szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbb pénzügyi szakértő egyetért abban, hogy a túlélésre való törekvés nem lehet a kisvállalatok egyetlen célkitűzése 2010-ben, áll a világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete, az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) által készített felmérésben. De mi az a 20 tanács, ami segítenek a kis cégeknek kilábalni a válságból?

Az ACCA 2009-es negyedik negyedéves Globális Gazdasági Kondíciók c. tanulmánya, világszerte 1702 pénzügyi szakértőt kérdezett meg arról, hogy milyen tanácsot adnának azoknak a kisvállalkozásoknak, akik a lehető legtöbbet szeretnék kihozni a gazdasági fellendülésből 2010-ben.

A válaszok alapján az ACCA az alább olvasható húsz területet tarja kiemelt fontosságúnak a pénzügyi tanácsadás területén. A tanulságokat a Könyvelők és kisvállalatok a fellendülés útján c. tanulmányban összegezték.

Pénzügyi szakértők tanácsai kisvállalatok számára

Válaszadók %-ban kifejezve

Üzleti racionalizálás

24%

Költségek

19%

Tervezés, üzleti stratégia

17%

Fizetőképesség, likviditás

16%

Minőség, ügyfélkezelés

14%

Lehetőségek

14%

Marketing, új piacokra való betörés

12%

Hitel, finanszírozás, kamatok

9%

Innováció és rugalmasság

8%

Befektetések

8%

Türelem és állhatatosság

5%

Személyzet, alkalmazotti viszonyok

5%

Árazás

5%

Hatékonyság

5%

Alkalmazotti képességek, tréningek

4%

Állami támogatás

2%

Bátorság és eltökéltség

2%

Külső függés csökkentése

1%

Etika

1%

Tanácsadás

0%

Majd’ minden területen, az üzleti racionalizálás hatékonyabb módjának szükségességét hangsúlyozták a könyvelők. Ugyanakkor, véleményük az összes többi többi pontban eltért. Annak érdekében, hogy a kapott eredmények értékelhetőbbek legyenek, az ACCA három külön csoportba osztotta a válaszadókat, attól függően, hogy mely témákat hangsúlyozták válaszaik során. Így született meg a következő három kategória: stratégák, versengők, és a védekezők.

1. Stratégák (39%). A stratégák csoportba tartozó könyvelők úgy vélik, hogy a fellendülés már folyamatban van, a kisvállalkozások vezetőinek pedig ideje nagyban gondolkodniuk, és masszív terveket kell készíteniük a jövőre nézve. Javasolják továbbá az újabb befektetési lehetőségek kiaknázását, piaci rések felkutatását, mondván, a piac újra élénkülni kezd. A befektetések mellett, a kulcsemberek és a meghatározó képességek fontosságát hangsúlyozzák, és arra biztatják a kisvállalatokat, hogy merjenek innovatívak és a lehető legrugalmasabbak lenni.

2. Versengők (26%). A versengők csoporthoz tartozó pénzügyi szakértők úgy vélik, hogy a gazdasági visszaesés a kisvállalkozások számára egy újabb lehetőség, amiből hasznot kovácsolhatnak. Pártolják a versenyképes árazást, amelyet a költségek csökkentése vagy a hatékonyabb működési rendszer kialakítása, ill. a minőség, és az ügyfélszolgálat javítása révén tanácsolnak elérni.

3. Védekezők (36%). A védekező könyvelők csoportja nem gondolja, hogy a fellendülés a közeljövőben bekövetkezne. Javasolják a pénzügyi ellenőrzés javítását, és a külső szervezetektől, pl. a hitelezőktől való függés csökkentését. A kategória ezen csoportja általában idősebb, és tapasztaltabb könyvelőkből áll, akik saját bőrükön érezték a gazdasági környezet ingatag mivoltát.

 A felmérés alapján, a válaszadók kétharmada véli úgy, hogy 2010-ben a kisvállalatoknak nem csupán a túlélésre kellene koncentrálniuk. Az eredmények összhangban vannak az ACCA Globális Gazdasági Kondíciók c. felmérésével, amely szintén alátámasztja azt a tényt, hogy a válság során a kisvállalkozások viselkedtek a legrugalmasabban, ahelyett, hogy aránytalanul sérültek volna a nehéz gazdasági helyzetben.

A gazdaság 2009-es mélyrepülése ellenére, a Közép- és Kelet-Európában megkérdezett pénzügyi szakértők osztották a versengők csoport álláspontját (38 %) a legnagyobb számban. Csupán ebben a régióban szorgalmazták a könyvelők az első helyen a minőség és az ügyfélszolgálat színvonalasabbá tételét, míg az árra szintén nagy hangsúlyt fektettek.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Amerikai cégek itthon: célpontban a nukleáris üzlet is

Az atomenergiai kapacitások bővítése, a Nyugat-Dunántúlon megépülő nemzetközi cargo repülőtér kialakítása és a záhonyi logisztikai bázis fejlesztése iránt is érdeklődnek a Magyarországon új üzleti lehetőségeket kereső amerikai cégek - mondta a hvg.hu-nak Robert Peaslee, az USA budapesti nagykövetségének kereskedelmi tanácsosa.

hvg.hu Vállalkozás

Sorra dőlnek be a cégek az építőiparban

Februárban tovább emelkedett a felszámolások amúgy sem alacsony száma az építőiparban. Tavaly az év második hónapjában 228 céggel szemben indult fizetésképtelenségi eljárás az ágazatban, most 263 jutott erre a sorsra. Az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint nem annyira az optimizmus, mint inkább az adósságszédelgők aktivizálódásának jele, hogy a tavalyi utolsó negyedév óta ismét emelkedik az új cégbejegyzések száma az ágazatban.

hvg.hu Vállalkozás

Ami megmentené a cégeket a bukástól

A mikro-, kis- és középvállalkozások véleménye alapján idén leginkább az adózási helyzet javulása és a vállalkozóbarát törvények, valamint a megrendelések növekedése segítené leginkább a magyarországi cégek versenyképességét. Ezzel szemben a munkahelyteremtő programok, a hitelkondíciók javulása, a képzettebb munkaerő nem játszik számottevő szerepet a kkv-k versenyképességének növelésében - derül ki a 700 vállalkozás megkérdezésével végzett K&H kkv bizalmi index kutatásból.