Dobos Emese
Dobos Emese
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gondolná, hogy már intézheti úgy Budapesten is a vásárlást, hogy leolvas egy QR-kódot, besétál, szimplán a táskájába pakolja, ami kell, aztán távozik, a vásárlás pedig automatikusan megtörténik? Elég futurisztikusnak tűnhet első hallásra, pedig közel sincs szó vadonatúj technológiáról.

Szeptember végén nyitott, egyelőre tesztüzemmódban az BudaParton a QuickPick, az alkalmazott nélküli élelmiszerbolt. Lényegében olyan, mint egy éjjel-nappali: az év minden napján, a nap minden órájában nyitva van. „Az elmúlt egy hét alatt olyan 16-20 visszatérő vásárlónk is lett már” – mondta el Kókai Márk, a QuickPick ügyvezetője és tulajdonosa. Az első egy hét tapasztalatai alapján azt mondja, hiába fut az ottani kivetítőn videó, és van fent a honlapon minden információ, az emberek továbbra is igénylik a személyzet segítségét.

Fazekas István

A vásárláshoz le kell töltenünk egy alkalmazást, ahova regisztráljuk a bankkártyánkat, az applikációban található QR-kód beolvasása után beenged minket a kapu, ott pedig nemes egyszerűséggel a táskánkba rakjuk, amit vásárolni szeretnénk, majd távozunk. Ennyi.

Hogy hogyan működik a rendszer? „Alapvetően szenzorok és mérlegek vannak a polcokban, valamint az okoskamerák érzékelik a mozgást, szóval tökéletesen átlátja a rendszer, hogy ha leveszünk valamit a polcról és eltesszük” – magyarázza a szakértő, aki szerint azt is érzékeli a rendszer, ha visszarakunk valamit a polcra, így azt nem számolja fel. Éppen ezért állításuk szerint lopni nem is lehet innen: sokkal biztonságosabbnak tartja ezt a megoldást, mint az önkiszolgáló pénztárakat.

A rendszer nem újdonság, már öt éve létezik, és az önkiszolgáló pénztárak is 13 évesek – mutat rá a QuickPick ügyvezetője, aki szerint ennek szabályozásával 30 éves lemaradásban van az Európai Unió, mert egyes ázsiai országokban már vénaszkenneléssel is lehet fizetni. Kókai Márk elmondja, az ilyen rendszer pontosan tudja, mi van a polcokon, mi van a raktárban, tudja, minek mikor jár le a szavatossága. Ehhez elég egy-két alkalmazott, aki reggel felmos és feltölti az árut, aztán akár el is mehet. Külföldön irodaházak alján pedig olyan automaták terjedtek el, amelyek automatikusan levonják a számláról a pénzt, amint kiveszünk valamit a hűtőből – magyarázza Kókai Márk, aki szerint csak ruhát nem lehet így árulni, hiszen a próbafülke miatt a kamerák érthetően nagyon problémásak.

Fazekas István

Hazai önkiszolgálópénztár-körkép

Itthon még az önkiszolgáló pénztárak is újdonságnak számítanak, pedig van, ahol már közel egy évtizede bevezették. Mivel a munkaerőhiány évek óta komoly kérdést jelent a hazai kereskedelemben is, jól jön, hogy a pénztárosok munkáját kiváltja az önkiszolgáló kassza, bár érzetben gyorsítják, valójában lassítják a vásárlást, hiszen sosem leszünk olyan gyorsak, mint egy pénztáros.

A Spar az első önkiszolgáló kasszáját még 2017 nyarán helyezte üzembe, azóta 149 Sparban és Intersparban több mint 600 önkiszolgáló pénztár üzemel. Azokban az áruházakban, ahol vannak ilyen eszközök, ott a forgalom ma már közel 40 százaléka ezeken az eszközökön keresztül bonyolódik. Bár a hazai Aldikban még nem találkozhatunk önkiszolgáló pénztárakkal, a cég kérdésünkre elmondta, hogy a vállalatcsoport egyes üzleteiben már önkiszolgáló kasszákat állított üzembe, a brit Aldi közel 40 áruházban teszteli ezt a megoldást, és annyira beválni látszik, hogy jövőre 160 Aldi-üzletben vezetik be.

Fazekas István

A Tesco Magyarországon 2010-ben helyezte üzembe az első önkiszolgáló kasszát, és már az áruházak kétharmadában van ilyen; a tapasztalataik alapján hatékonyabb lett így a munkaszervezés, kisebb lett a vásárlói térből elvett hely és rövidebbé váltak a sorok, a vásárlók több mint fele már az önkiszolgáló pénztárakat használja, különösen korán reggel, amikor csak néhány terméket vásárolnak a reggelihez.

Magyarországon már öt éve elérhető a Tesco Scan&Shop szolgáltatása és a mobilapplikáció is: a vásárlók egy szkenner segítségével olvashatják le a megvásárolni kívánt termékek vonalkódjait, amelyeket azonnal a bevásárlótáskába tehetnek. Eközben az eszközökön nyomon követhető a költés és a megtakarítás is, a pénztáraknál pedig már csak a végösszeget kell kifizetni a távozás előtt. „A kis-közepes kosarakhoz az önkiszolgáló pénztár használatát javasoljuk, a nagy bevásárlókocsik esetében a Scan&Shop, míg az apróságoknál nagy könnyebbséget jelent a mobilapplikáció használata” – tanácsolja a vállalat.

Fazekas István

A Pennyben csak viszonylag későn, 2021 májusában indult az első önkiszolgáló pénztár, eddig három üzletben vezették be, kettőt Budapesten és egyet Debrecenben, de mivel beváltak, tervezik a bővítést – írták kérdésünkre. „A tapasztalatunk alapján eleinte szinte mindenki tart az újdonságtól, de ha szerez egy kis rutint a vásárló, már magabiztosan használja a megoldást.

Elveszik-e a munkát a robotok meg az önkiszolgáló megoldások a jövőben?

Amiatt Kókai Márk szerint nem kell aggódnunk, hogy a korábban pénztárosként és árufeltöltőként dolgozók tömegei maradnak majd egy csapásra munka nélkül: „Könnyen lehet majd új munkát találni, akár a cégeken belül is, csak átképzésre lesz szükség.” Szerinte még a megváltozott munkaképességűeknek is munkát tudnak biztosítani oly módon, hogy például VR-szemüveggel felszerelkezve, otthonról, a számítógép elől könnyedén irányítani tudják az árufeltöltő robotokat, drónokat.

Kókai Márk
Fazekas István

A Spar áruházakban található önkiszolgáló kasszák számától függetlenül 1 felügyelő kasszás kolléga mindig segít a vásárlóknak szükség esetén, és a Tescóban is mindig van erre egy vagy két ember, ők segítenek például a lopásgátlók eltávolításában is. Attól a Pennynél sem tartanak, hogy a gépek és a mesterséges intelligencia elveszik a hús-vér emberek munkáját: „Még a pénztárak esetében sem váltható ki százszázalékban önkiszolgáló kasszákkal a pénztáros személye, hiszen nem mindenki szeretne saját magának szkennelni. Teljesen kiiktatni a kereskedelemben az emberi munkaerőt nem lehet, és ez nem is áll szándékunkban.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!