szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az adóügyekért felelős államtitkár nyilatkozott a Figyelőnek, azt is elmondta, miért nem tervezi a kormány az áfa csökkentését.

"A kormány célja az, hogy „az adókedvezményrendszerek egyszerűsödjenek, az adónemek száma pedig radikálisan csökkenjen” – nyilatkozta a Figyelő legújabb számának Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium új adóügyekért felelős államtitkára. Tállai András utóda azonban gyorsan le is  hűt mindenkit, aki arra számított, hogy radikálisan csökken a jelenleg 60 körüli adónem száma. Ezt a számot szerinte

az első pár esztendőben 10, a következő években újabb 20 százalékkal lehetne redukálni. Nagyon hosszú távon az adók száma felezhető.

Van tér a csökkentésre, hiszen a Jalsovszky ügyvédi iroda éves összesítése szerint 2018-ban 58 adónemet kell fizetni a magánszemélyeknek és a vállalkozásoknak. Jövőre ezek száma hattal csökken – bár ezek csak beolvadnak egy másik adóba –, ugyanakkor bevezetik a bevándorlási különadót.

Az irány tehát rövid távon inkább az, hogy egyre több bevallást a NAV készít el – igaz, ez egyelőre leginkább azok számára lehetőség, akiknek amúgy sem bonyolult az ügyintézés.

Az államtitkár beszélt az adóterhek csökkentéséről is. Úgy tartja, hogy az szja alacsony kulcsa szerepet játszott a gazdaság fehérítésében, mivel így például egy ingatlan-bérbeadónak már megéri inkább szabályosan működni, mint a büntetést kockáztatni.

A világrekorder magyar áfa csökkentésénél is fontosnak tartja az adófizetési fegyelem erősödését, mégsem támogatja, hogy kisebb legyen a 27 százalékos kulcs. Ezt úgy indokolja, hogy elemzésük alapján a korábbi – szociális jellegű – csökkentések nem igazán nyomták le a fogyasztói árakat. „Sajnos azt találtuk, hogy inkább határozza meg a piaci kereslet-kínálat az adott termék ellenértékét, mint annak áfatartalma. Például a tojás esetében nemrégiben az áfacsökkentés ellenére jelentős drágulás volt. Ezért nem gondolkodunk további jelentős forgalmiadó-könnyítésben.”

A vendéglátás igen bonyolult rendszerén pedig azért nem változtatnak, mert „talán a szabályozás bevezetése óta hozzászoktak és megtanulták a vállalkozások, hogy miről szól és miért a sok megkülönböztetés”.

(via Figyelő)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!