Szabó M. István
Szabó M. István
Tetszett a cikk?

Kedden délelőtt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatalban (NMHH) „bontották” az új frekvenciahasználati pályázatokat. Előzetesen az tűnt a legnagyobb talánynak, hogy vajon a három mobilszolgáltató továbbra is jobban fél-e egymástól, és előre menekül-e, minthogy bevállaljon egy takarékosabb, konzervatívabb, de talán némi arcvesztéssel járó beruházási politikát. A félelem győzött, de a találgatások kereszttüzébe az került, hogy mit akar a mezőnyben a Digi?

Mint azt a múlt héten megírtuk, a tavaly ősz óta előkészítés alatt álló új frekvenciatender eddigi históriája termett pár furcsa virágot, legutóbb például azt, hogy egyik napról a másikra a Magyar Telekom felé lejt a pálya a cég számára a nagyvárosi 4G szolgáltatáshoz elengedhetetlenül szükséges 1800 MHz-es frekvenciasáv beárazásával. Vagyis azzal, hogy az NMHH a kikiáltási árat az utolsó pillanatban lefelezte.

Mit árul az NMHH?

A május végén meghirdetett új frekvenciahasznosítási pályázat kínálati oldali slágerét a tévéadások digitális átállásával „felszabadított” 800 MHz-es sáv jelenti. A 2,6 GHz-en lévő frekvenciasávok mellett az NMHH által korábban el nem adott 900, 1800 és 26 ezer MHz-es sávdarabkák használatára is lehetett ajánlatot tenni. Ahogyan azt korábban megírtuk, a teljes csomag a médiahatóság elképzelései szerint legalább 104 milliárd forintot hoz majd a költségvetés konyhájára, a másik oldalon pedig a végül nyertes pályázók 2034-ig megkapják a mobilinternet gyorsításhoz szükséges frekvenciák használati jogát. A tavaly november óta előkészítés alatt álló pályázatra alig fél évvel azt követően kerül sor, hogy úgy tűnt, a mobilszolgáltatók végre több mint százmilliárd forintért megvehették a békéjüket.

A pályázati határidő lejárta (június 16.) után a médiahatóság által kiadott közlemény is tartogatott egy kisebb meglepetést. Kiderült, a három inkumbens mobilszolgáltatón (a Magyar Telekom Nyrt., a Telenor Magyarország Zrt. és a Vodafone Magyarország Zrt.) kívül a Digi Távközlési és Szolgáltató Kft. is indult a pályázaton, és ajánlatot is beadott. Azóta kiderült, hogy a cég, mely korábban is próbálkozott már betörni a magyar mobilpiacra (de legutóbb hatósági díjtartozás miatt kizárták őket az aukcióról) egyetlen 1800 MHz-es panel megszerzéséért indul harcba. A mostani indulás ráadásul annyiban komolyabbnak is tűnik, mint a két évvel ezelőtti, hogy a társaság megfizette a jelentkezéshez szükséges 40 millió forintot.

Ez a nem várt fordulat a Népszabadság szerint az NMHH-nak kedvez leginkább, iparági forrásaikra hivatkozva a napilap azt írta, hogy bár a többi frekvenciasávban csak a három mobilszolgáltató indul, de a blokkért komoly verseny alakulhat ki. „Dörzsölhetik a tenyerüket az illetékesek: minden valószínűség szerint meglesz az a 104 milliárd forint, ami kormányzati elvárás” - így a Népszabadság.

Mit akar a Digi?

A pályázati határidő lejárta, és a versenyzők kilétének ismertetése óta az iparágban mindenki arra keresi a logikus választ, hogy mit akarhat a román-magyar médiavállalat. A meglehetősen konzervatív alapállású Magyar Telekomnál, de a hozzá képest (marketingben és kommunikációs stratégiákban mindenképen) fiatalosabb, lendületesebb Vodafone-nál is izgágább Digi ugyanis e mezőnyben igazi fekete ló.  

Eddig is meglehetősen autonóm szereplőként mozgott a piacon, és a korábbi stratégiájuk sem volt mindig világos (mint az például, amikor mindenkire ráígérve megvették a Bajnokok Ligája mérkőzések közvetítési jogát). A veszélyességüket ráadásul az is csak tovább fokozza, hogy az, mit keresnek az 1800 MHz-es pályázaton, nehezen elképzelhető külső támogatás nélkül. Azért, mert önmagában a frekvenciasáv nem sokat ér, azért, mert Magyarországon a Diginek nincs mobiltelefonos szolgáltatási tapasztalatai, nincs hozzá infrastruktúrája, és nincsenek ilyen előfizetői sem.

MTI / Komka Péter

Akkor mégis minek a Diginek az 1800 MHz-es panel?

