Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A hitelfinanszírozásrhoz ragaszkodás helyett a tőkebevonást és a befektetők keresését ajánlja a magyar kis- és középvállalkozásoknak Zsembery Levente, a BNV Equity vezérigazgatója a Világgazdaságban, aki szerint a hitelkínálat beszűkülése ebből a szempontból akár segítheti is a hazai kkv-szektort.
Jelentősen beszűkültek a kkv-szektor hitelfinanszírozási lehetőségei, ez azonban nem jelent feltétlenül rosszat a vállalkozásoknak - véli Zsembery Levente, a BNV Equity kockázati tőkealapkezelő vezérigazgatója a Világgazdaság csütörtöki számában.
A közgazdász szerint ugyanis a keresleti oldalt vizsgálva megállapítható, hogy bár a kkv-hitelek könnyen hozzáférhető forrást jelentenek a cégeknek, a magas hitelarány csökkenti a társaság rugalmasságát is, és ha egy jó üzleti lehetőség adódna, a cég ebben az esetben nem tudna olyan gyorsan forráshoz jutni, a bevételek átmeneti csökkenése pedig akár az egész vállalatot maga alá temetheti.
Zsembery szerint a kamatokból származó adóelőnyöket a kkv-k általában nem tudják kihasználni a veszteségeik miatt, Magyarországon ugyanis igazán nyereséges kkv-ból nagyon kevés van. A hitelek ráadásul nem maradnak tartósan a társaságoknál, ha pedig a cas flow termelő képesség nem stabil, a hitelfelvétel csak további pénzügyi nehézségek forrása lesz.
Az elemző ezért azt javasolja, hogy a hitelfinanszírozás helyett a kkv-knak inkább a sajáttőkeági finanszírozással kellene próbálkoznia, amely azonban azt is jelenti, hogy fel kell adni az egyedüli irányítás lehetőségét és be kell engedni tulajdonostársakat az üzletbe.
Zsembery a környező országok közepes méretű vállalkozásaival kapcsolatban megjegyzi, ezek azért lehetnek sikeresek, sőt, akár Magyarországon is jelen, mert jobb a finanszírozási szerkezetük, képesek szövetkezni egymással, és egyesíteni kicsi, önállóan talán nem is életképes cégeiket.
A közgazdász ezért Magyarországon is hasonló, zártkörű finanszírozást javasol a kkv-knak, amely szerinte már létezik hazánkban is, az elmúlt években pedig gyorsan ki is fejlődött az infrastruktúrája. Véleménye szerint van eláég befektetésre váró tőke a piacon, ezek között említi a Jeremie alapokat, valamint az olyan magyar magánbefektetőket, akik keresik a gyorsan növekvő kkv-k finanszírozásában rejlő üzleti lehetőségeket.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.