szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan az egykulcsos adó bevezetését teszik felelőssé azért, hogy csökkent a fizetésük, holott a magyarázat ennél jóval összetettebb. Az adójóváírás és a jogosultsági határ csökkenése miatt legrosszabbul a bérből élő gyermektelenek járnak. Számukra is van azonban megoldás.

Akciócsoportot hoz létre a kormány, hogy megvédje a versenyszféra munkavállalóinak nettó nominálbérét, de a Liga Szakszervezetek szerint a Fidesz csupán a saját adóreformjától óvja a béreket. Az egykulcsos adórendszer a szervezet szerint ugyanis a mai formájában gyakorlatilag minden olyan munkavállalót, aki a nemzeti átlagkereset másfélszerese alatti fizetést kap, több ezer forintos büntetéssel sújt. Ezt ugyan a Liga Szakszervezetek hónapok óta mondja az érdekegyeztetés "légüres terébe", a kormány mégis tántoríthatatlan volt. Aztán megjöttek az első fizetések, és a végösszeg mégiscsak kevesebb lett a tavalyinál. A kormány - a Liga Szakszervezetek álláspontja szerint - végleg összezavarodott, ezért ahelyett, hogy a beígért reformokat, nagy strukturális átalakításokat jelentették volna be most hétvégén, pánikszerűen saját hibáik elmaszatolásába kezdtek.

A fizetések csökkentését a közszférában rendelettel kompenzálja a kormány, ám a versenyszféra béreit a kormány nem tudja befolyásolni, még akciócsoportokkal sem - hangsúlyozta Angyal József okleveles adószakértő. A fizetések pedig nem önmagában az egykulcsos adó bevezetésének esnek áldozatul, hanem az adójóváírás és a jogosultsági határ csökkentésének, a családi kedvezmény bevezetésének és a nyugdíjjárulék emelésének. 2011 januárjától az adójóváírás 15 100-ról 12 100 forintra, a jogosultsági határ 3 millió 188 ezer forintról 2 millió 750 ezerre csökkent, miközben a nyugdíjjárulék 9,5 százalékról 10-re nőtt.

Az Adózóna 2010-2013-as bérkalkulátora szerint idén rosszul járnak azok, akik a rendes minimálbér felett, de bruttó 294 ezer alatt keresnek. Az a dolgozó, aki havi 80 ezer forintra van bejelentve, 2384 forinttal visz haza kevesebbet idén, pedig kétezerrel több a bruttó bére, mint ha minimálbérért foglalkoztatnák. A nyugdíjjárulék emelésének és az adójóváírás szűkítésnek köszönhetően 300 ezer forintos jövedelem felett marad érezhetően több a dolgozó zsebében. Havi bruttó 100 ezer forintnál például már csak 2230 forinttal jár rosszabbul a munkavállaló. Havi bruttó 300 ezer forintnál pedig már 1050 forinttal jár jobban a munkavállaló.

Az alacsonyabb nettó bér az okleveles adószakértő szerint betudható az adójóváírás havi háromezer forinttal és a jogosultsági határ több mint 300 ezer forinttal való csökkenésének. A nettó jövedelmük 2010-hez képest ugyanis azoknak csökken, akik bérjövedelmet szereznek és nem jogosultak a családi kedvezményre, vagyis nincs gyermekük - hangsúlyozta az okleveles adószakértő.

Emiatt van az például, hogy a 2011-es minimálbéresek (78 ezer bruttó) nettó bére, 2400 forinttal 60600 forintra csökken, ha bruttó bérük nem változott.  Ahhoz, hogy a 78 000 forintos bruttó minimálbéres nettó jövedelem ne csökkenjen, az adójóváírást 14 500 forintra kellene emelni. Ahhoz, hogy a magasabb bruttójövedelemeknél se csökkenjen a nettó bér, a jogosultsági határt 3 millió 100 ezer forintra kellene megemelni.

A fenti számítás szerint a bruttó 200 ezer forintot keresők a jelenlegi adójóváírással a tavalyinál több mint 4400 forinttal kevesebbet vihetnek haza, de ha az adójóváírást és a jogosultsági határt megemelnék a fenti értékre, ezer forinttal több lenne a nettó jövedelmük az alábbi kalkuláció értelmében.

http://venusz-szoftver.hu/
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Minimálbér-emelés: 78 ezer forint felett csökken a fizetésünk

A jövő évi minimálbér bruttó 4500 forintos emelése az MSZOSZ szerint csupán 154 forint nettó béremelést jelent, a 2011-es adó- és járulék szabályok változása miatt. Az MSZOSZ munkavállalói oldala, az Autonóm Szakszervezeti Szövetséggel egyetértésben kevesli az emelést. A hvg.hu másképp számol. Tízszeres különbségek és csökkenő nettó bérek.