szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Megemelnék a szolgálatban levő dolgozók megtámadásáért kiszabható börtönbüntetés idejét. A budapesti elővárosi vasútvonalakon különösen sokan támadnak jegyvizsálókra.

A Vasutasok Szakszervezete a büntető törvénykönyv szigorítását követeli a vasutasokat egyre többször érő bántalmazások miatt. A szervezet azt írta, a közfeladatot ellátó jegyvizsgálók testi védelmében és visszatartó erőként a büntetési tétel 1-5-ről 2-8 évre történő emelését, valamint az utasforgalom számára nyitott terület és a már fogalomban levő vasúti kocsik kamerával való felszerelését szorgalmazza.

Javaslatot tettek a minősített esetek szigorítására is, miszerint csoportos, fegyveres vagy felfegyverkezve elkövetett erőszak esetén a büntetés 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztésre nőne, a csoportos elkövetés vezetőjét pedig 5 évtől 15 évig tartó börtönre ítélné a jogszabály.

Elmondásuk szerint a bántalmazások gyakorisága és kimenetele is egyre nagyobb probléma, az elkövetők pedig gyakran az áldozat életét is veszélyeztetik.

A megtámadott vasutasok – többségében jegyvizsgálók – a lelki trauma miatt sokszor elhagyják a pályát, ez pedig a kritikus létszámhiánnyal küzdő cégnek nagy veszteség – tették hozzá.

A jegyvizsgálók közfeladatot ellátó személynek minősülnek, ezért fokozott büntetőjogi védelem alá esnek, az ellenük elkövetett erőszakot ugyanúgy büntetik, mint a hivatalos személy elleni erőszakot.

A MÁV egyébként elkezdte kalauzait testkamerával felszerelni, mely várakozásaik szerint növeli majd munkavállalóik biztonságát, illetve a Budapest környéki vonatokra új jegyellenőröket vennének fel, hogy párokban dolgozhassanak a kalauzok.

Leggutóbb hétfőn került a hírekbe, hogy kalauzokra támadtak a Budapest–Vác-vasútvonalon.

A MÁV statisztikáiból kiderül, hogy különösen a budapesti elővárosi vasutakon aggasztó a helyzet a munkájukat végző dolgozók megtámadásának tekintetében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!