szerző:
Szlavkovics Rita
Tetszett a cikk?

Egy fillér nélkül várja néhány száz szociális szövetkezet, hogy nekifoghasson a munkának, amelyet a tavaly benyújtott, azóta már nyertesként kihirdetett pályázatában vállalt. Néhányan azt fontolgatják, hogy visszalépnek, hiszen a program megvalósíthatósága forog kockán. A közelmúltban új TÁMOP-pályázat jelent meg foglalkoztatás körében, amellyel majd' 3 milliárd forintot költhet el uniós forrásból egyetlen támogatott szervezet. A közfoglalkoztatás irányába tolják el a szociális szövetkezeteket, véli az érdekvédelmi szervezet vezetője.

„Ha törik, ha szakad, megcsináljuk – mondja Nagy Gábor, a Gödölye Szociális Szövetkezet elnöke – hiszen szeptembertől éppen duplájára nő a megrendelésünk. Waldorf-iskolákkal állunk kapcsolatban, ezek sajátságos koncepciójához illeszkedő, az idetartozó családok igényeinek megfelelő étkezést biztosítunk a diákoknak". Az előző pályázatoknak köszönhetően indulhattak el, jelenleg 5 kisebb iskolába szállítanak minőségi ételeket, ősztől már egy nagyobb is kötne szerződést velük. "Voltunk már rosszabb passzban is, most optimisták vagyunk" – teszi hozzá Nagy Gábor.

Pont a megduplázódott igények kielégítésére kellene újabb embereket felvenniük, ehhez kellene a pályázati pénz, amit már meg is nyertek, de még nem tudják, mikor kapják meg. "A bizonytalanság nagyon nem jó, nem tudjuk, hogy 2015 közepéig, vagy végéig kell teljesítenünk. Ha jövő év nyaráig, akkor át kell dolgoznunk az üzleti tervet is, valószínűleg a 40 helyett 20 milliót kapunk csak. De akkor is megcsináljuk valahogy, nem adjuk fel pont most, a cél előtt, amikor termőbe fordulna a szövetkezet."

Szlavkovics Rita

Tavaly tavasszal és ősszel írtak ki szociális gazdaság fejlesztésére pályázatot, a vállalt foglalkoztatotti létszámtól és a projekt futamidejétől függően 15 és 50 millió forint közötti összegre pályázhattak a szociális szövetkezetek (TÁMOP 2.4.3.D.1-13/1 és 2). Az év közepén – a kormány foglalkoztatási koncepciójához igazodva – egy jogszabály módosítása miatt a szövetkezetek az alapító okirataikat is kénytelenek voltak módosítani, hogy közfoglalkoztatottakat is alkalmazhassanak. Ez persze pluszköltséget jelentett számukra, de ekkor már nem ez volt a legnagyobb gondjuk. Hiába várták ugyanis az eredmények kihirdetését, az a pályázati eljárási rend szerinti határidőig nem történt meg, sem a tavasszal, sem az ősszel benyújtott pályázatok esetében sem. Végül, néhány hónapos késéssel ugyan, de a pályázók nagyjából fele megkapta az értesítést arról, hogy nyertek. A pénzt azonban azóta is várják, mert sem akkor, sem pedig az eltelt időben nem kaptak.

A Miniszterelnökség álláspontja az, hogy a folyamatban lévő szerződéskötések éppen a pályázók érdekeinek minél teljesebb körű figyelembe vételét célozzák: „A támogatói döntéssel rendelkező 128 projekt esetében a támogató leveleket kiküldték, az EMMI jelenleg a szerződéskötéshez szükséges dokumentumok beérkezését várja. Általános nehézséget jelentett a szerződések megkötésével kapcsolatban, hogy a támogató döntést követően a projektek tervezett időtartama és a projekt fizikai befejezésének (a pályázati útmutatóban foglaltak szerint) 2015. június 30-ban meghatározott legkésőbbi dátuma közti összhangot meg kell teremteni, mely jellemzően a program átütemezését és a költségvetés átdolgozását is igényelte. Számos pályázó kérelmet nyújtott be a későbbi befejezési dátum érdekében, a kérelmeknek egy részének a feldolgozása megtörtént, illetve folyamatban van.
ökség szerint az átütemezések sem fognak gondot jelenteni:

