szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ahogy romlanak az Egyesült Államok és Kína kapcsolatai ,úgy fedezik fel egyre inkább az ázsiai ország óriásvállalatai a hongkongi tőzsdét. Júniusban két ilyen cég is részvényeket bocsát ki Hongkongban annak ellenére, hogy a Nasdaq-on az Egyesült Államokban már régebben be voltak jegyezve.

Tüntetések Hongkongban
Soha nem látott tüntetési hullám söpört végig Hongkongon, miután 2019 tavaszán a helyi törvényhozás megpróbálta megkönnyíteni a szökevények kiadatását Kínának. Bár a törvényt rég visszavonták, a demonstrációk a nyáron zavargássá fajultak. Ősszel ismét fellángolt az erőszak, a rendőrök már éles lőszert is használtak. Kövesse velünk a demonstrációk legfrissebb fejleményeit!
Friss cikkek a témában

Hiába van jelen az amerikai tőzsdén, pontosabban a technológiai részvényeket magába foglaló Nasdaq-on, 2,7 milliárd értékben bocsát ki részvényeket Hongkongban az online és videójátékok terén a piacvezetők közé számító NetEase nevű kínai óriás.

Múlt pénteki bejelentése szerint őket követi majd a JD.com, amely második az internetes kereskedelemben a hatalmas kínai piacon – írja a Le Figaro.

Minden bizonnyal ez lesz a legnagyobb technológiai részvénykibocsátás Hongkongban: 4,3 milliárd dollárt szeretne inkasszálni a JD.com. Ezzel csak követik az internetes kereskedelem koronázatlan királyát: az Alibaba már tavaly színre lépett Hongkongban – öt évvel azután, hogy New Yorkban szenzációt keltett, mert az év részvénykibocsátását produkálta. A cégek a terveik szerint megtartják amerikai jelenlétüket is, csak a több pénzt szeretnének bevonni, ezért választják a hongkongi jelenlétet.

Nem úgy az internetes óriás, a Baidu, amelynek vezetősége nemrég azt jelezte: fontolgatják, hogy kiszállnak a Nasdaq-ról. Ők is gondolkodnak azon, hogy Hongkongba menjenek, mivel állításuk szerint az Egyesült Államok szabályozási környezete egyre korlátozóbb, és így bizonytalanabbá válik a nagy kínai vállalatok számára, míg Hong Kong az elmúlt évben épp az ellenkező irányba haladt, és enyhítette néhány előírását.

"Most, hogy kevésbé barátságosak lettek a kapcsolatok az Egyesült Államok és Kína között, megnőtt az érdeklődés Hongkong iránt. Jelentős számú nagy cég érkezésére számítunk" – nyilatkozta Charles Li, a hongkongi tőzsde elnöke a Le Figaro tudósítójának.

A folyamat már csak azért is pikáns, mert a városállamban jó ideje Kína-ellenes tüntetések zajlanak, hol nagyobb, hol kisebb intenzitással. Márpedig a kínai óriásvállalatok jellemzően erőteljesen kötődnek a hatalomhoz, így megjelenésüket Hongkongban akár Kína befolyásnövelési kísérleteként is felfoghatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!