szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Eni közzétette a világ gáz- és olajpiacát vizsgáló tanulmányának 2013-as eredményeit. A beszámolóból kiderül, hogy míg az Egyesült Államok és Norvégia jelentős növekedést tudott felmutatni, addig az OPEC-országok stagnálásra képesek csupán. Az európai termelési és fogyasztói válság tovább folytatódott.

Az Eni ismét közzétette a World Oil and Gas Review-t, melyben az olasz cégcsoport az energetikai szegmens éves teljesítményét összesíti. A tanulmány rámutat, hogy 2013-ban az Egyesült Államok és Norvégia jelentősen növelte készletei méretét, míg a Kőolajexportáló Országok Nemzetközi Szervezetének tagjai (OPEC) stagnáló eredményt értek el.

Az Egyesült Államok a vártnál is nagyobb mértékben, a korábbi évhez képest 9,8 százalékkal növelte kőolajkészleteit, így az Eni világszinten az olajtartalékok enyhe bővüléséről számolt be. Amerikát a sorban Norvégia követi 8,6 százalékos növekedéssel. Az USA az elmúlt években megerősítette pozícióját a fosszilis energiahordozók piacán, hiszen nem csupán gáz- és olajkitermelésben, de fogyasztásban is világelső. Az ország 12,5 százalékkal bővülő nyersolaj kitermelése ellensúlyozni tudta a 9.8 százalékos iráni, valamint a 35.5 százalékos líbiai csökkenést.

AFP / Omar Torres

A válság óta az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) országaiban először mutatkozott növekvő igény az olajra, azonban az európai fogyasztási krízis nem enyhült, a 2012-es évhez képest 0,7 százalékkal tovább csökkent a kőolaj iránti kereslet. A nem OECD országok közül kiemelkedik még Kína, ahol a világon a második legtöbb olaj fogyott el 2013-ban.

Az európai finomító szektor komoly racionalizációs folyamaton esett át, a bezárások következtében a kapacitás két millió hordó/nappal csökkent. Az Eni jelentéséből kiderül, hogy a kereslet folyamatos csökkenése miatt továbbra is jellemző a számottevő többletkapacitás.

A világ gázfogyasztása 2013-ban mindössze 1 százalékkal nőtt, ami csekélynek számít a 2000 és 2013 között megfigyelt évi 2,5 százalékos emelkedéshez képest. A fogyasztás mértékét tekintve a belföldi gázkitermelés növekedésének köszönhetően szintén az Egyesült Államok áll az élen, hiszen ott 2 százalékkal több gáz fogyott, mint 2012-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!