Tavaly rekordszámú építőipari vállalkozás ellen indult felszámolási eljárás, az eddigi adatok alapján idén még több cégre várhat ilyen sors.
A múlt évben összesen 2033 építőipari vállalkozás ellen indult felszámolás, ez soha nem látott nagy szám. Az igazán kiugró adat mégis a végelszámolások esetében jelent meg 2011-ben: 1646 vállalkozás esetében döntöttek a befejezésről, ami 75 százalékkal több, mint egy évvel korábban – adta hírül a Gazdaság.hu. Idén eddig 455 végelszámolást indítását határozták el, így vélhetően újabb rekordot jelent majd az év.
Soha nem látott még a piac annyi végrehajtást, mint 2011-ben, 3572 esetben próbáltak közjegyző, bíróság útján követelést behajtani, továbbá az adóhatóság az elmaradt tételek beszedni. Az új cégek alapítása ellensúlyozza a nagyszámú megszűnéseket, az építőiparban az elmúlt években tavaly működött a legtöbb társaság, összesen majdnem 30 ezer. Jelenleg ez a szám kicsivel haladja meg a 28 ezret. Idén, a nem egészen 3 hónap alatt 590 új vállalkozást jegyeztek be építőipari főtevékenységgel.
A felszámolások és végelszámolások óriási számához mérten meglehetősen kevés csődeljárás indul. Tavaly 16 cég kért csődvédelmet, idén márciusig mindössze egy. A múlt évben 140 ezren dolgoztak az építőiparban hivatalosan, soha korábban ennyien, idén már csak 115 ezer dolgozót jelentettek be.
Az utolsó elérhető beszámolók szerint 2010-ben gigarekordot döntött a társaságok összárbevétele. A piacon ténykedő társaságok összesen 10 891 milliárd forint forgalmat generáltak, ez csaknem háromszorosa a megelőző évi teljesítésnek. Az eredmények tekintetében már nem volt ilyen vidám a helyzet: a 29 ezer társaság 92 milliárd forint mínuszt hozott össze, a cégek többsége veszteségesen működött. Követelésállományuk 950 milliárd forintot tett ki. Ezek az adatok vélhetően a 2011-es évre is hasonlóan gyászosak lesznek.