„Számos pályázó kérelmet nyújtott be a későbbi befejezési dátum érdekében, a kérelmeknek egy részének a feldolgozása megtörtént, illetve folyamatban van. 48, döntéssel rendelkező pályázó esetében személyes egyeztetést folytat az EMMI, illetve folytatott le a projekt megvalósítási időszaka vonatkozásában. Ez idáig minden esetben sikerült megoldást találni a felmerült problémákra: ugyan a kedvezményezetteknek át kell dolgozniuk a költségkeretet, a támogatási szerződések megkötésére előre láthatólag május végéig sor kerül.”
Ahogyan azt is jeleztük, hogy „Igény esetén minden támogatásban részesített kedvezményezett számára lehetőséget biztosít az EMMI a személyes egyeztetésre, a szerződések mielőbbi megkötése érdekében.„

 Kevesebb tér marad az önfoglalkoztatók számára
Az NFÜ utódjának honlapján a foglalkoztatási célú pályázatok között Csongrád megyében a közel 650 pályázat közepes számúnak nevezhető, ezek közül 40 körüli a szociális szövetkezetek száma, 15 szövetkezet nagyjából 15 millió forintot, majdnem ugyanennyi 50 millió forintot, a fennmaradók pedig 30 millió forint körüli összeget nyertek. Borsodban 7-tel több szociális szövetkezet nyert, a TÁMOP-os pályázatok száma összességében négyszázzal több, mint Csongrád megyében. A Nyugat-Dunántúlra kevesebb pénz jut ebből az alapból. Németh László szerint a most megjelenő „megapályázat” arra utal, hogy az állam ráteszi a kezét a foglalkoztatási forrásra, s kevesebb tere marad a klasszikus, egyéni ötleteken alapuló, önfoglalkoztatásra létrejövő szociális szövetkezeteknek.

Többen a visszalépést fontolgatják

Többek számára az jelent gondot, hogy a projektben eltervezetteket legkésőbb 2015 közepéig meg is kell valósítani. A pályázatban vállalták a meghatározott létszámot és futamidőt, ami a késés miatt megvalósíthatatlan, így vagy a „ki tudja, mikor” utalandó pénz összege csökken a kihirdetéstől eltelt idővel arányosan, vagy „kegyes csalásra” kényszerülnek a résztvevők. Sokaknak pedig az jelenti a problémát, hogy a pályázatban szövetkezeti tagként megjelölteknek már hűlt helyük van, hiszen a pályázat célközönsége a hátrányos helyzetűek köre, akiknek létszükséglet a napi megélhetésre való felkutatása.

A szegedi PA-SIKK Szociális Szövetkezetben Szénási Enikő egy varrodát szeretett volna elindítani, ahol gyermekeiket egyedül nevelő asszonyoknak, romáknak, munkanélkülieknek adott volna munkát. A varrodának már működnie kellene, az asszonyok szétszéledtek, hiszen munkát kerestek, nem akartak ölbe tett kézzel várni a bizonytalan jövőre. Szénási persze nem kételkedik, hogy lesz olyan munkanélküli, aki szívesen vállalja a munkát, de nem érti, miért kell bonyodalmakat okozni azoknak, akiknek amúgy sem egyszerű az életük.

Szegeden olyan szövetkezet is indult és nyert a pályázaton, amely nyomott áron szolgáltatásokat nyújtana (karbantartói munkák), de van a jelentkezők között gyümölcscsomagoló, szépészettel foglalkozó és szoftverfejlesztő is. Ez utóbbiak szerencsésebbek a többieknél, mert előző munkahelyük felszámolás alatt áll, a cégvezető, a ki nem fizetett munkájuk ellenértékeként eszközöket adott át a kényszerből elbocsátottaknak, így a munkanélküliként megalakított szociális szövetkezetükben nem a nulláról indultak, mint sokan. Tevékenységüket így el is tudták kezdeni, de a normális működésükhöz hiányzik a pénz, amit nyertek. A Codehide Szociális Szövetkezet – bár tavaly szeptemberben nyújtotta be pályázatát – a közelmúltban értesült arról, hogy nyertek, ezért az utalásban most nem is reménykednek, ám így nem tudják az összes, pályázatban vállalt alkalmazott bérét kifizetni.

„A közfoglalkoztatás irányába tolják a szociális szövetkezeteket”

„Titokzatos megapályázat” – így beszél Németh László, a Szociális Szövetkezetek Országos Szövetségének elnöke az április végén kiírt foglalkoztatási TÁMOP ( TÁMOP 2.4.3.F-14/1) pályázatról, amelynek keretében egy jelentkezőt tudnak majd támogatni, az összköltség 6 milliárd forint körüli összeg, amiből az uniós támogatás majd' 3 milliárd forint. Németh László szerint ez óriási összeg ahhoz képest, hogy a 2007–2013-as ciklusban foglalkoztatási célra az Európai Szociális Alapból összesen 8 milliárd forint volt felhasználható.

