Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Korrupció gyanúja vetül egy nagy szlovén energetikai beruházásra, amelyben az Alstom francia ipari konszern az egyik érintett - jelentette szerdán a szlovén média.
A sostanji hőerőmű 1,3 milliárd eurós modernizációs projektjével kapcsolatban a rendőrség azért indított nyomozást, mert felmerült a gyanú, hogy a francia ipari óriás kenőpénz kifizetésével jutott a szlovéniai megbízáshoz. Az Alstom 2008-ban 650 millió euró értékű szerződést kötött, amelyben vállalta a Szlovénia északkeleti részén található, barnaszénnel működő erőmű új - hatodik - blokkjának elkészítését.
A szlovén rendőrség kedden több házkutatást is tartott az erőmű korábbi vezetőinek lakásán, valamint Peter Kotar szlovéniai vállalkozónál, akinek CEE nevű cége fontos szerepet játszott a blokk megépítését végző vállalat kiválasztásában. A CEE tanácsolta az erőmű vezetésének, hogy az Alstomot bízza meg az új 600 megawatt teljesítményű erőműblokk kivitelezésével. Az Alstom a német Siemens elől halászta el a megbízást. Kotar ráadásul egy másik cégén, a Sol Intercontinentalon keresztül közvetlenül is kapcsolódik az Alstomhoz, a Sol a francia konszern horvátországi képviselője.
Mindennek tükrében fennáll a gyanú, hogy az Alstom megbízását kenőpénzekkel befolyásolták. Erre utal az is, hogy abban az időszakban, amikor a francia konszernnek odaítélték a munkát, Kotar második cége egy 3 millió eurós tanácsadási szerződést kötött az Alstom svájci leányvállalatával, amely a nyomozók szerint fiktív megállapodás volt, s ahhoz kellett, hogy az Alstom kifizethesse a "jutalékot" a szlovéniai megbízásért.
A Delo című szlovén napilap tájékoztatása szerint az Alstom addig nem akarja kommentálni az ügyet, amíg tart a nyomozás. A francia céget tavaly Svájcban marasztalták el, szintén korrupció miatt.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Év végén élesedne az unió erdőirtás ellen fellépő kereskedelmi rendelete, ami a világ két kedvenc barna babján túl még további öt termékcsoport behozatalát szabályozná. Sokak szerint a hatályba lépést halasztani kellene, vagy inkább hagyni az egészet a fenébe.
Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
A zenészek nem küldhetik azt az üzenetet, hogy nem érdekli őket, mi történik az országban, ahol játszanak – ezzel magyarázta Schiff András, hogy nem lép fel az Egyesült Államokban.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
35 fok lehet vasárnap, és ez még csak a felvezetése annak a hőségnek, ami a jövő hét első felében vár az országra.