szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tíz év alatt átláthatatlanná vált a helyi kezdeményezésre kibocsájtott babakötvényeket kezelő hódmezővásárhelyi közalapítvány gazdálkodása az új városvezetés szerint. Hat év múlva kellene az első babakötvények után járó összegeket kifizetnie a városnak, a közalapítvány vagyona ennek a töredékét teszi ki.

Még 2006-ban indította el a babakötvényeit (nem tévesztendő össze az állami babakötvényekkel) a hódmezővásárhelyi önkormányzat, már rögtön az első évben kilencvenen, 2009-ben már 850-en léptek automatikusan a kötvénytulajdonosok körébe. 2024 és 2027 között így nagyjából hétszázmillió forintot kellene az önkormányzatnak kifizetnie a jogosultak számára, ám a május végén benyújtott közalapítványi beszámoló szerint a közel hatvanmillió forintos számlán levő pénz és a közel százmilliós értékű ingatlanokon túl nincs más vagyona az önkormányzat által alapított Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítványnak. Mivel az önkormányzat kötelezettséget vállalt a kötvények értékének kifizetésére, Márki-Zay Péter, a város polgármestere tisztázni szeretné, hogy a közalapítvány kuratóriuma miből kívánja a néhány év múlva esedékes pénzt kifizetni.

Csavar az ügyben, hogy a május végi közgyűlésen a közalapítvány benyújtotta a beszámolóját, amelyet a képviselők, köztük a polgármester is megszavazott, a kuratórium elnöke, Bán Csaba református lelkész pedig lemondott.

Az előzmények
Az önkormányzat még 2006-ban alapította a Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítványt a babakötvények kezelése céljából. Az első öt évben minden Vásárhelyen élő gyermek jogosult volt a babakötvényre, az önkormányzat pedig vállalta, hogy havonta 3500 forintot rendel minden igénylő számlájához. 2012- ben, amikor az országos babakötvényeket „államosították”, magyarul csak az Államkincstárnál lehetett állami kötvények formájában szaporítani a bébi számlákat, akkor Hódmezővásárhelyen úgy döntöttek, hogy innentől kezdve csak a rászorulók nyújthatnak be pályázatokat, ráadásul, a közalapítvány alapító okiratát pedig úgy változtatták meg, hogy nem vezetik egy főre lebontva a számlákat. Időközben az alapítványnak az önkormányzat átadott három ingatlant, majd a terv az volt, hogy ezek bérleti díjaiból növelik a szervezet vagyonát és az első esedékes kifizetések fedezetét az ingatlanok értékesítéséből fizetik majd. Mivel a mostani önkormányzat információi szerint a bérleti díjak megfizetése nem teljesül maradéktalanul, és maguk az ingatlanok értéke sem éri el még az első esedékes évben kifizetendő összeget sem, arra kérik a Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítvány kuratóriumának még megmaradt vezetését, hogy tisztázzák az alapítvány pénzügyi helyzetét.

Megkerestük Bán Csaba alapítványi elnököt, aki ugyan azóta már lemondott posztjáról, ő azt mondta, hogy csak aláírta a beszámolókat, de azokat az önkormányzat jogi irodája készítette el, így nincs rálátása az általa vezetett alapítvány vagyoni, pénzügyi helyzetére.

Az önkormányzat álláspontja szerint az alapítvány beszámolóját májusban ugyan elfogadta a közgyűlés, azonban abban nem szerepelt sem a milliárdos kötelezettségvállalás, sem az elenyésző önkormányzati befizetések, sem azok elmaradásának oka és következménye. Amennyiben az alapító önkormányzat az eredeti vállalását teljesíteni szeretné, 2024-ig – ekkor lennének aktuálisak az első kifizetések – havi szinten 8,5 milliót, évente 102,7 milliót, a szóban forgó időpontra összesen 1,6 milliárdot kellene utalni a közalapítvány számlájára. A város jelenlegi vezetése fontosnak tartja tisztázni a helyzetet, mert alapítóként kötelessége lesz helytállni az alapítvány helyett – miközben a korábbi döntéshozók által vállalt kötelezettség teljesíthetetlennek tűnik, milliárdos terhet ró a városra. (képünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!