szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lemondott rektorhelyettes nyilatkozatára reagálva adott ki közleményt az Állami Számvevőszék.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Az Állami Számvevőszék felhívja az Egyetem lemondott vezetésének figyelmét a törvényi előírások érvényre juttatását biztosító átadás előkészítésére, a közpénzekkel és közvagyonnal való átlátható elszámolás megteremtése érdekében” – írja közleményében az ÁSZ, arra reagálva, hogy Novák Eszter, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) lemondott rektorhelyettese az ATV adásában kijelentette: „nincs átadás-átvétel” a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.

Novák Eszter egész pontosan azt mondta: „nincs átadás-átvétel, az egyetem vezetésével nem történt semmi, egyelőre a fenntartói jogok kerültek át a Vidnyánszky Attila vezette kuratóriumhoz”. Novák Eszter szerint októbertől nem a jelenlegi vezetés irányítja az egyetemet, lesz egy teljesen új vezetés, amit a kuratórium nevez ki.

Az ÁSZ a közleményben felhívta az SZFE új kuratóriumának figyelmét arra, hogy gondoskodjon az átvétel megvalósításáról.

Még az ITM-nél van a Színművészeti összes pénze

Az egyetem Vas utcai épülete előtt tartottak sajtótájékoztatót. A színművészeti hallgatói szerint a kuratórium és Vidnyánszky a diákság számára illegitim, így nem ülnek le velük tárgyalni.

A közleményben a Számvevőszék emlékeztet rá, hogy 2014–2015-ben minden állami fenntartású felsőoktatási intézmény gazdálkodásának 2009–2013 közötti időszakra vonatkozó ellenőrzését elvégezte, ekkor számos hiányosságot talált a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Később a feltárt kockázatok, illetve a "felelőtlen vezetői magatartás" újabb ÁSZ-ellenőrzés megindítását tették indokolttá, amely 2019 májusában fejeződött be, és az ÁSZ újra hiányosságokat talált.

A Színház- és Filmművészeti Egyetemen több mint egy hete tart a diákok blokádja, akik az intézmény alapítványi tulajdonba kerülése és az autonómia megszűnése ellen tiltakoznak, követelve a kuratórium távozását.

Az egyetem több tanára is felmondott, a hallgatók pedig több tüntetést is szerveztek, vasárnap élőlánccal tiltakoztak, csúszik a tanév, miközben már nemzetközi közvélemény is felfigyelt az egyetem körüli kiállásra Eva Greentől egészen Európa egyik legelismertebb színházáig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!