Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Már még nem döntöttek róla, hogy kiszáll-e a Tigáz is az egyetemes gázszolgáltatói piacról – írja a Világgazdaság pénteki száma. De olyan infójuk is van, hogy ha igen, akkor a tulajdonos ENI elvinné a benzinkútjait is.
Hamarosan az utolsó nagy hazai egyetemes gázszolgáltató, a Tigáz is visszaadhatja engedélyét, és átadhatja a piacát az állami Főgáznak. Azok után, hogy a gázszolgáltatói piac magánszereplői közül kiszállt már a GdF Suez, az E.On, és a héten a Magyar Telekom is, a VG rákérdezett a Tigáznál, hogy mennek-e, mire a válasz az volt, hogy fenntarthatatlan üzleti tevékenységet egy vállalkozás nem tud végezni, a részvényeseknek ezt nem áll módjukban finanszírozni. Arra is utaltak, hogy a szolgáltatói engedély visszaadása a piaci szabályozó szervek által meghatározott feltételektől, működési környezettől függ.
A VG olyan, meg nem erősített információkról is ír, hogy amennyiben a Tigázt kivezetné a magyar piacról az olasz tulajdonos ENI, abban az esetben a szintén a tulajdonában álló Agip benzinkutakat is eladná. Ebben szerepet játszana az olajárak zuhanása miatti bevételkiesés.
A VG szerint viszont a Tigáz válasza kételyeket is ébreszt a kivonulásról, hiszen nem a veszteséges tevékenység, hanem a fenntarthatatlan tevékenység folytatásától határolódtak el, márpedig a Tigáz évek óta veszteséges, mégsem szállt ki. És az is kérdés, hogy a szabályozási környezet, amelyre utalnak, változik-e, hiszen ha az egyetemes szolgáltatók működését nehezítenék a jogszabályok, az immár az állami Főgázt is sújtaná.
A hvg.hu-n éppen csütörtökön írtunk arról, hogy milyen nehéz helyzetbe hozza az állam saját cégét, a Főgázt, hiszen a lakossági gázellátás jelenleg masszívan veszteséges ágazat, az EU pedig nem fogja engedni, hogy az állam dotálja a saját cégét. Áremeléssel pedig a kormány rezsicsökkentő politikája bukik meg.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.