Alig négy nap, és új vissza nem térítendő támogatásokat pályázhatnak a cégek a Széchenyi-terv keretében.
Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) segítségével közvetlenül, illetve közvetetten mintegy 2000 milliárd forint áramolhat a gazdaságba – állítja a kormányzat. A korábbi ígéretek szerint az ÚSZT keretében az egyszerűbb intézményrendszer, a kisebb adminisztrációs teher, a gyorsuló döntéshozatal és a gyors kifizetések növelni fogják a pályázói elégedettséget. A korábbi pályázati ciklushoz képest (2007-2010) – az erőteljesen változó gazdasági környezet miatt – elengedhetetlenné vált, hogy új prioritások mentén történjen meg a forráselosztás. A 4 Tender Hungary pályázati tanácsadó vállalat szerint az ÚSZT nyertese közvetlenül a gazdasági szféra – azon belül a kkv-k – elsősorban azok, amelyek a vidéki régiókban működnek.
Ismét kiírják a vállalati képzéseket támogató pályázat utódját. Ennek keretében a Felnőttképzési Akkreditáló Testület (FAT) által akkreditált szakmai és nyelvi képzésre igényelhetnek vissza nem térítendő támogatást a kkv-k. Várhatóan támogatják az üzleti folyamatok hatékonyságát növelő vállalatirányítási információs rendszerek (ERP – Enterprise Resource Planning) bevezetését és ahhoz kapcsolódóan hardverek beszerzését és a tanácsadás igénybevételét. Azok a kkv-k is készülhetnek, amelyek eszközbeszerzéseket terveznek. Az ezt támogató pályázati kiírások is elindulnak. Lehetőséghez jutnak azon cégek is, amelyek komplex fejlesztéseket terveznek (eszközbeszerzés, ingatlanfejlesztés, informatikai fejlesztés, képzés, irányítási rendszerek bevezetése stb.).
Mindegyik kiírás úgynevezett automatikus, gyorsított bírálatú lesz és a szerencsés nyertesek a pályázat beadásától számítva 1-2 hónapon belül nemcsak az eredményt tudják meg, hanem a feltételek teljesülése esetén a Támogatási Szerződést is megköthetik. Az Új Széchenyi Terv keretében lesznek teljesen új konstrukciók is. Elindulhat egy gyorsított bírálatú és egyszerűsített innovációs pályázat a kkv-k számára. A kisebb méretű innovációs projektek támogatására az elmúlt években nem volt lehetőség. Teljesen újfajta kiírások is lesznek, megjelennek azok a pályázatok, amelyekben kombinálják a visszatérítendő (például hitel) és a vissza nem térítendő támogatásokat. Ezeknél a konstrukcióknál a kkv-k az önrész előteremtéséhez is hatalmas segítséget kapnak. Azon cégeknek sem kell sokat várni, amelyek telephelyfejlesztéshez, komolyabb innovációs projektekhez, szálláshelyfejlesztéshez várnak vissza nem térítendő támogatást.
Kötelezik a pályázókat a munkahelyteremtésre
A pályázni szándékozó vállalatoknak a legtöbb kiírásnál kötelezettséget kell majd vállalniuk a bázislétszámuk fenntartása, illetve új munkahelyek teremtésére. De nemcsak kötelezettségként jelenik meg a munkahelyteremtés. Lesznek olyan új kiírások, amelynek keretében munkahelyteremtésre kapnak pénzt (vissza nem térítendő bértámogatást) az arra érdemes vállalkozások. A speciálisan hátrányos helyzetű célcsoportok számára munkahelyet teremtő vállalkozások is jelentős támogatást élvezhetnek majd.
A 4 Tender Hungary pályázatíró cég szerint a gyorsított bírálatú pályázatoknál kulcsszerepe lesz az időtényezőnek: aki hamarabb pályázik, nagyobb eséllyel nyerhet. Fontos felmérni, hogy a vállalkozások mekkora saját forrást képesek biztosítani a pályázatokhoz, szükséges-e hitelfelvétel. Ebben az esetben arra sem árt figyelni, hogy a támogatás (az előleget leszámítva) utólag érkezik, a számlákat azonban hamarabb kell kifizetni, és a támogatás folyósítására akár néhány hónapot is várni kell. A hitel igénybevételével a támogatás megérkezéséig sem kerülhet veszélybe a vállalkozás likviditása. Célszerű azt is szem előtt tartani, hogy milyen kötelezettségeket tud a cég vállalni (árbevétel-növekedés, létszámnövelés) a pályázók, komoly bajba kerülhet ugyanis az a vállalat, amelyik a vállalásait nem tudja majd teljesíteni. Ilyen esetben nem csak a megkapott támogatást kell majd visszafizetni, hanem jelentős büntetőkamatot is. Éppen ezért a pályázóknak azt is alaposan át kell gondolnia, hogy – támogatással – képesek-e új munkahelyek teremtésére (beleértve az atipikus foglalkoztatási formákat is). Körmendy Zsófia, a pályázatíró cég ügyvezető igazgatója azt javasolja, hogy aki új munkaerő felvételét tervezi, várja meg a néhány nap múlva megjelenő kiírásokat. A 4 Tender Hungary gyakorlati tapasztalata, hogy a cégek nincsenek felkészülve a pályázatokkal járó megnövekedett adminisztrációs teherre. Kell valaki, aki tartja a kapcsolatot a közreműködő szervezetekkel, a pályázatírásban közreműködőkkel, fontos, hogy minél hamarabb térképezzék fel a potenciális szállítókat, a piaci árakat, kérjenek árajánlatokat. Figyelni kell arra is, hogy a pályázónak ne legyen köztartozása – akár egy adminisztrációs hibából fakadó néhány forintos eltérés is jelentősen késleltetheti a támogatáshoz való hozzájutást.
* * *
Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.