Tetszett a cikk?

Tovább bővült tavaly a százmillió dollárosnál nagyobb befektethető vagyonnal rendelkező szupergazdagok klubja: több mint hatezer ember került be a társaságba, így számuk már meghaladja a hatvanezret. A Boston Consulting Group (BCG) számításai szerint a 60 ezer szupergazdag 22 ezer milliárdos vagyont halmozott fel, ez a világ befektethető pénzének 15 százalékát jelenti.

Alapvetően különbözik a koronavírus miatt kialakult világválság a 2008-ban kezdődött és évekig tartó pénzügyi krízistől. Míg több mint egy évtizeddel ezelőtt szinte mindenki megszenvedte a drámai mértékű összeomlást, most – a várakozásokkal ellentétben – annak ellenére emelkedtek a tőzsdeindexek és nőttek a megtakarítások, hogy egyes szektorok, például az idegenforgalom vagy a légiközlekedés, hónapokig tetszhalotti állapotba kényszerültek.

Nyíló olló

A Boston Consulting Group adatai szerint a koronavírus-pandémia kitörése és pusztítása miatt hírhedtté vált 2020-as évben

a világ összes pénzügyi vagyona elérte a 250 ezer milliárd dollárt és ez 8,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.

Az elemzések arra utalnak, hogy ismét tovább nyílt az olló a gazdagok és az átlaghalandók között: ugyan az elbocsátások ellenére a lakossági összmegtakarítás is nőtt, ám a részvénypiaci növekedésből és a hitellehetőségekből azok húzták a legnagyobb hasznot, akiknek már korábban is volt jócskán mit a tejbe aprítaniuk. Elég csak a lista élén szereplőkre gondolni, az USA-ban élő milliárdosok összvagyona 2020 januárja és 2021 májusa között 35 százalékkal ugrott meg, és elérte a 4600 milliárd dollárt. A Forbes című amerikai gazdasági lap összesítése szerint a 722 amerikai milliárdos háromnegyede legalább ugyanolyan gazdag vagy gazdagabb, mint a pandémia kitörésének a pillanatában volt.

AFP / MANDEL NGAN

Musk kilőtt

Elon Musk, a Tesla elektromos autók megálmodója és gyártója, illetve a SpaceX űrkutatási vállalat alapítója a legnagyobb győztes: 2020 januárja óta vagyona több mint ötszörösére ugrott, s most 170 milliárd dollár körül van. Jeff Bezos – aki az Amazon internetes áruház révén került be az ultragazdagok klubjába – ugyancsak jól szerepelt, ő másfél év alatt 86 milliárd dollárral növelte egyébként sem csekély vagyonát. A Facebook-vezér Mark Zuckerberg 35 milliárdot, az utóbbi hetekben pedig inkább a válása híreivel a lapokba kerülő Microsoft-alapító, Bill Gates pedig 22 milliárd dollárt tett hozzá korábbi vagyonához.

A leggazdagabbak közé meteorit sebességgel betörők között van nemzetünk büszkesége, a saját bevallása szerint Zuckerbergnél is okosabb Mészáros Lőrinc. A felcsúti gázszerelő, aki kivételes üzletemberi tehetségét közel ötven évig csak nagy fáradozások árán tudta a legnagyobb titokban tartani, ma már a magyar Forbes-kiadás szerint közel 480 milliárd forint – 1,7 milliárd dollár – fölött rendelkezik, és több mint ötven honfitársunk akad, akinek van legalább 100 millió dollárnyi vagyona.

 

Megnéztük, mi igaz abból, amit a hirtelen közlékennyé váló Mészáros Lőrinc állít

Mészáros Lőrinc megszólalt az Indexnek. Az élő beszédre - különösen Mészáros élő beszédére - egyáltalán nem emlékeztető interjúban pedig több olyan kijelentést is tett, amellyel megpróbálja megmagyarázni, miért is van rendben az, hogy 10 év alatt a semmiből ő, Orbán Viktor földije lett a leggazdagabb magyar.

Vesztes szektorok

A szegényedő milliárdosok jellemzően nem saját hibáik miatt kerültek az átmenetileg vesztes oldalra: akiknek valamelyest leolvadt a vagyona, azok elsősorban az energiafelhasználás visszaesését megszenvedő olajipari cégektől, illetve az ingatlanpiac szereplői közül kerültek ki. Utóbbiak azért, mert a járvány miatt általánossá vált a távmunka és ennek következtében csökkentek az irodák bérleti díjai. Az ingatlanpiaci visszaesés akár tartós is lehet, az előrejelzések szerint aligha állnak vissza a korábbi irodahasználati szokások.

A BCG-tanulmány és a többi, hasonló témájú elemzés alapján nem kell amiatt aggódnunk, hogy a jövőben esetleg elfogyhat a szupergazdagok szerencséje. Az előrejelzések szerint ugyanis 2029-re Kína átveszi az USA-tól az első helyet: az ázsiai országban élő „ultrák” összvagyona – évi 13 százalékos bővülést feltételezve – 10,4 ezer milliárd dollár lesz, míg az USA 9,9 ezer milliárddal már csupán a második helyen szerénykedik majd. Azaz csak ebben a két országban körülbelül akkora lesz a szupergazdagok összvagyona, mint most a világ összes szupermilliárdosáé együttvéve. Az utóbbi 5-6 évben a 100 milliárd dollárosnál nagyobb vagyont felhalmozott üzletemberek száma évente átlagosan 9 százalékkal emelkedett és a BCG szerint nincs ok azt feltételezni, hogy ez az ütem a közeljövőben le fog lassulni.

Futottak még

A BCG összeszámolta azokat is, akik még,  vagy már csak a 100 ezer és hárommillió dollár közötti sávban tanyáznak. Ők jelenleg mintegy 330 millióan vannak, és 59 ezer milliárd dollárnyi befektethető vagyon fölött diszponálnak.

Egy másik „gazdagszegmensben” is gyors növekedés várható, a Knight Frank brit tanácsadó cég a 30 millió dolláros, illetve annál nagyobb vagyonnal rendelkezők helyzetét és kilátásait elemezte. A cég szerint 2025-ig ebben a szegmensben 27 százalékos emelkedés várható, azaz az évtized közepére világszerte mintegy 660 ezer ember lesz, aki legalább 30 millió dollár fölött rendelkezik majd. A legnagyobb arányú növekedés itt is Ázsiában – azon belül Indonéziában és Indiában – várható, viszont az előrejelzések szerint Afrikában is jelentősen meglódul majd a gazdagodás üteme.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!