szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A súlyos aszály azonban nem segít: az Alföldön már öntözik a búzatáblákat.

Májustól olcsóbb lesz a hazai termesztésű zöldség, miután a meleg időjárás felgyorsította a fóliában és üvegházakban termesztett növények - káposztafélék, retek, korai sárgarépa, saláta, paprikafélék, paradicsom, kígyóuborka - érését - közölte a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Ledó Ferenc elmondta: az import a paprikaféléknél, paradicsomnál és kígyóuborkánál a legjellemzőbb, de az árak már kezdenek összeérni. Jelenleg a boltokban megtalálható paprika és paradicsom 70-80 százalékban magyar, az arány május közepére 95 százalék fölé emelkedik.

Kitért arra is, az aszályos időjárás miatt tavaly kevesebb burgonya termett, mára gyakorlatilag elfogyott a belföldi termesztésű kínálat, május végén, június elején jelenik meg a korai magyar burgonya, akkor csökkenhetnek az árak is.

Ledó Ferenc a hvg.hu-nak február közepén nyilatkozott az elszálló zöldség-gyümölcs árakról, akkor arról beszélt a szakember, hogy a tárolt zöldségekből a szokásosnál jóval kevesebb termett tavaly, ez okozza a jelentős áremelkedést, míg a primőrök drágulásának hátterében főleg a bérek emelkedése állt.

A KSH csütörtökön arról számolt be, hogy hat éve nem volt olyan jelentős áremelkedés a mezőgazdaságban, mint az idei év elején. A januári 8,3 százalék után februárban 7,7 százalékkal volt magasabb a mezőgazdasági termékek felvásárlási ára, mint egy évvel azelőtt, így az első két hónap átlagában 8,0 százalékkal emelkedett az agrártermékek termelői ára.

Az árak szárnyalását a növénytermesztési és kertészeti termékek februárban és az év első két hónapjában egyaránt 13,1 százalékos drágulása okozta, az élő állatok és állati termékek árszintje tavaly márciusban emelkedett éves összevetésben utoljára, idén februárban 1,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A gabonafélék átlagosan 15,5 százalékkal voltak drágábbak februárban az egy évvel korábbinál, ezen belül azonban a búza 24,9 százalékkal, a kukorica viszont csak 3,9 százalékkal került többe.

A növényi termékek áremelkedését leginkább a burgonya árának 89,2 százalékos és a zöldségfélék átlagosan 50,0 százalékos drágulása okozta. A vöröshagyma ára több mint duplájára, 101,5 százalékkal emelkedett, a sárgarépa 80,1 százalékkal, a fejes káposzta 113,7 százalékkal drágult. Ehhez képest szinte mérsékeltnek tűnik a karfiol 59,2 százalékos, paradicsom 44,6 százalékos, az uborka 26,4, a fejes saláta 26,0 százalékos éves áremelkedése.

A gyümölcsök ára ugyanakkor 18,8 százalékkal csökkent tavaly februárhoz képest, az alma 22,4, a körte 1,9 százalékkal olcsóbb, mint tavaly februárban volt.

Az aszály miatt a jövőben sem lehet feltétlenül nagy árcsökkenésre számítani. A szárazság már olyan szintet ért el, hogy az Alföldön a termelők öntözik a búzát - számolt be közleményében a Concordia Közraktár Zrt. Ez további nem várt költséget jelent, miközben a búza és az árpa várható termésátlaga 15 százalékkal maradhat el az elmúlt évek átlagától – mutatott rá a társaság Gabona Control üzletágának vezetője, Major Andrea. A szakértők szerint ha a termés mennyisége nem is lesz sok, a minősége jó lehet a száraz és meleg időjárás miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!