Ahogyan arról a pályázati anyagok „bontása” előtt megjelent hwsw.hu cikk tesz említést: a Digi számára az „fontos stratégiai szempont lehet”, hogy az 1800 megahertzes sávban egyetlen frekvenciablokkal nem lehet adat és hangszolgáltatást is biztosítani, így a cég vélhetően csak az egyik szegmensben érdekelt. Az informatikai portál cikkében az olvasható, hogy valószínűleg a mobiladat-szolgáltatás lehet a befutó. Illetve: az a konstrukció, hogy a Digi megállapodik valamelyik mobilszolgáltatóval, és a saját adatszolgáltatás mellett, más hálózatán ún. belföldi roamingdíjat fizetve, mobiltelefon szolgáltatást is felvállal.

A dolgot azonban tovább bonyolítja, hogy a Digi már ma is kínál mobilinternetet – virtuális szolgáltatóként a Telenor mobilnetét re-brandeli, és ehhez semmiféle frekvenciával nem kell rendelkeznie. Elképzelhető, hogy a jelenleginél izmosabb mobilnetet szeretne kínálni – valami olyasmit, mint amivel a UPC már ma is dolgozik (a Vodafone hálózatán), és ami eddig a Digi és a Telenor házasságából egyelőre nem született meg. Az 1800 MHz-es panel azonben ez esetben is inkább a jobb alkupozícióhoz segítheti hozzá a céget.

Van azonban olyan opció is – hívta fel lapunk figyelmét egy hatósági forrás -, hogy június 1.-je óta gyakorlatilag nincs akadálya a másodlagos frekvencia-kereskedelemnek. Annak, hogy a Digi (vagy más) eladja (vagy haszonbérbe adja) az általa megvásárolt torta szeletkét. Adott esetben így akár a Telenor is képes lehet fenntartani (továbbra is) a ma még meglévő tempóelőnyét az 1800 MHz-en, de az is előfordulhat, hogy a Digi egyszerűen a pénzre repül rá, és ha adott esetben a Telekom vagy a Vodafone kínál érte többet, akkor azt az ajánlatot fogadja majd el.

Az sem teljesen ördögtől való elképzelés, hogy a Digi valójában az ár felhajtásához kell. A Vodafone és a Telekom kétszereplős versenyében ez akár az NMHH-nak is jól jöhet ahhoz, hogy jobb szerződési pozíciót és magasabb árajánlatot csikarjon ki a felektől.

Hárman mindenre lőnek

A három inkumbens egyébként mindenre lő, amire csak tud. A Telenor az 1800-as sávban nem érintett (mert már rendelkezik a jogszabályilag elérhető piaci maximummal), de mind a hárman elindulnak a 800 MHz-en.

Két cégnél, nem hivatalosan azt közölték: nem tartják valószínűnek, hogy az országos 4G szolgáltatáshoz jelenleg ideális 800 MHz-es sávon a panelekért őrült nagy árversenyben egymásnak esnének a cégek, és azt sem, hogy a győztes árak jelentősen magasabb szintet érnének el, mint amiért az NMHH által megszabott minimum. Ennek egyik oka az, hogy a kikiáltási ár az európai átlag fölötti, az éves frekvenciahasználati díj pedig ennél is jóval magasabb. Mivel azonban a pályázat pontozási rendszerében a vételár csak 40 százalékot jelent, harc viszont a szakmai vállalások terepén alakulhat ki. Leginkább az infrastruktúra megépítésének ideje és a lefedettségi szintek elérése lehet ilyen játéktér – állítják iparági források.

Ha két ajánlat 15 ponton belül van az összehasonlítás után, az NMHH bekérhet a cégektől új vállalást, új ajánlatot. Itt is inkább azt valószínűsítik a szakemberek, hogy a beruházások gyorsítása és a rövidebb határidő lehet majd a döntő érv, mivel a cégek inkább azt a költséget fizetnék meg, mivel úgy a szolgáltatások is hamarabb indulhatnak el – bevételt termelve a szolgáltatóknak.

Gyors eredmény várható?

Mi történik eztán? Az NMHH-ban a négy pályázó pályázatát formai és alaki követelményeknek való megfelelési vizsgálat alá vetik. Ez egyáltalán nem elhanyagolható része a történetnek, mivel volt olyan mobilszolgáltató, ahol a pályázati anyag előírásszerű bekötése is több mint egy fél napig tartott. Az NMHH-nak 15 napja van erre a vizsgálatra, a megfelelt pályázókat ezt követően nyilvántartásba veszi. A pályázatok tartalmi vizsgálatára a jogszabályok 45-120 napot ír elő, de a várakozás egyelőre az, hogy az NMHH most gyors lesz. A tartalmi vizsgálat során van lehetőség hiánypótlásra, erre a médiahatóság 5 napot biztosíthat a jelentkezőnek.

„Az NMHH most a gyors, botrányoktól mentes eredményhirdetésben érdekelt. Ennek megfelelően az érzékelhető – magyarázta az egyik mobilcég bennfentese – hogy a Hivatalban most, a korábbi évek tapasztalatával ellentétben olyan szakmai stáb dolgozik, amely szakmailag aligha megingatható.

 Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalára, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Ha a cikkre az ismerősei figyelmét is felhívná, akkor a "Megosztom"-ra is kattintson. A közösségi oldalon plusz tartalmakat is talál!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!