Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Európai Unió egyik legfőbb döntéshozó szerve, az Európai Parlament az elmúlt napokban támogatta azt a kompromisszumot, amelyet különböző brüsszeli testületek egyeztetése nyomán terjesztettek a képviselők elé a 2014-2020 közötti időszak költségvetési tervezetéről. A végleges döntés alighanem idén ősszel születik meg a következő középtávú időszak kiadásairól, de az egyik legfontosabb újdonság, hogy a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) számára jelentős támogatásokat különítettek el.
Az EU öt évvel ezelőtt alkotta meg a kisvállalkozásokról szóló jogszabályát, amely a brüsszeli bizottság számára az egyik legfontosabb eszköz a szektor támogatására, ügyeinek kezelésére. A kkv-król tudni, kell, hogy egészen más léptékről van szó, mint amit magyar viszonylatban gondolnánk. Az itthon nagyvállalatoknak számító, több száz főt foglalkoztató cégek is idetartoznak ugyanis. A kkv-k közé az EU-ban az 50-500 fő közötti munkavállalót alkalmazó társaságok sorolhatók, tehát nem a hazai mikrovállalkozások, amelyek 5 főnél kevesebb embert foglalkoztatnak.
Ezek a kis- és közepes vállalkozások rendkívül fontosak az európai gazdaság számára, ugyanakkor magas eladósodottságuk aggasztja az unió vezetőit. Ezért hitellehetőségeik javításán dolgoznak. Az európai kis- és közepes vállalkozások ugyanis – ellentétben az amerikaiakkal – elsősorban a hitel- és nem a tőkepiac forrásait veszik igénybe. Ez azt jelenti, hogy nem a tőzsdei bevezetésekre koncentrálnak ezek a cégek, hanem a bankszektor forrásaira próbálnak támaszkodni.
Az EU ezért új direktívákkal, illetve a korábbi direktívák módosításával a bankok hitelezésénél a tőkekövetelményeket igyekszik lazítani, ezzel is bővítve a hitelforrásokat a kkv-k számára. De nemcsak a hitelt, hanem a kockázati tőkebefektetést is elő akarják mozdítani, ezt szolgálja az ilyen tőkealapok új szabályozása. Az EU kkv-kat érintő terveiről és intézkedéseiről Antonio Tajani, az Európai Bizottság olasz alelnöke, az iparérét és a vállalkozásokért felelős EU-biztos beszélt újságíróknak Brüsszelben – még a parlamenti döntés előtt.
Szintén a hitelezés javítását szolgálja az Európai Beruházási Bank tízmilliárd eurós tőkeemelése. Tajani beszélt az újságíróknak az EU CIP-programjáról (Competitiveness and Innovation Framework Programme), amely szintén a kkv-k pénzügyi eszközökhöz való hozzáférésének feltételeit javítják. 2012 végéig több mint 200 ezer kkv-t támogatott a CIP, méghozzá 12,5 milliárd euró értékben. Ezen kívül az Európai Bizottság 250 innovatív és nagy növekedést produkáló céget 2,2 milliárd eurónyi tőkebefektetéssel támogatott a CIP-en belül.
A CIP-et felváltó új program, a COSME szintén a kkv-k számára áll nyitva. A COSME 2014-2020 között kibővített pénzügyi támogatást képes majd nyújtani a kis- és közepes vállalkozásoknak. Erre előreláthatólag az EU költségvetése 2,3 milliárd eurót tartalmaz majd. A COSME célja a kkv-szektor versenyképességének javítása. Ezt a támogatást – amint azt az EU illetékesei közül többen is hangsúlyozták - nem az innovációra adják, hanem azt szeretnék elérni, hogy az erős nemzetközi versenyben is megállják a helyüket az európai kis- és közepes méretű cégek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
A Tisza szigetek korábbi koordinátora, Farkas Dezső az elnöke az Irány a Jövő Pártnak.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Hiába nőttek a fizetések, visszafogott a vásárlási kedv.
Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.