Szlavkovics Rita

A Miniszterelnökség azt hangsúlyozta az említett pályázattal kapcsolatban, hogy az majd 3000 hátrányos helyzetű foglalkoztatását teszi lehetővé majd. „Komplex Környezettudatos Foglalkoztatási Program a hátrányos helyzetű, alulképzett munkaerő tömeges foglalkoztatása érdekében” címmel megjelent kiemelt projekt célja, hogy megújuló energiaforrások összegyűjtésével, termelésével és hasznosításával járuljon hozzá a zöld gazdaságban a megteremthető és az azt követően kötelezően 3 évig fenntartandó 2800 munkahely létrehozásához, 2300 fő piaci alapú tudást nyújtó képzéséhez. Mindezt olyan munkanélküli személyek javára, akik a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 58. § 5) d) pontjában, valamint a 800/2008 EK rendelet 2. cikk 18. szakaszban foglaltaknak megfelelő hátrányos helyzetű munkavállalóknak minősülnek. A  pályázat tervezett támogatási intenzitása nem éri el az 50 százalékt.

„A szövetségnek 42 tagja van, főként a még 2009-2010 tájékán alakult szövetkezetek vették fel a kapcsolatot a szervezettel” – véli Németh László, az országos szövetség elnöke. Tavaly a pályázati kiírások hírére százával alakultak a szociális szövetkezetek, jelenleg úgy 1500-1600 lehet az országban. Ezek egy részét, nagyjából 100-at az áprilisban megalakult, a Belügyminisztérium hatáskörébe tartozó Szociális Szövetkezetek Programirodája vonta magához – a szövetség feladata, hogy a Start Programot összefésülje a szociális szövetkezetekkel.

A Start Programban részt vevő önkormányzatok alakíthatnak szociális szövetkezetet úgy, hogy a mezőgazdasági közmunkaprogramban beszerzett eszközöket bevihetik a szövetkezetbe a megalakításkor, s foglalkoztathatják a közmunkásokat úgy, hogy amennyiben hatékonyan működnek, pluszjuttatást adhatnak a közfoglalkoztatottnak. Valójában ennek érdekében kellett az összes szövetkezetnek módosítania az alapító okiratát tavaly. A megaprojekt kiírása mégis azt sugallja, hogy elszívják az önszerveződő szövetkezetek elől a levegőt.

Három órán belül választ ígért Csepreghy – két hete

Németh László – ahogy ez sajtóhírekben is megjelent – decemberben az OLAF-hoz (Európai Unió Csalások Elleni Hivatal) fordult, de levelet írt Lázár Jánosnak is még márciusban azzal a kérdéssel, mikor kapják meg a pályázaton elnyert pénzt a pályázók. Válasz eddig sehonnan sem érkezett Némethez, ám egy képviselő parlamenti kérdésére azt a választ kapta az államtitkártól, hogy decemberben 2 milliárd forintról döntöttek, majd legkésőbb márciusban utalják a pénzt. A Miniszterelnökség arra hívta fel a figyelmet, hogy Lázár János államtitkár Dorosz Dávid kérdésére nem ígért márciusi kifizetést, csupán a pályázatok eredményeiről szóló kiértesítések érkeznek meg az említett időpontban.

A kifizetések késlekedésnek okát a hvg.hu is firtatta, amikor Csepreghy Nándor Szegeden egy más témában tartott sajtótájékoztatón vett részt. Akkor arra kért, hogy kérdéseinket – néhány érintett szegedi szövetkezet megjelölésével – küldjünk e-mailt a Miniszterelnökségre, majd 2-3 órán belül megkapjuk a választ.

Szlavkovics Rita

Azóta több mint két hét eltelt. A napokban Hódmezővásárhelyen Lázár János tartott lakossági fórumot, éppen az uniós választások részvételére buzdította a helyieket, ott szerettük volna feltenni kérdéseinket a szociális szövetkezetek uniós pénzével kapcsolatosan. Lázár készségesen válaszolt volna, ha tudott volna. Azt mondta, nem naprakész ebben a kérdésben, de írjunk e-mailt, válaszolni fog rövidesen. Majd Csepreghy Nándor felkészíti őt a témakörben – tette hozzá. Cikkünk megjelenése előtt azt a választ kaptuk a Miniszterelnökségtől, hogy a kérdésről egyeztetnek a szociális szövetkezetekkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!