Tetszett a cikk?

Az Opus megveszi a Tiszántúli Áramhálózati Zrt.-t az E.On-tól, de ehhez előbb függetleníteni kell a cég üzemirányítási rendszerét.

1,73 millió euró (vagyis körülbelül 607 millió forint) értékű szerződést kötött az E.On Tiszántúli Áramhálózati Zrt. önállóan működőképes SCADA rendszerének kialakítására, illetve a jelenleg az E.On cégcsoporttal közös SCADA rendszerről történő leválasztására – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményből.

A Tiszántúli Áramhálózati Zrt.-é az ország északkeleti ötödének elektromos hálózata, a cég jelenleg az E.On-csoport tagja. De már nem sokáig, ugyanis ha minden jól megy, hamarosan (várhatóan 2021-ben) Mészáros Lőrinc tőzsdei érdekeltsége, az Opus Nyrt. tulajdonába fog kerülni. Az adásvétel azt jelenti, hogy a hálózat az Opusé lesz, azonban az áramot továbbra is az E.On fogja szolgáltatni.

Átrendeződik a magyarországi energiaszektor

A megállapodás része egy jelentős, a teljes magyar energiaszektort érintő átalakulásnak. Az E.On-csoport ugyanis nemrég többségi tulajdont szerzett Észak-Magyarország elektromos szolgáltatójában, az Émászban, illetve budapesti párjában, az Elműben. Jelen állás szerint az állami MVM Magyar Villamos Műveknek kisebbségi tulajdonrésze van a két cégben, ezeket el fogja adni, az Elmű és az Émász így teljes egészében a német csoport tulajdonába kerül. Illetve nem teljes egészében, az E.On ugyanis le fogja passzolni az MVM-nek az Émász hálózatát, továbbá az Elművel megszerzett részesedését a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft.-ben. De nem csak egyszerű csereüzlet lesz a két nagyvállalat között, hanem összefonódás is: az MVM ugyanis 25 százalékos részesedést vesz majd az E.On Hungáriában.

Mészáros Lőrinchez fog befolyni a villanyrezsi egy része az ország ötödéből

Az E.ON öt üzemében kezdték meg a dróntechnológia alkalmazását a szakemberek. Az energiaszolgáltató célja, hogy szakértői tudását és tapasztalatát a dinamikusan fejlődő technológiai innovációk alkalmazásával ötvözze. A dupla kamerával felszerelt ipari drónok emberi szemmel nem érzékelhető eltéréseket is kiszűrnek, így a villamos hálózaton keletkező hibák korai beazonosítására az eddigieknél jelentősen hatékonyabb lehetőséget adnak.

Ez eddig az E.On és az MVM közti üzlet, közben mellékesen az Opus megveszi az E.On-tól a Tiszántúli Áramhálózati Zrt.-t – nyilván pénzért, de az E.On tranzakciókat bejelentő közleménye nem részletezte, hogyan és miért került képbe az Opus. Sőt általában véve azt sem, miért válnak meg a Tiszántúli Áramhálózati Zrt.-től, és hogy készülnek-e hasonlóra a másik két áramhálózati zrt.-jükkel (Észak-Dunántúl és Dél-Dunántúl).

Az Opus az elmúlt években jelent meg a magyarországi energetikai piacon: 2018 tavaszán szerzett résztulajdont a Mátrai Erőműben, amit aztán 2019 végén eladott az MVM-nek (minden jel arra utal, hogy az Opus nem csinált rossz üzletet az elaggott, leszerelésre/átalakításra váró szénerőművel). És folyamatban van betársulása az ország legnagyobb földgázelosztójába, a szintén északkelet-magyarországi Tigázba.

A GVH nem vizsgálhatja, hogy az állam 17 milliárdért megvette Mészáros erőművét

Nemzetstratégiai jelentőségű összefonódás lett, hogy az állam 17,4 milliárdért megvette Mészáros Lőrinc érdekeltségétől a Mátrai Erőmű 73 százalékát. Két évvel korábban Mészárosék 5,9 milliárdot fizettek ezért a részesedésért, igaz azóta az erőmű gazdagabb lett egy biomassza üzemmel.

Önállóan működő üzemirányítási rendszer kell

Visszatérve a Tiszántúli Áramhálózati Zrt. SCADA rendszerének E.On-ról való leválasztására, a feladattal a Siemenst bízták meg nyílt verseny nélkül, mivel a Siemens alakította ki anno az E. On közös, összes magyarországi leányvállalatot kiszolgáló közös üzemirányító rendszerét a 2010-es évek elején. A központi szerverek Pécsen vannak, az áram- és gázszolgáltató cégek területén csak a diszpécseri és mérnöki munkahelyek vannak telepítve.

Az E.On és az Opus megállapodásának része, hogy az E.On Tiszántúli Áramhálózati Zrt. üzemirányítási rendszere 2020. december 31-ig önálló rendszerként működjön, leválasztva az E.On közös rendszeréről. Ez a műszaki megvalósítás feltétele annak, hogy az E.On Tiszántúli Áramhálózati Zrt. 2021. január 1-től megfeleljen az önálló engedélyessel szemben, a SCADA rendszerekkel kapcsolatban támasztott törvényi kötelezettségnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!