szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A helyiek nemcsak petíciót indítottak, de népszavazást is kezdeményeztek a Pilismarótra tervezett bányával szemben. Az önkormányzat kezdetben támogatta a projektet, majd hétfőn lemondott Pergel István polgármester.

Homok-kavics bányát nyitnának Pilismaróton, egy 122 hektáros Duna-parti területen indulna el a kitermelés – írja az Átlátszó. Az önkormányzat támogatja a bányanyitást: a polgármester a bányatelekkel érintett ingatlanokat kiemelt fejlesztési területté nyilvánította, és a településrendezési eszközök módosításáról döntött. Hiányzik viszont még a településrendezési terv és a helyi építési szabályzat (HÉSZ) módosítása.

Megvan viszont a 25 évre szóló környezetvédelmi engedély a bányatelek nyitására: ezt a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal illetékes osztálya a GM-PRO Mérnöki Tanácsadó és Szolgáltató Kft. számára állította ki. A kft. már 2017-ben bányászati kutatási jogot kért az érintett területre a Pest Megyei Kormányhivatal Bányafelügyeleti Főosztályától, amit meg is kapott. Elvileg ennek a cégnek kell kivásárolnia az érintett terület tulajdonosait, amelyek közül a legnagyobb a magyar állam, nagyságrendileg 100 hektáros területtel. A magántulajdonosok 20 hektárral rendelkeznek, főleg osztatlan közös tulajdon formájában.

A lakosok állítják, egészen egy július 16-ra meghirdetett lakossági tájékoztatóig alig tudtak a tervezett bányanyitásról. Szintén ott derült ki, hogy Tatabányán már februárban tartottak egy előzetes tájékoztatót, de erről egyetlen pilismaróti sem értesült.

A bányanyitás ellen indult online petíciót kedd délutánig 1800-an írták alá. A település lakóinak egy része pedig népszavazást kezdeményez az ügyben; a kérdést már le is adták a jegyzőnek, a helyi választási bizottság dönt majd róla.

Bár biztosan zajjal és hanggal fog járni a kitermelés, de ha lejár a koncesszió, akkor kiemelt turisztikai beruházás keretében a kialakuló bányatavat lehet hasznosítani

– érvelt a 25 éves távlatban gondolkodó Pergel István pilismaróti polgármester az Átlátszónak hétfőn, néhány órával azelőtt, hogy lemondott volna. A fideszes támogatással választást nyerő független politikus ugyanis még aznap este, egy sebtében összehívott megbeszélés után (augusztus 15-i határidővel) lemondott.

Pergel arról már nem nyilatkozott, hogy mi vezetett a döntéshez. Előzőleg viszont még elárulta:

korábban egy golfpályát fúrtak meg az emberek.

Ahhoz a 145 hektáros komplexumhoz 300 szobás szálloda és 300 lakásos lakópark is tartozott volna. A projekt a földterületek kisajátításán bukott el, a bíróságon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!