szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Milyen feltételekkel lehet nyugdíjba menni, milyen speciális szabályozásokkal kell számolni, milyen lehetőségei vannak a munkavállalónak? Olvasóink kérdéseire az Adózóna nyugdíj-szakértője, Molnár László válaszol - a konkrét kérdések mellett általános tájékoztatást is ad

Az anyósom menne nyugdíjba, akinek 1967 óta van munkakönyve, 1952 március 31-én született. 43 éves munkaviszonya van hivatalosan igazoltan, 2 gyermek édesanyja, folyamatos munkaviszonyban állt ez idő alatt. A kérdése annyi hogy hivatalosan mikor mehet el nyugdíjba, és milyen feltételekkel. Kap-e felmentési időt? És ha igen mennyit? A Munka törvénykönyve szerint milyen lehetőségei vannak, amelyek a munkáltatójára nézve kötelező. Szabadságát kiveheti a nyugdíj előtt?

Az 1952. március 31-én született anyósa is már érintett a korhatáremelésben. A vonatkozó szabályok értelmében öregségi nyugdíjkorhatára a betöltött 62 év + 183. nap életkor, azaz 2014. szeptember 30-a. Azonban, legalább 37-40 év szolgálati idő megléte esetén 59. életéve betöltésétől lehetőség van az előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételére.Tekintettel arra, hogy anyósa 43 év szolgálati idővel rendelkezik, így 2011. március 31-től jogosult lehet csökkentés nélküli előrehozott öregségi nyugdíjra, amennyiben biztosítási jogviszonyát megszünteti.

A munkaviszonyának  megszüntetése tehát előfeltétele a nyugdíj megállapításának. Előrehozott öregségi nyugdíjhoz lehetőségek, melyek nem kötelezőek a munkáltató számára:

1. közös megegyezéssel való megszüntetés

- mellyel legkorábban az 59. életév betöltése előtti napra célszerű megszüntetni a munkaviszonyt / 2011. március 30./

- munkáltatót nem terheli semmilyen fizetési kötelezettség, nincs felmondási idő, nincs felmentés, nincs végkielégítés

2. rendes felmondás a munkáltató részéről

- ez akkor gyakorolható, hogyha a munkáltató olyan különösen indokolt felmondási okot tud megjelölni, amely a „védett korban”- 5 évvel az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt lévő munkavállaló esetén is megfelelően megállja a helyét. (ez esetben nincs felmondási indok nyugdíjra hivatkozással)

- munkáltató felmondási idő felére átlagkereset fizetéssel felmenti a munkavállalót, jár végkielégítés is – plusz 3 havi átlagkeresettel növelten a fenti „védett kor” miatt, ha legalább 3 éve ennél a munkáltatónál áll munkaviszonyban.

A cikk folytatása az Adózónán olvasható.

 

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

PSZÁF-vizsgálat a VPOP dolgozóinak magánnyugdíjpénztári befizetései miatt

Vizsgálatot indított a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a Vám- és Pénzügyőrség (VPOP) dolgozóinak magán-nyugdíjpénztári befizetései miatt, mert azt ugyan levonták a dolgozók béréből, de a 2010-es befizetéseket – a dolgozók állítása szerint – nem írták jóvá a magán-nyugdíjpénztári számláikon – írja a Népszava a csütörtöki számában.