szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Manapság úgy nyílnak itthon (és Európa-szerte) az akceleratorok, hogy követni is komoly teljesítmény. Hogyan választhat jól egy startup? A Starupdate megmondja.

A választás során egy csomó mindent érdemes mérlegelni. A startupok fázistól függően éheznek tudásra vagy nyers zsetonra. A korai fázisokban leginkább a tudás, a kompetencia és a network hiányzik, és ahogy megy előre a vállalkozás, egyre égetőbb lesz a hard cash hiánya – írja a Starupdate. Korai fázisú cégnél amúgy is akkor járnak jól az alapítók, ha minél kevesebb cash-t vonnak be, hiszen a részesedés – imádkozzunk érte buzgón – hiperdeflálódni fog (gyorsan növeli az értékét).

Amikor az egyértelmű anyagi érdekeltségeket valami homályos, nagyívű adományozósdi váltja fel, az nem jó ómen egy vállalkozónak. A mentor csapat kiemelten fontos, érdemes utánamenni, hogy kik a ténylegesen aktív szereplők egy-egy cégecske-gyorsítóban, és kik a honlap-díszletek, ugyanis csak az előbbiekkel fogtok együtt dolgozni, velük viszont nap, mint nap.

Magyarországon korábban a börtönszappan-stratégia működött – ahol adtak, ott lehajoltak érte a vállalkozók, bármilyen rémség is közeledett fenyegetően hátulról. Ha több akcelerátort látogatnak végig, akkor érdemes oda menni először, akikkel a legszívesebben dolgoznának együtt, ha nem jön be, még mindig lehet menni a többiekhez.

Az iparági fókusz alapján megint csak érdemes mérlegelni, a kapcsolat-rendszerek vertikálisan nagyobbak, a tapasztalat is kiterjedtebb azon az egy fókuszon, amire az adott accelerator igazán beindul és jobban értik majd a vállalkozót is. A leghatásosabb módja annak, hogy képet kapjon a vállalkozó egy akcelerátorban rá váró életről, ha megkérdezi a már bebocsátást nyert portfólió vállalkozások startuppereit. A magyar piac amúgy is annyira kicsi, hogy egy ilyen kis közösségben nincsenek titkok, el fognak mondani jót, s rosszat egyaránt.

Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy amelyik akcelerátor például savazza a konkurenseit, az tutira kétségbe van esve valami miatt. Egyik véres bukta köszönt be a másik után, esetleg a befektetők feszengenek és rezeg a cash-flow léc, vagy bármi más miatt van tele a gatya. Bárhogy is legyen, többnyire nem fog kilátszani a konkrét ok, de valamiért a top akcelerátorok úgy képesek versenyezni egymással, hogy közben együtt is működnek.

További részleteket itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!