százalékkal kevesebb kirándulót fogadtak, mint 2008 hasonló időszakában.

Az utóbbi évtized legrosszabb idegenforgalmi évadját élik meg az idén a csehországi szállodák is. A nemzetközi gazdasági válság következtében forgalmuk éves szinten 25-35 százalékkal csökkent. A válság leginkább Prágában érezhető – hivatkozik az Új szó egy országos felmérésből, amelyet a szállodák és vendéglők szövetsége készített augusztus elején. 

Otthon maradtak a németek, az angolok, s a többiek is

Már tavaly ősz óta érezhetően csökkent a német, angol, ír, holland, japán, amerikai, spanyol és brazil vendégek száma. Egész Csehországban az első öt hónap alatt mintegy 17 százalékkal csökkent a külföldi turisták száma. 

A legrosszabb a helyzet Prágában, ahogy a tavalyi 4,1 millió külföldi turista helyett az idén 3,4 millióra vendéget árnak. A nyári szezon csúcsának számító júniusban-júliusban is 20-25%-kal volt kevesebb az idegen turista, a prágai kempingekben 30-40%-kal kevesebb a külföldi vendég eddig, mint tavaly. A cseh főváros számára az idegenforgalom rendkívül fontos, mert kb. 100 ezer embernek ad munkát. A cseh gazdasági össztermék (GDP) 4%-át adja az idegenforgalom, a prágai GDP 25%-át az idegenforgalom termeli meg. 

Magyarországon az előbbieknél kissé kedvezőbb a helyzet: a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi
vendégek száma az idén az első fél évben 14, illetve 9 százalékkal maradt el az előző évi értéktől. A vendégéjszakák száma 12 és 9 százalékkal csökkent. Budapesten a vendégéjszakák száma 16 százalékkal csökkent 2008 első félévéhez képest. A mérsékeltebb olvadást is megérzi ugyanakkor a magyar gazdaság, amely GDP-jének mintegy 8,5 százaléka származik a turizmusból.

Új Szó/Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!