szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, kútba esik az Amazon online kereskedőcég egyik csehországi raktárának felépítése: a brnói hatóságok ugyanis nem adtak engedélyt az ottani logisztikai központ felépítésére. Más cseh városok, illetve Szlovákia már neki is állt lobbizni, hogy az ő területükön épüljön fel a raktár. Magyarországnak is lehetne talán esélye beszállni a versenybe.

Kútba esik az Amazon amerikai online kereskedőcég egyik csehországi raktárának felépítése – írja business new europe. A brnói hatóságok ugyanis nem adtak engedélyt a logisztikai központ felhúzására – bár helyi politikusok még április első napjaiban is azt mondták, a céget elkötelezettnek látták a beruházás mellett –, a másik csehországi raktár létesítése, egy Prága melletti helyszínen ugyanakkor zavartalanul folyik, 2015-ben kezdhet működni az a létesítmény.

A cég európai operációs igazgatója, Tim Collins elmondta, hogy tiszteletben tartják a brnói hatóságok döntését, és két közép-, illetve kelet-európai helyszínben, alternatívában gondolkodnak most. A hírek szerint Szlovákia azonnal elkezdett lobbizni a beruházásért, Brno polgármestere pedig alternatív helyszínt javasolna. Emellett más cseh városok, például Ostrava is közölte, szívesen látnák a 100 millió eurós beruházást, mely 3 ezer embernek adna munkát. Korábban már felröppent, hogy az Amazon 2013-ban belépne a magyar piacra, ám ez nem történt meg, a mostani beruházás kapcsán pedig egyelőre nem érkezett információ arról, hogy magyar helyszínt is fontolgat-e az Amazon a kieső csehországi helyére.

Az Amazon egyik raktára
AFP / Drew Yates

Collins mindemellett elmondta, ők semmilyen támogatást nem kértek a csehektől és lengyelektől, ők inkább "sokat hoznak az asztalhoz, és keveset kérnek". Ez a kérés pedig az volt, hogy ha lehet, gyorsítsák fel a hatóságok a beruházások megvalósulását. 

Bohuslav Sobotka cseh kormányfő is nyilatkozott a témában, elmondása szerint az Amazon döntése nem tántorítja el őket attól, hogy további külföldi beruházásokat vonzzanak az országba. A cseh gyáriparosok szövetségének alelnöke, Radek Spicar szerint az amerikai cég döntése ugyanakkor veszélybe sodorhatja Csehország vonzóképességét a külföldi befektetők szemében, több okból kifolyólag is. Szerinte drága az energia, a megfelelően képzett munkaerő nem mindig adott, a magasabb jövedelemmel rendelkezők nagyobb adóztatása is szintén problémás lehet, illetve az ország bevándorlási politikája sem funkcionál rendesen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!